تحلیل روند هفتگی نرخ ارز (۱۹ تا ۲۴ فروردین)

0
333

ارز دولتی

  • روند قیمتی دلار مبادلاتی در این هفته روندی صعودی بود. قیمت دلار مبادلاتی در ابتدای هفته با چهار ریال افزایش نسبت به پنجشنبه هفته پیش، ۳۲۴۳۵ ریال اعلام شد. قیمت دلار مبادلاتی در طی هفته تا ۳۲۴۳۹ ریال اعلام شد. در روز پنجشنبه قیمت دلار مبادلاتی ۳۲۴۳۶ ریال اعلام شد. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت دلار مبادلاتی و دلار در بازار آزاد برابر ۵۱۱۴ ریال بود که نسبت به هفته قبل ۲۵ ریال کاهش اختلاف قیمت میان این دو نرخ دلار را شاهد بودیم.
  • روند قیمتی یوروی مبادلاتی در این هفته روندی صعودی بود. در روز شنبه قیمت یوروی مبادلاتی با ۲۶۸ ریال کاهش نسبت به هفته پیش برابر ۳۴۳۴۹ ریال بود. قیمت یوروی مبادلاتی در روز پنجشنبه با ۳۶۷ ریال افزایش نسبت به ابتدای هفته به ۳۴۶۱۶ ریال رسید. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت میان یوروی مبادلاتی و یورو در بازار آزاد برابر ۶۱۸۴ ریال بود. این اختلاف قیمت نسبت به هفته قبل ۵۱ ریال افزایش یافته است.
  • نرخ برابری دلار برابر یورو در بازار جهانی در این هفته برابر ۹۴ بود. این نسبت قیمتی در قیمتگذاری بانک مرکزی در ابتدای هفته رعایت شده و در انتهای هفته برابر ۰.۹۳ بود. در بازار آزاد نسبت برابری دلار به یورو با ۰.۰۲ اختلاف نسبت به بازار جهانی برابر ۰.۹۲ بود.

ارز در بازار آزاد

  • روند قیمتی دلار در بازار آزاد در این هفته نزولی بود. در ابتدای هفته قیمت دلار در بازار آزاد با ۱۱۰ ریال افزایش قیمت نسبت به پنجشنبه هفته قبل برابر ۳۷۶۸۰ ریال بود. این قیمت در طی هفته کاهش یافته و در روز پنجشنبه قیمت دلار در بازار آزاد برابر ۳۷۵۵۰ ریال تعیین شد.
  • بازهم بازار تحت تأثیر سخنرانی رئیس‌جمهور آمریکا قرار گرفت و شاهد سقوط ارزش دلار آمریکا در بازار ارز خارجی بودیم. دونالد ترامپ در مصاحبه‌ای با CNBC، گفت که دلار آمریکا بیش‌ازحد در حال رشد است، که دلیل آن “اعتماد مردم به من است.” بازار به این حرف ترامپ واکنش نشان داد، اما واکنش اصلی به نظرات ترامپ در رابطه با نرخ‌های بهره آمریکا و مداخله چین در ارزش‌گذاری یوان بود. وی شک و تردیدها در رابطه با مداخله چین در بازار ارز را از بین برد و گفت که خزانه‌داری آمریکا دیگر چین را به‌عنوان مداخله‌گر بازار ارز در نظر نمی‌گیرد، چون‌که چنین چیزی می‌تواند بر گفت‌وگوها در رابطه با کره شمالی آسیب برساند. درعین‌حال ترامپ اعلام کرد که به سیاست‌های پولی انبساطی و نرخ بهره پایین علاقه دارد.
  • احتمال تغییر اعضای فدرال رزرو آمریکا و تغییر دیدگاه بانک مرکزی از سیاست‌های انقباضی به انبساطی موجب تضعیف انتظارات نرخ بهره‌ای سرمایه‌گذاران شده است. ترامپ همچنان به دنبال تضعیف ارزش دلار آمریکاست و اگر در گذشته تنها به مداخله کلامی اکتفا می‌کرد، در حال حاضر برنامه‌های عملی هم برای تضعیف ارزش دلار آمریکا طرح‌ریزی کرده است. این احتمال وجود دارد که در زمان تغییر اعضای فدرال رزرو آمریکا، مقامات جدید بیشتر به سمت سیاست‌های پولی انبساطی و کاهش نرخ بهره متمایل باشند. که در این صورت احتمال افزایش نرخ بهره به‌شدت کاهش خواهد یافت. بازار هم به این نظرات رئیس‌جمهور آمریکا واکنش نشان داد. طبق قیمت‌گذاری وجوه آتی فدرال رزرو آمریکا، سرمایه‌گذاران رفته‌ رفته از افزایش نرخ بهره در ماه ژوئن ناامید می‌شوند. شانس افزایش نرخ بهره فدرال رزرو در ماه ژوئن به ۹ درصد کاهش‌یافته است. همچنین ازنظر بازار شانس عدم افزایش نرخ بهره هم به ۴۲.۷ درصد افزایش‌یافته است.
  • شاخص دلار آمریکا هم با شکست نرخ رُند ۵۰ به سطح ۱۰۰.۰۰ واحدی سقوط کرد. حمایت جزئی ۱۰۰.۲۷ هم در یک حرکت نزولی شدید شکسته شد. این نشان می‌دهد که بازار از نظرات ترامپ شوکه شده است. با بدبینی که سرمایه‌گذاران نسبت به افزایش نرخ بهره در ماه‌های آینده دارند، می‌توان گفت که دلار آمریکا در رالی‌های صعودی با فشارهای فروش قوی مواجه خواهد شد، مگر اینکه انتظارات نرخ بهره‌ای بطور قابل ‌توجهی تغییر یابند.
  • علاوه بر تحلیلهای بازارهای جهانی ارز، بازار ارز داخلی نیز در روزهای آتی به شدت از مسائل سیاسی کشور متاثر خواهد بود. با اینکه دولت در نزدیکی انتخابات قاعدتا سعی در تثبیت و عدم ایجاد نوسان قیمتی در بازار ارز دارد ولی با وجود هیجانات سیاسی در بازار و واکنش سریع فعالان بازار به این هیجانات انتظار روزهای پرنوسانی در بازار ارز داخلی مخصوصا دلار خواهیم داشت. اگر فعالان بازار در داخل کشور احساس کنند نامزدی که برای آنها ریسک بالاتری به همراه دارد احتمال پیروزی در انتخابات را خواهد داشت، تقاضای دلار به شدت افزایش یافته و قیمت آن نیز هم تحت تاثیر فشار تقاضا هم تحت تاثیر انتظارات آتی بازار به شدت افزایش خواهد یافت.
  • روند قیمتی یورو در بازار آزاد در این هفته روندی صعودی بود. در ابتدای هفته یورو با ۱۵۰ ریال کاهش نسبت به پنجشنبه پیش، برابر ۴۰۶۰۰ ریال بود. در روز پنجشنبه با افزایش قیمت ۲۰۰ ریالی این ارز در بازار ازاد برابر ۴۰۸۰۰ ریال معامله شد.

به دنبال تضعیف ارزش دلار آمریکا، یورو توانست تقویت شد. پیش از سخنرانی ترامپ، یورو تحت‌فشار انتخابات پیش روی فرانسه قرار داشت. بر اساس نظرسنجی دور اول  Opinionway، لِ پن از ماکرون اندکی پیش افتاده است. پیروزی لِ پن در انتخابات فرانسه به نفع یورو نیست. حملات تروریستی اخیر موجب شده تا نظر مردم به سمت کاندیدای ضد تروریسم و ضد پناه‌جویان (لِ پن) جلب شود. به همین دلیل، هرچند EURUSD در معاملات اخیر رشد قوی داشته، اما انتظار می‌رود که اخبار انتخابات فرانسه تأثیر منفی بر یورو بگذارد.
monitoreconomy_ir-currency-960125

نظر بدهید