تحلیل روند هفتگی نرخ ارز (۲ تا ۷ اردیبهشت)

0
397

ارز دولتی

 • روند قیمتی دلار مبادلاتی در این هفته روندی نزولی بود. قیمت دلار مبادلاتی در روز شنبه بدون تغییر نسبت به پنجشنبه پیش، ۳۲۴۴۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت این ارز ۳۲۴۳۹ ریال اعلام شد. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت دلار مبادلاتی و دلار در بازار آزاد برابر ۵۱۶۱ ریال بود که این تفاوت قیمت نسبت به هفته گذشته ۱۵۱ ریال افزایش یافته بود.
 • روند قیمتی یوروی مبادلاتی در طی این هفته بسیار نوسانی بود. در روز شنبه قیمت یوروی مبادلاتی بدون تغییر نسبت به پنجشنبه پیش، برابر ۳۴۷۶۲ ریال اعلام شد. قیمت این ارز در روز چهارشنبه به سقف قیمتی خویش رسیده و قیمت آن ۳۵۴۸۲ ریال اعلام شد. قیمت یوروی مبادلاتی در روز پنجشنبه با ۶۴۱ ریال افزایش قیمت نسبت به ابتدای هفته ۳۵۴۰۳ ریال اعلام شد. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت یوروی مبادلاتی و یورو در بازار آزاد برابر ۶۱۴۷ ریال بود. این اختلاف قیمت نسبت به هفته قبل ۳۰۹ ریال افزایش یافته بود.
 • نسبت جهانی دلار به یورو در طی این هفته نسبت به روند همیشگی آن بسیار نوسان داشت. در ابتدای هفته این نوسان در بازار جهانی برابر ۹۳ بود. در روز دوشنبه این نسبت ۰.۰۱ و در روز چهارشنبه ۰.۰۱ دیگر کاهش یافته تا به ۰.۹۱ برسد. این نسبت در نرخگذاری بانک مرکزی در ابتدای هفته برابر ۰.۹۳ و ۰.۹۱ بود. در بازار آزاد اما همچنان این نسبت با نسبت جهانی فاصله داشت و در دو روز ابتدای هفته برابر ۰.۹۲ و ۰.۹۱ و در باقی روزهای هفته برابر ۰.۹۰ بود.

ارز در بازار آزاد

 • قیمت دلار در بازار آزاد داخلی در این هفته افزایشی بود. قیمت دلار از ۳۷۴۵۰ ریال در روز شنبه با ۱۵۰ ریال افزایش، به قیمت ۳۷۶۰۰ ریال در روز پنجشنبه رسید.
 • انتظارات نرخ بهره‌ای بازار دوباره تضعیف ‌شده است، اما همچنان نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران نسبت به افزایش نرخ بهره در نشست ماه ژوئن امیدوار هستند. طبق قیمت‌گذاری وجوه آتی فدرال رزرو آمریکا، شانس افزایش نرخ بهره در نشست ماه ژوئن از ۸ درصد به ۶۸.۰ درصد کاهش‌ یافته است. شانس یک مرحله افزایش نرخ بهره در نشست ماه سپتامبر از ۵۰.۱ درصد به ۴۹.۹ درصد و شانس دو مرحله افزایش نرخ بهره تا نشست ماه سپتامبر از ۳۱.۸ درصد به ۲۹.۹ درصد رسیده است.
 • به نظر می رسد، بازار داخلی دلار تا مشخص شدن نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در کشور، روند احتیاطی داشته و با کنترل و نظارت دولت، از نوسانات زیاد نیز در بازار جلوگیری شود. ضمن اینکه خود بازار نیز در این ایام به صورت طبیعی محتاطتر رفتار خواهد کرد..
 • قیمت یورو در بازار آزاد داخلی در این هفته روندی افزایشی داشت. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۱۲۰ ریال افزایش فیمت نسبت به پنجشنبه گذشته برابر ۴۰۷۲۰ ریال بود. قیمت یورو در روز پنجشنبه در بازار با افزایش ۸۳۰ ریالی نسبت به ابتدای هفته برابر ۴۱۵۵۰ ریال بود.
 • همان‌طور که انتظار می‌رفت بانک مرکزی اروپا تغییری در سیاست‌های پولی اعمال نکرد و یورو دوباره تحت‌فشار قرار گرفت. EURUSD از ۰۹۲۰ سقوط کرد و به کف قیمتی ۱.۰۸۵۷ رسید. حمایت‌های کلیدی جفت ارز در ۱.۰۷۸۰ و ۱.۰۷۳۰ قرارگرفته‌اند. درعین‌حال، پوند از وضعیت خوبی برخوردار است. GBPUSD به بالای مقاومت ۱.۲۹ دلار صعود کرده و می‌تواند به ۱.۳۰ برسد. رالی صعودی USDJPY هم متوقف‌شده است.
 • همان‌طور که انتظار می‌رفت، بانک مرکزی اروپا تغییری در سیاست‌های پولی اعمال نکرد. تمرکز سرمایه‌گذاران بیشتر به سخنرانی ماریو دراگی، رئیس بانک مرکزی اروپا معطوف بود. با توجه به حرکات قیمتی یورو می‌توان گفت که ماریو دراگی خیلی نسبت به آینده هم خوش‌بین نبوده است. بااین‌حال، بعد از بیانیه سیاست‌های پولی بانک مرکزی اروپا، نوسانات شدیدی را در یورو شاهد بودیم. همه این نوسانات تنها به خاطر نظرات بانک در رابطه با سیاست‌های پولی نبود. پیش از نشست پولی بانک مرکزی، عده‌ای از تحلیلگران معتقد بودند که بانک مرکزی اروپا به تغییر سیاست‌های پولی در ماه ژوئن اشاره خواهد کرد، اما چنین تصوری کمی دور از واقعیت بود. چون‌که ارزش یورو به‌طور قابل‌توجهی افزایش‌یافته و هنوز تورم ناحیه یورو هم پایین است.
 • یورو و پوند توانستند در برابر رقبای خود تقویت شوند. بطوریکه پوند توانسته به بالاترین سطح قیمتی هفت ماه اخیر در برابر دلار آمریکا برسد. شاخص سالانه تولید ناخالص داخلی انگلستان امیدوارکننده بود و در حال حاضر هم بازار به سمت مقاومت ۳۰ دلاری نشانه رفته‌اند.
 • رشد اقتصادی سالانه انگلستان در سه‌ماهه اول سال ۲۰۱۷ برابر ۱ درصد بود، درحالی‌که مقدار دور قبل ۱.۹ درصد بود. شاخص فصلی GDP انگلستان هم به‌جای رشد ۰.۴ درصدی، تنها ۰.۳ درصد رشد کرد. کاهش مخارج مصرف‌کنندگان انگلستان دلیل اصلی تضعیف رشد اقتصادی سه‌ماهه اول سال بوده است. بااین‌حال بازار توجهی به گزارش‌های اقتصادی نداشت و به تقویت پوند ادامه داد. در شرایط فعلی، بازار دیگر نگران خروج سخت انگلستان از اتحادیه اروپا نیست. در حقیقت بازار بر این باور است که پیامدهای منفی خروج سخت انگلستان از اتحادیه اروپا، خیلی هم نگران‌کننده نخواهند بود.
 • در اروپا، تورم مصرف‌کنندگان ناحیه یورو منتشر شد، که بازار را شوکه کرد. بازار انتظار رشد ۸ درصدی CPI را داشت، اما شاخص بهای مصرف‌کنندگان به‌اندازه ۱.۹ درصد افزایش‌یافته بود. هرچند که رشد تورم خیلی قابل‌توجه نبوده است، اما یورو در واکنش به این گزارش مثبت به‌اندازه ۴۰ پیپ جهش کرد. ازنظر بازار، افزایش نرخ تورم نیاز به تشدید سیاست‌های انبساطی و تسهیل مقداری پولی را کاهش می‌دهد. بانک مرکزی اروپا چندین بار اعلام کرده بود که فشارهای تورمی کاهش‌یافته است و شاید برای تقویت فشارهای تورمی نیاز به افزایش سیاست‌های انبساطی پولی باشد. اما گزارش‌های اخیر نشان می‌دهند که تورم در دوازده ماه گذشته، یازده ماه مثبت بوده است و تورم خالص هم سیر صعودی دارد.monitoreconomy_ir-currency-960209

نظر بدهید