تحلیل روند هفتگی نرخ ارز (۲ تا ۷ بهمن)

0
391

ارز دولتی

 • روند قیمتی دلار مبادلاتی در این هفته روندی نزولی را طی کرد. قیمت دلار در روز شنبه با چهار ریال کاهش نسبت به پنجشنبه گذشته ۳۲۳۶۲ ریال اعلام شد. قیمت این ارز در روز پنجشنبه ۳۲۳۶۰ ریال اعلام شد. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت دلار مبادلاتی و دلار در بازار آزاد برابر ۶۳۹۰ ریال بود که نسبت به هفته پیش این اختلاف قیمت ۳۰۶ ریال افزایش داشته است.
 • روند قیمتی یوروی مبادلاتی در این هفته روندی نوسانی اما صعودی بود. قیمت یوروی مبادلاتی در ابتدای هفته با افزایش ۱۹۳ ریالی نسبت به پنجشنبه پیشین، با قیمت ۳۴۶۳۱ ریال قیمتگذاری شد. قیمت یورو در روز پنجشنبه با افزایشی ۱۷۵ ریالی نسبت به ابتدای هفته برابر ۳۴۰۸۶ ریال تعیین شد. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت میان یوروی مبادلاتی و یورو در بازار آزاد برابر ۷۲۹۴ ریال بود که نسبت به هفته گذشته این اختلاف قیمت ۹۶۸ ریال کاهش یافته بود.
 • نرخ برابری ارزش دلار بر یورو در طی هفته در بازارهای جهانی تقریبا ثابت و برابر ۹۳ بود. این نرخ در قیمتگذاری دلار و یوروی مبادلاتی تقریبا رعایت شده، اما در بازار آزاد همچنان شاهد اختلاف نرخ برابری دلار بر یوروی داخلی و دلار بر یوروی خارجی بودیم. این اختلاف در ابتدای هفته ۰.۰۵ بوده و نرخ داخلی برابر ۰.۸۸ بود. در انتهای هفته با کاهش اختلاف نرخ داخلی و خارجی به حدود ۰.۰۱ نرخ برابری داخلی به ۰.۹۲ رسید.

ارز در بازار آزاد

 • روند قیمتی دلار در طی هفته روندی صعودی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته برابر ۳۷۴۷۰ ریال بود که نسبت به پنجشنبه گذشته ۹۸۰ ریال کاهش قیمت داشت. در انتهای هفته قیمت دلار با ۱۲۸۰ ریال افزایش قیمت برابر ۳۸۷۵۰ ریال بود.
 • طبق گزارش بلومبرگ، قدرت دلار می‌تواند موجب بروز مشکلاتی در بازارهای نوظهور مانند مکزیک و ترکیه شود، زیرا با افزایش ارزش دلار، میزان ارز داخلی که وام‌گیرندگان نیاز دارند تا صرف پرداخت اوراق قرضه‌ای کنند که بر اساس دلار منتشر کرده‌اند، را افزایش می‌دهد. از سوی دیگر منتشر کنندگان اوراق قرضه در این کشورها، وقتی که فدرال رزرو نرخ بهره را افزایش دهد، باید نرخ بهره بالاتری را برای جذب خریداران بپردازند.
 • خریداران دلار آمریکا دوباره وارد بازار شدند و دلار را در برابر همه ارزهای اصلی بازار تقویت کردند. در گزارش بنیادی و روزانه پنجشنبه دلار آمریکا، گفته ‌شده بود که دلار آمریکا از قافله حرکات صعودی بازارهای سهام و نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری آمریکا عقب‌افتاده است. جفت ارز USDJPY به نزدیکی ۱۱۵,۰۰ رسیده و یورو هم به محدوده ۱,۰۶۵۰ دلاری سقوط کرده است.
 • رشد دلار آمریکا در میان گزارش‌های اقتصادی مبهم این کشور روی داد. درحالیکه کسری تراز تجاری در ماه دسامبر کاهش ‌یافته و فعالیت‌های اقتصادی هم شتاب گرفته‌اند، اما گزارش مدعیان بیکاری آمریکا بسیار بدتر از انتظارات بود و فروش خانه‌های نوساز هم افت بزرگی را نشان می‌داد. درواقع، بازار انتظار رشد ملایم ۷ درصدی شاخص فروش خانه‌های نوساز را داشت، اما شاخص به‌اندازه ۱۰.۴ درصد سقوط کرد، که این بزرگترین افت شاخص از ماه مارس ۲۰۱۵ است. افزایش نرخ بهره آمریکا از زمان پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری، موجب شده تا نرخ بهره وام‌های رهنی مسکن با رشد ۰.۷۵ درصدی، از ۲.۵۴ درصد به ۴.۳۲ درصد برسد.
 • فدرال رزرو تأکید کرده که چشم‌انداز نرخ بهره‌ای بانک مرکزی، تحت تأثیر سیاست‌های مالی دولت ترامپ قرارگرفته است. یعنی اینکه شاید گزارش GDP این هفته آمریکا خیلی نتواند بازار را به حرکت وا دارد. در چنین شرایط دلار آمریکا با نوسانات و جهش‌های زیادی مواجه خواهد بود. اما همان‌طور که حرکات قیمتی دلار از ابتدای سال جدید میلادی نشان می‌دهد، بازار منتظر شفاف شدن وضعیت برنامه‌های مالی و اقتصادی ترامپ است. و تا زمانی که این شفاف‌سازی صورت نگیرد، دلار هم آسیب‌پذیر خواهد بود.
 • سؤال مهم برای بازار این است که آیا خوش‌بینی سرمایه‌گذاران و شرکت‌ها به پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، توانسته بر فعالیت‌های اقتصادی آمریکا هم تأثیر بگذارد یا خیر. تا به اینجای کار، شواهد مربوطه مبهم بوده‌اند. رشد ۵ درصدی یا بهتر اقتصاد آمریکا می‌تواند USDJPY را به بالای ۱۱۵,۰۰ برساند و مومنتوم صعودی جفت ارز را تا گزارش NFP هفته آینده تقویت نماید.
 • روند قیمتی یورو بر خلاف دلار در طی هفته روندی نزولی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته ۴۲۵۰۰ ریال بود که نسبت به پنجشنبه گذشته ۲۰۰ ریال کاهش قیمت داشت. در روز پنجشنبه با کاهشی ۴۰۰ ریالی نسبت به ابتدای هفته قیمت یورو برابر ۴۲۱۰۰ ریال بود.
 • بعد از اینکه یورو نتوانست به محدوده ۱,۰۸ دلاری برسد و از آن عبور کند، شاهد تشکیل اوج‌ها و کف‌های قیمتی کوتاه‌تر در بازار بودیم، که شاید نشانگر تشکیل اوج قیمتی در EURUSD هستند. پنجشنبه هیچ گزارش اقتصادی از ناحیه یورو منتشر نشد و تنها شاخص اطمینان مصرف‌کنندگان آلمان را داشتیم، که اندکی بهتر از دور قبل بود.
 • پوند در برابر دلار آمریکا تضعیف شد، اما توانست در برابر سایر ارزها تقویت شود. رشد اقتصادی انگلستان در سه‌ماهه چهارم سال ۲۰۱۶ بهتر از پیش‌بینی‌ها بود. اقتصاددانان پیش‌بینی رشد ضعیف اقتصادی را داشتند، اما در مقابل، اقتصاد انگلستان با همان رشد اقتصادی فصل سوم سال به کار خود ادامه داده است.
 • این گزارش مثبت باعث شد تا GBPUSD صعود کند و به فاصله چند پیپی ۲۷ دلار برسد. بااین‌حال، ارزیابی شاخص CBI انگلستان که گزارش دادوستدهای بخش توزیع کالاست، کمی نگران‌کننده بود. این گزارش همبستگی بالایی با شاخص خرده‌فروشی دارد و با توجه به ضعف گزارش اخیر، احتمال اینکه شاخص خرده‌فروشی انگلستان هم ضعیف باشد وجود دارد. شاخص خرده‌فروشی نما گری از مخارج مصرف‌کنندگان است.

نمودار قیمت دلار در بازار آزاد
monitoreconomy_ir-currency-8bahman95-1

نمودار قیمت یورو در بازار آزاد
monitoreconomy_ir-currency-8bahman95-2

نظر بدهید