تحلیل روند هفتگی نرخ ارز (۲۰ تا ۲۵آبان)

0
286

ارز دولتی
• روند قیمتی دلار مبادلاتی در این هفته صعودی بود. قیمت دلار مبادلاتی در ابتدای هفته با یک ریال افزایش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۳۵۱۹۰ ریال بود. قیمت دلار مبادلاتی در روز پنجشنبه با ۴۷ ریال افزایش نسبت به ابتدای هفته برابر ۳۵۲۳۷ ریال بود. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت دلار مبادلاتی و دلار در بازار آزاد برابر ۵۶۶۳ ریال بود. این تفاوت قیمت نسبت به هفته پیش ۱۳۲ ریال تشدید شده است.
• روند قیمتی یوروی مبادلاتی در این هفته صعودی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۲۵۹ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۱۰۲۸ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته ۴۸۰ ریال افزایش قیمت داشته و برابر ۴۱۵۰۸ ریال بود. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت یوروی مبادلاتی و یورو در بازار آزاد برابر ۷۴۶۲ ریال بود. این تفاوت قیمت نسبت به هفته پیش از آن ۳۵۱ ریال تشدید شده است.
• نسبت قیمت جهانی دلار به یورو در این هفته از ابتدای هفته تا روز سه شنبه برابر ۰.۸۵ و دو روز بعدی برابر ۰.۸۴ بود. این قیمتگذاری در بانک مرکزی رعایت شده و در ابتدا و انتهای هفته این نسبت برابر ۰.۸۵ و ۰.۸۴ بوده است. در بازار آزاد این نسبت تا روز دوشنبه برابر ۰.۸۴ و از روز سه شنبه برابر ۰.۸۳ بود.

ارز در بازار آزاد
• روند قیمتی دلار در بازار آزاد در این هفته صعودی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته بدون تغییر نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۰۶۸۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت دلار نسبت به ابتدای هفته ۲۲۰ ریال افزایش قیمت داشته و برابر ۴۰۹۰۰ ریال بود. در این هفته تفاوت قیمت خرید و فروش دلار در ابتدای هفته ۴۴ ریال و در انتهای هفته ۶۶ ریال بود. قیمت دلار در این هفته به طور میانگین برابر ۴۰۸۷۵ ریال بود.
• این هفته افزایش قیمت دلار را در بازار داخلی شاهد بودیم. به گفته رئیس بانک مرکزی و شواهد آماری این افزایش قیمت دلار به دلیل تقاضای فصلی بوده و امسال افزایش قیمت کمتر از پارسال بوده است و بازار از نظر روانی با این افزایش قیمت دچار هیجان نشده و قیمت دلار در بازار کنترل شده است.
• تمرکز اصلی بازار به طرح اصلاح مالیاتی سنای آمریکاست. انتظار می‌رود که کار بر روی طرح اصلاح مالیاتی سنا این هفته به پایان برسد، اما تغییرات لحظه آخری در طرح مالیات‌ها موجب اختلاف بین دموکرات‌ها و جمهوری خواهان شده است. ظاهراً جمهوری خواهان می‌خواهند طرح خدمات درمانی اوباما را حذف کنند. همچنین سنا به دنبال کاهش موقتی مالیات اشخاص (تا سال ۲۰۲۵) و کاهش همیشگی مالیات شرکت‌هاست.
• واکنش سرمایه ‌گذاران به گزارش‌های اقتصادی موجب نوسان دلار آمریکا شد. در ابتدا دلار واکنش ضعیفی به گزارش‌های اقتصادی نشان داد و درنتیجه USDJPY به زیر ۱۱۲.۵ سقوط کرد. با این‌حال در پایان معاملات آمریکای شمالی، دلار دوباره به بالای ۱۱۳ بازگشت و در این محدوده به تعادل رسید.
• در ماه اکتبر، رشد خرده‌ فروشی به ۰.۲ درصد کاهش ‌یافته است، که اندکی از پیش‌بینی‌ها بهتر بود. هرچند که از رشد ۱.۹ درصدی ماه قبل فاصله زیادی داشت. شاخص خالص خرده‌ فروشی نیز اندکی بهتر بود و رشد ۰.۳ درصدی را ثبت کرده است. رشد شاخص بهای مصرف ‌کنندگان هم به ۰.۱ درصد کاهش ‌یافته، اما رشد شاخص خالص تورم مصرف‌ کنندگان به ۰.۲ درصد افزایش ‌یافته است. در ادامه گزارش فعالیت‌های تولیدی ایالت نیویورک منتشر شد، که به پایین‌ترین سطح در چهار ماه منتهی به نوامبر رسیده است.
• در واکنش اولیه بازار به این گزارش‌ها، نرخ بازدهی اوراق ده‌ساله خزانه‌ داری آمریکا بیش از ۰.۰۵ درصد سقوط کرد و شانس افزایش نرخ بهره در ماه دسامبر نیز برای لحظه‌ای به زیر ۹۰ درصد رسید.
• اینکه همچنان بازار به افزایش نرخ بهره در ماه دسامبر اعتقاد دارد یعنی بایستی در ارزیابی انتظارات نرخ بهره‌ای بیشتر به شانس افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۱۸ توجه کرد. در شرایط فعلی به نظر می‌رسد که مسائل سیاسی تأثیر بیشتری بر انتظارات نرخ بهره‌ای دارند. با این‌حال، هنوز هم تغییر در برآوردهای نرخ بهره‌ای فدرال رزرو آمریکا، شاید به خاطر نظرات رئیس فدرال رزرو یا انحراف بیش‌ از حد شاخص‌های اقتصادی از مقدار پیش‌بینی‌ها می‌تواند تأثیر قابل‌ توجهی بر آینده سیاست‌های پولی آمریکا بگذارد.
• روند قیمتی یورو در بازار آزاد در این هفته صعودی بود. در ابتدای هفته قیمت یورو با ۲۱۰ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۸۰۹۰ ریال بود. در انتهای هفته قیمت یورو با ۸۸۰ ریال افزایش قیمت نسبت به ابتدای هفته برابر ۴۸۹۷۰ ریال بود. در این هفته تفاوت قیمت خرید و فروش یورو در ابتدای هفته ۱۰۷ ریال و در انتهای هفته ۲۳۷- ریال بود. قیمت یورو در این هفته به طور میانگین برابر ۴۸۶۷۳ ریال بود.
• هرچند EURUSD توانست به بالاترین سطح سه هفته اخیر صعود کند، اما در روز چهارشنبه روز را در زیر ۱.۱۸ دلار به پایان رساند. یورو از سوی گزارش‌های مثبت ناحیه یورو و سقوط ارزش دلار آمریکا حمایت ‌شده بود. بازگشت شدید و قوی جفت ارز نشانگر ضعف قدرت خریداران است. درواقع بایستی گفت که رشد نرخ برابری بیشتر به خاطر ضعف دلار آمریکا بوده است نه قدرت یورو.
• در انگلستان، شاخص ماهانه خرده‌ فروشی بهتر از انتظارات بازار بود، اما بر اساس ارزیابی سالانه ضعیف بود. با این‌حال هنوز شایعاتی وجود دارد که شاید ضعف خرده ‌فروشی انگلستان به خاطر ترس مصرف‌ کنندگان از مسئله BREXIT باشد. در هر صورت پوند در واکنش به گزارش‌های خرده ‌فروشی رشد کرد و به سمت ۱.۳۲ نشانه رفته است. رشد ارزش پوند و تضعیف یورو در برابر دلار آمریکا نیز موجب سقوط EURGBP شده است.

                                    به‌ترتیب نمودار قیمت دلار و یورو در بازار آزاد
قیمت دلارمنبع نمودارها: www.eranico.ir

نظر بدهید