تحلیل روند هفتگی نرخ ارز (۲۰ تا ۲۵ خرداد)

0
386

ارز دولتی

 • قیمت دلار مبادلاتی در این هفته در بازه محدودی نوسان داشت. قیمت دلار با چهار ریال افزایش نسبت به پنجشنبه گذشته در ابتدای هفته برابر ۳۲۴۵۸ ریال اعلام شد. قیمت دلار مبادلاتی در روز پنجشنبه یک ریال نسبت به ابتدای هفته کاهش داشته و برابر ۳۲۴۵۷ ریال بود. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت میان دلار مبادلاتی و دلار در بازار آزاد برابر ۴۷۹۳ ریال بود. این اختلاف قیمت نسبت به هفته گذشته ۷۳ ریال کاهش یافته است.
 • قیمت یوروی مبادلاتی در این هفته روندی صعودی داشت. در ابتدای هفته قیمت یوروی مبادلاتی ۲۰۰ ریال کاهش نسبت به پنجشنبه هفته قبل داشت و برابر ۳۶۳۳۹ ریال اعلام شد. در روز پنجشنبه قیمت یوروی مبادلاتی ۷۲ ریال نسبت به ابتدای هفته افزایش قیمت داشته و ۳۶۴۱۱ ریال قیمتگذاری شد. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت یوروی مبادلاتی و یورو در بازار آزاد برابر ۵۹۶۹ ریال بود که این اختلاف قیمت نسبت به هفته قبل ۷۲ ریال کاهش داشته است.
 • نسبت جهانی دلار به یورو در این هفته برابر ۸۹ بود. این نسبت در قیمتگذاری بانک مرکزی رعایت شده و برابر ۰.۸۹ بود. در بازار آزاد این نسبت ۰.۰۲ از نسبت جهانی پایینتر بوده و در طی هفته برابر ۰.۸۷ بود.

ارز در بازار آزاد

 • قیمت دلار در بازار آزاد در این هفته نزولی بود. قیمت دلار در بازار در ابتدای هفته با کاهش ۲۰ ریالی نسبت به پنجشنبه هفته گذشته برابر ۳۷۳۰۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت دلار نسبت به ابتدای هفته ۵۰ ریال کاهش قیمت داشته و برابر ۳۷۲۵۰ ریال معامله شد.
 • فدرال رزرو نرخ بهره را به‌اندازه ۲۵ درصد افزایش داد و جنت یلن، رئیس فدرال رزرو آمریکا با دیدگاه‌های متمایل به سیاست‌های انقباضی بازار را شوکه کرد. پس از انتشار گزارش‌های ضعیف تورم و خرده‌ فروشی آمریکا، معامله گران اقدام به فروش سنگین دلار آمریکا کرده بودند. اقتصاددانان انتظار داشتند که شاخص خرده ‌فروشی رشد کند، اما طبق گزارش‌ها شاهد کاهش ۰.۳ درصدی شاخص خرده‌ فروشی بودیم. این بزرگترین افت شاخص از ماه ژانویه سال ۲۰۱۶ محسوب می‌شود.
 • شاخص خالص خرده‌ فروشی نیز پایین‌تر از حد انتظارات بازار بود. شاخص بهای مصرف‌ کنندگان هم منفی منتشر شد، که باعث کاهش تورم سالانه از ۲ درصد به ۱.۹ درصد شد. بعد از انتشار این گزارش‌ها، سرمایه‌گذاران مطمئن بودند که فدرال رزرو از ادامه مراحل افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۱۷ منصرف خواهد شد و نظرات جنت یلن هم بدبینانه و متمایل به سیاست‌های انبساطی خواهد بود. اما درست برخلاف این انتظارات، فدرال رزرو برنامه سومین افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۱۷ را حفظ کرد و به‌غیر از تائید تورم ضعیف آمریکا، مابقی سخنان جنت یلن مثبت و متمایل به سیاست‌های انقباضی بود.
 • دلار آمریکا در برابر اکثر ارزهای اصلی بازار تقویت‌ شده است. با اینحال، رشد دلار در برابر پوند محدود بوده است. با کاهش ریسک‌های سیاسی آمریکا و تشدید ریسک‌های سیاسی اروپا، سرمایه‌گذاران دوباره اقدام به تعدیل دارایی‌های خود خواهند کرد. یعنی سرمایه‌ها را از ارزهای ریسکی خارج خواهند کرد و به سمت دارایی‌های جایگزین سرازیر خواهند کرد. در این میان دلار آمریکا می‌تواند یکی از مقاصد خوب برای سرمایه‌گذاران باشد.
 • قیمت یورو در بازار آزاد در این هفته روندی نزولی داشت. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۱۳۰ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته قبل برابر ۴۲۴۵۰ ریال بود. در روز یکشنبه سقف قیمتی یورو در هفته رقم خورده و این ارز در بازار ۴۲۴۷۰ ریال مبادله شد. در روز پنجشنبه قیمت یورو با ۷۰ ریال کاهش نسبت به ابتدای هفته برابر ۴۲۳۸۰ ریال شد.
 • جفت ارز EURUSD با حمایت خوبی مواجه بود و توانسته از ۱۱۵۰ جهش کند. خروج برخی فروشندگان یورو از بازار دلیل اصلی بازگشت صعودی نرخ برابری بوده است. برخی گزارش‌ها از صندوق بین‌المللی پول نشان می‌دهد که شرایط اقتصادی در ناحیه یورو بهبود یافته است، هرچند گزارش‌های تورمی ناحیه یورو همچنان نشانگر فشارهای منفی تورمی بودند. کاهش نرخ تورم از قبل بر قیمت‌ها تأثیر داده ‌شده بود. هفته گذشته، بانک مرکزی اروپا در رابطه با تورم ضعیف ناحیه یورو هشدار داده بود. ادامه افت فشارهای تورمی باعث خواهد شد تا بانک مرکزی تغییری در سیاست‌های انبساطی پولی اعمال نکند.
 • این کاهش برآوردهای تورمی به‌خوبی اظهارنظرهای اخیر ماریو دراگی (رئیس بانک مرکزی اروپا) را توجیه می‌کنند. وی همچنان به بهبودهای اخیر شاخص‌های اقتصادی ناحیه یورو بدبین است. در گزارش‌های چند ماه گذشته اشاره‌ شده بود که بانک مرکزی اروپا به دلیل ریسک‌های سیاسی موجود، همچنان سیاست‌های انبساطی را حفظ خواهد کرد.
 • اخبار سیاسی و اقتصادی مثبت موجب شد تا پوند انگلستان در برابر همه ارزهای اصلی تقویت شود. گزارش‌هایی از ائتلاف احزاب محافظه‌کار و DUP منتشرشده است. علاوه بر این، شاخص بهای مصرف‌کنندگان هم سریع‌ترین رشد چهار سال اخیر را ثبت کرده، به‌طوری‌که رشد تورم خالص مصرف‌کنندگان به بالاترین سطح از سال ۲۰۱۲ رسیده است. این گزارش مثبت برای تقویت رالی بازخرید پوند انگلستان (خروج فروشندگان از بازار) کافی بود. به نظر می‌رسد که پوند همچنان در رالی‌هایی صعودی با فشار فروش مواجه خواهد بود و تا حدودی در حال تقلید حرکات قیمتی سال ۲۰۱۰ است.به ترتیب نمودار قیمت دلار و یورو در بازار آزاد
  monitoreconomy_ir-currency-960327

نظر بدهید