تحلیل روند هفتگی نرخ ارز | ۲۰ تا ۲۵ مرداد

0
475

ارز دولتی

? قیمت دلار مبادله‌ای در ۴۲۰۰ تومان تثبیت شده است و دولت فعلا قصد تغییر این ارز را ندارد.

? روند قیمت‌گذاری یورویی مبادله‌ای در این هفته نزولی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۸۲۸ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۷۹۵۶ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یوروی مبادله‌ای نسبت به ابتدای هفته ۱۹۳ ریال کاهش داشته و برابر ۴۷۷۶۳ ریال قیمت‌گذاری شد.

? نسبت جهانی قیمت دلار به یورو در این هفته برابر ۰.۸۸ بود. در قیمت گذاری بانک مرکزی این نسبت برابر ۰.۸۷ بود. در بازار آزاد این نسبت از ۰.۸۵ تا ۰.۸۷ متغیر بود.

ارز در بازار آزاد

? روند قیمتی دلار در بازار آزاد در این هفته صعودی بود. در ابتدای هفته قیمت دلار با ۱۰۰۰ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته گذشته برابر ۱۰۰۰۰۰ ریال بود. در انتهای هفته قیمت دلار نسبت به ابتدای هفته ۴۷۰۰ ریال افزایش داشته و برابر ۱۰۴۷۰۰ ریال بود. میانگین قیمت دلار در طول هفته برابر ۱۰۳۵۶۶ ریال بود.

? دلار آمریکا تضعیف شده و قیمت اوراق خزانه‌داری تغییر کمی داشته است. این موضوع نشانگر کاهش تقاضا برای دارایی‌های امن یا حافظ ارزش است. در ترکیه با وجود هشدار آمریکا مبنی بر اعمال تحریم‌های اقتصادی جدید، ارزش لیر ترکیه اندکی تقویت شده است. می‌توان این رشد ارزش لیر ترکیه را در سرمایه‌گذاری ۱۵ میلیارد دلاری قطر در این کشور جست.

? خبر شروع مذاکرات تجاری آمریکا و چین از اواخر ماه اوت از بازار حمایت کرده است. این خبر موجب جهش صعودی در بازار فارکس شد به‌طوری‌که EURUSD به ۱٫۱۴ دلار رسید، GBPUSD از ۱٫۲۷ دلار عبور کرد و USDJPY هم به نزدیکی ۱۱۱ صعود کرد.

? با این حال هنوز این رالی صعودی ادامه‌‌دار نبوده و در معاملات اروپا سرمایه‌گذاران همچنان نسبت به مذاکرات تجاری بدبین هستند. سرمایه ‌گذاران بر این باورند که شاید ترامپ دوباره به ‌طور یک‌طرفه مذاکرات را قطع کند و تعرفه‌ها را افزایش دهد. با این حال این اولین نشانه از کاهش تنش‌های تجاری بین دو اقتصاد بزرگ دنیاست و این نشان می‌دهد که هر دو طرف به دنبال راه‌حلی برای جلوگیری از وخیم شدن چشم‌انداز اقتصاد جهانی هستند.

? احتمال کاهش تنش‌های تجاری میان آمریکا و چین باعث شده تا سرمایه‌گذاران به آینده خوش‌بین شوند. اگر خبر مذاکرات چین و آمریکا منتشر نمی‌شد، بازارهای سهام آسیایی بدترین عملکرد یک‌هفته‌ای را ثبت می‌کردند.

? با این حال هنوز هم آینده جنگ تجاری غیرقابل پیش‌بینی است و ارز و اوراق قرضه اقتصادهای نوظهور همچنان در معرض ریسک‌های جدی قرار دارند. در بازارهای مالی اقتصادهای نوظهور (EM) شاهد ثبات نسبی هستیم. سقوط‌های اخیر در بازارهای مالی EM باعث شده تا روند این بازارها در معرض تغییر به روند نزولی قرار گیرد.

? تمرکز اصلی به تغییرات بازار سهام آمریکا خواهد بود. شاخص‌های آتی سهام آمریکا بیش از ۱۰۰ واحد رشد کرده‌اند و از رشد بورس نیویورک حکایت دارند. اگر شاخص‌های اصلی بازار سهام آمریکا رشد کنند، EURUSD می‌تواند به ۱٫۱۴ دلار، USDJPY به ۱۱۱ و AUDUSD به ۰٫۷۳ دلار برسد.

? در حال حاضر بازار برای افزایش نرخ بهره در ماه سپتامبر آماده است و از نظر بازار شانس افزایش نرخ بهره فدرال رزرو در ماه دسامبر هم نزدیک به ۶۰ درصد است.

? نکته‌ای که باید درباره سیاست اقتصادی آمریکا در تعامل با دنیا در نظر گرفت این است که ایالات متحده سعی دارد تا کشورهای مختلف را مجاب کند دلارهای خود را خرج نمایند و از حجم دلار خارجی خود نزد کشورهای مختلف کاسته و آنها را به داخل کشور بیاورد، با این کار اولا وابستگی اقتصاد آنها به کشورهای خارجی کمتر شده، ثانیا فروش اجناس آمریکایی در سراسر دنیا بیشتر می‌شود و ثالثا ارزش پول ملی آمریکا افزایش نمی‌یابد که به صادرات بیشتر این کشور کمک می‌کند. نکته یاد شده نباید از دید تحلیلگران بازار ارز مغفول بماند.

? روند قیمتی یورو در بازار آزاد در این هفته صعودی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۲۱۰۰ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته گذشته برابر ۱۱۶۰۹۰ ریال بود. در انتهای هفته قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته ۴۳۱۰ ریال افزایش داشته و برابر ۱۲۰۴۰۰ ریال بود. قیمت یورو در این هفته به طور میانگین برابر ۱۱۹۵۸۶ ریال بود.

? جفت ارز EURUSD از سوی ۱٫۱۴ دلار تحت فشار قرار گرفت و تضعیف شد. یورو در معرض ریسک‌های نزولی بیشتری قرار دارد. ترکیه هنوز از بحران اقتصادی خارج نشده است. هر چند که قطر با سرمایه‌ گذاری ۱۵ میلیارد دلاری در اقتصاد ترکیه به دنبال حمایت از این کشور است و بانک مرکزی ترکیه هم توانسته از ارزش لیر ترکیه حمایت کند، اما اخیراً وزیر خزانه ‌داری آمریکا تهدید کرده که اگر ترکیه کشیش آمریکایی را آزاد نکند، با تحریم‌های بیشتری مواجه خواهد شد.

? با این‌ وجود USDTRY بعد از اینکه روز دوشنبه به بالای نرخ ۷ صعود کرده بود، به زیر ۶ سقوط کرده است. با این‌ همه سرمایه‌گذاران نگران ایتالیا هستند. اخیراً بازارهای مالی ایتالیا در واکنش به بحران اقتصادی ترکیه نوسانات شدیدی را تجربه کرده‌اند.

? ریسک بحران اقتصادی ترکیه برای بانک‌های ایتالیایی محدود است، اما با افزایش هزینه‌های استقراض و کاهش نرخ رشد اقتصادی ایتالیا، سرمایه‌گذاران نگران وقوع بحران مالی در ایتالیا هستند. به ‌خصوص اگر اوضاع ترکیه وخیم‌تر از این شود. داده‌های اقتصادی ناحیه یورو هم تأثیر کمی بر EURUSD داشته‌اند. تراز تجاری ناحیه یورو اندکی کاهش داشته است.

? پوند انگلستان به شدت ضعیف است. برخلاف سایر ارزهای ریسکی بازار که در برابر دلار آمریکا رشد نسبی را تجربه کرده‌اند، اما پوند حتی با وجود داده‌های اقتصادی خوب باز هم نتوانسته رشد کند. در ماه ژوئیه شاخص خرده ‌فروشی انگلستان ۰٫۷ درصد افزایش یافت، که ۳ برابر پیش‌بینی‌ها بود.

? شاخص خالص خرده‌فروشی هم قوی بود. این گزارش می‌بایست GBPUSD را تقویت می‌کرد و درحالی‌که توانست جهش تقریباً ۳۰ پیپی را به راه بیندازد، اما هنوز نشانه‌ای از بازگشت صعودی در پوند دیده نمی‌شود. فشارهای فروش بر پوند سنگینی می‌کنند. تعداد قراردادهای آتی فروش پوند به بالاترین سطح از ماه مه سال ۲۰۱۷ رسیده، اما هنوز فروشندگان به فکر خروج از بازار نیستند.

? اخیرا گزارشی در The Time منتشر شده که نشان می‌دهد اعضای ناحیه یورو می‌خواهند که انگلستان در بازار واحد اتحادیه اروپا باقی بماند و کنترل عبور و مرور مردم را در دست بگیرد. اتحادیه اروپا قبلا با اعطای چنین امتیازاتی مخالف بود. پوند انگلستان در واکنش به این گزارش اندکی رشد کرد.

نمودار قیمت دلار در بازار آزاد
تحلیل روند هفتگی نرخ ارز | 20 تا 25 مرداد

نمودار قیمت یورو در بازار آزاد
تحلیل روند هفتگی نرخ ارز | 20 تا 25 مرداد

نظر بدهید