تحلیل روند هفتگی نرخ ارز (۲۱ تا ۲۶ مرداد)

0
386

ارز دولتی
• روند قیمتی دلار مبادلاتی در این هفته صعودی بود. در این هفته روند صعودی دلار مبادلاتی شدت داشت. قیمت دلار مبادلاتی در ابتدای هفته با هفت ریال افزایش نسبت به پنجشنبه قبل برابر ۳۲۸۴۴ ریال بود. در روز پنجشنبه بانک مرکزی قیمت این ارز را ۸۷ ریال نسبت به ابتدای هفته افزایش داده و برابر ۳۲۹۳۱ ریال اعلام کرد. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت دلار مبادلاتی و دلار در بازار آزاد برابر ۵۲۲۹ ریال بود. این اختلاف قیمت نسبت به هفته گذشته ۴۶ ریال تشدید شده است.
• روند قیمتی یوروی مبادلاتی در این هفته نزولی بود. در ابتدای هفته قیمت یورو با ۲۷۴ ریال افزایش قیمت نسبت به پنجشنبه گذشته برابر ۳۸۸۱۸ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت این ارز مبادلاتی با ۳۵ ریال کاهش نسبت به ابتدای هفته ۳۸۷۸۳ ریال قیمتگذاری شد. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت یوروی مبادلاتی و یورو در بازار آزاد برابر ۶۷۴۷ ریال بود. این تفاوت قیمت نسبت به هفته پیش ۲۴۹ریال بهبود یافته است.
• نسبت جهانی قیمت دلار به یورو در این هفته به غیر از روزهای سه شنبه و چهارشنبه برابر ۰.۸۴ و در این دو روز برابر ۰.۸۵ بود. در بانک مرکزی این نسبت در قیمتگذاری رعایت شد. در بازار آزاد این نسبت در تمام هفته برابر ۰.۸۳ بود.

ارز در بازار آزاد

• روند قیمتی دلار در بازار آزاد در این هفته صعودی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته نسبت به پنجشنبه قبل ۴۰ ریال افزایش قیمت داشته و برابر ۳۸۰۶۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت دلار نسبت به ابتدای هفته ۱۰۰ ریال افزایش داشته و برابر ۳۸۱۶۰ ریال بود. به طور میانگین قیمت دلار در این هفته برابر ۳۸۰۹۳ ریال بود.
• بعد از فروش‌های گسترده دلار آمریکا در معاملات آمریکای شمالی و آسیا، شاهد بهبود ارزش دلار آمریکا در اوایل معاملات اروپا بودیم. سقوط اخیر ارزش دلار آمریکا به خاطر گزارش آخرین نشست کمیته بازار آزاد فدرال رزرو آمریکا بود. این گزارش بیش‌ از حد انتظار بازار منفی بود. این گزارش نشان می‌دهد که اکثر مقامات فدرال رزرو بیشتر به نرخ پایین تورم تمرکز کرده‌اند تا نرخ رشد اشتغال و دستمزدها. با این ‌حال، همچنان بازار به افزایش نرخ بهره در نشست ماه دسامبر امیدوار است، هرچند که شانس افزایش نرخ بهره هنوز زیر ۵۰ درصد است. گزارش‌های اخیر شاخص خرده‌ فروشی آمریکا، که بسیار بهتر از پیش‌بینی‌ها بودند، امیدها به افزایش نرخ بهره را زنده نگه ‌داشته‌اند.
• در کنار گزارش‌های اقتصادی آمریکا، بحران سیاسی به وجود آمده در دولت ترامپ نیز بر دلار آمریکا فشار می‌آورد. هر روز بحران‌های جدیدی در دولت آمریکا پدیدار می‌شوند و سرمایه ‌گذاران نگران هستند که شاید دولت نتواند برنامه‌های اقتصادی را پیش ببرد. یکی از عواملی که منجر به رشد تقاضای دلار آمریکا شده، خوش‌ بینی سرمایه‌ گذاران نسبت به سیاست‌های اقتصادی ترامپ بود، که می‌توانست رشد اقتصادی آمریکا را در سال ۲۰۱۸ تقویت کند. اما تا به اینجای کار هنوز اتفاقی نیفتاده است.
• به نظر می‌رسد که رشد فعلی اقتصاد آمریکا نیز برای افزایش نرخ بهره فدرال رزرو مناسب است و این مسئله موجب شده تا USDJPY از سوی ۱۰۹.۵۰ حمایت شود و به بالای ۱۱۰ حرکت کند. اگر جفت ارز بتواند دوباره به ۱۱۱ برسد، شاهد تشکیل الگوی کف دوقلو در بازار خواهیم بود. از سوی دیگر، یورو دوباره نتوانسته از ۱.۱۸ دلار عبور کند و به ‌شدت سقوط کرده و در حال حاضر به نزدیکی ۱.۱۷ رسیده است. بازگشت نزولی یورو حکایت از پایان روند صعودی چندین ماه دارد. همچنین اخباری مبنی بر اینکه ماریو دراگی، رئیس بانک مرکزی، تغییری در سیاست‌های پولی اعمال نخواهد کرد، موجب شد تا یورو سقوط کند و خریداران یورو به تثبیت سود بپردازند.
• شاهد تضعیف انتظارات نرخ بهره‌ای بازار هستیم. هر چند که بعد از انتشار گزارش‌های مثبت خرده‌ فروشی آمریکا انتظارات نرخ بهره‌ای بازار بهبود یافته بود، اما گزارش آخرین نشست کمیته فدرال رزرو دوباره بازار را ناامید کرد. طبق آخرین قیمتگذاری وجوه آتی فدرال رزرو آمریکا، شانس افزایش نرخ بهره در نشست ماه دسامبر به ۴۲.۵ درصد کاهش‌ یافته است، این در حالی است که شانس افزایش نرخ بهره بعد از انتشار گزارش‌های خرده ‌فروشی تا نزدیکی ۵۰ درصد نیز رسیده بود.
• نظرات جدید ترامپ می توانند شرایط را به طور کلی تغییر دهند. ترامپ کره شمالی را تهدید به حمله نظامی کرده است و این مسئله بازار را به شدت نگران کرده است. از سوی دیگر تهدید ونزوئلا به حمله نظامی از سوی ترامپ، وحشت سرمایه گذاران را بیشتر کرده است.
• روند قیمتی یورو در بازار آزاد در این هفته نزولی بود. در ابتدای هفته قیمت یورو نسبت به انتهای هفته گذشته ۳۰ ریال کاهش داشت و برابر ۴۵۵۱۰ ریال بود. قیمت یورو در بازار در روز پنجشنبه ۲۰ ریال نسبت به ابتدای هفته افرایش داشته و برابر ۴۵۵۳۰ ریال بود. به طور میانگین قیمت یورو در این هفته برابر ۴۵۵۲۸ ریال بود.
• گزارش‌های GDP آلمان و داده‌های تورمی انگلستان منتشر شدند، که هر دو از انتظارات بازار ضعیف‌تر بودند. کاهش تورم انگلستان هرگونه افزایش نرخ بهره در آینده نزدیک را غیرممکن می‌کند.
• گزارش‌هایی منتشر شد، مبنی بر اینکه رئیس بانک مرکزی اروپا، ماریو دراگی، بیانیه مهمی را در نشست هفته آینده (نشست جکسون هول) منتشر نخواهد کرد. اگر این موضوع صحت داشته باشد، می‌تواند به معنی به تعویق افتادن تغییرات ترازنامه بانک مرکزی اروپا باشد و در این صورت یورو اصلاح نزولی عمیق‌تری را تجربه خواهد کرد. این یعنی شاید تا نشست ماه سپتامبر بانک مرکزی اروپا، هیچ اشاره‌ای به تغییرات سیاست‌های پولی بانک مرکزی نخواهد شد.

به ترتیب نمودار قیمت دلار و یورو در بازار آزاد
وضعیت هفتگی قیمت ارز شامل دلار و یورو

نظر بدهید