تحلیل روند هفتگی نرخ ارز | ۲۱ مهر تا ۲۶ مهر

0
283

ارز دولتی

blueروند قیمتی یوروی دولتی در این هفته نزولی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۳۴ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته گذشته برابر ۴۸۶۰۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته ۳۰۷ ریال کاهش قیمت داشته و برابر ۴۸۲۹۳ ریال بود. قیمت دلار دولتی در این هفته ثابت و برابر ۴۲۰۰۰ ریال بود.

blueنسبت جهانی قیمت دلار به یورو در این هفته برابر ۰.۸۶ بوده و تنها در روز پنجشنبه برابر ۰.۸۷ بود. این نسبت در قیمت‌گذاری بانک مرکزی برابر ۰.۸۶ بود. در بازار داخلی نیز این نسبت برابر ۰.۸۶ بود.

ارز در بازار آزاد

orangeروند قیمتی دلار در بازار آزاد در این هفته نزولی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته با ۳۰۰۰ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۱۴۵۰۰۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت دلار نسبت به ابتدای هفته ۵۰۰۰ ریال کاهش یافته و برابر ۱۴۰۰۰۰ ریال بود. قیمت دلار به طور متوسط در این هفته برابر ۱۴۲۳۳۳ ریال بود. اختلاف قیمت فروش و خرید دلار در این هفته برابر ۷۴۴ ریال بود.

orangeبعد از اینکه روز چهارشنبه گزارش نشست ماه سپتامبر فدرال رزرو آمریکا (FOMC Minutes) انتظارات نرخ بهره‌ای سرمایه‌ گذاران را تقویت کرد، شاخص S&P 500 بخش مالی تقویت شد. اما در معاملات پنجشنبه حتی این شاخص هم تحت فشار قرار گرفت و ۱٫۵۵ درصد سقوط کرد.

orangeشاید عده‌ای از معامله گران تصور کنند که دلار آمریکا به خاطر بازدهی بالایی که در ارزهای گروه ده دارد به دارایی ریسکی جدید تبدیل شده و به همین دلیل در مقابل جریانات ریسک گریزی آسیب‌پذیر شده است. اما چنین تصوری هنوز واقعی نیست و دلار آمریکا حتی در شرایط ریسکی به خاطر نقد شوندگی بالایی که دارد دارایی حافظ ارزش بازار محسوب می‌شود.

orangeاخیراً ترامپ تصمیم گرفته که از معاهده پستی خارج شود. این معاهده به شرکت‌های چینی اجازه می‌دهد که با هزینه پایین‌تری بسته‌های پستی کوچک را به مصرف ‌کنندگان آمریکایی ارسال کنند.

orangeگزارش نشست ماه سپتامبر فدرال رزرو آمریکا (FOMC Minutes) منتشر شد. این گزارش نشان می‌دهد که برخی از اعضای کمیته بازار آزاد فدرال رزرو آمریکا معتقدند که باید به روند افزایش نرخ بهره ادامه داد و حتی نرخ بهره را به بالای نرخ بهره خنثی رساند.

orangeروند قیمتی یورو در بازار آزاد در این هفته نزولی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته نسبت به انتهای هفته پیش ۳۵۰۰ ریال کاهش قیمت داشته و برابر ۱۶۸۰۰۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته ۶۵۰۰ ریال کاهش داشته و برابر ۱۶۱۵۰۰ ریال بود. قیمت یورو در این هفته به طور میانگین برابر ۱۶۴۸۳۳ ریال بود. اختلاف نرخ فروش و خرید یورو در این هفته برابر ۴۲۳۸ ریال بود.

orangeداده‌های اقتصادی نشان می‌دهند که در ماه سپتامبر فروش خودرو در ناحیه یورو پایین آمده است. این مسئله باعث شده تا شاخص Stoxx Europe 600 تحت‌فشار قرار گیرد، اما به خاطر گزارش‌های درآمدی خوب شرکت‌های فناوری، شاخص سهام اروپا توانسته موقعیت خود را در محدوده مثبت حفظ کند.

orangeدولت آلمان با اشاره به منازعات تجاری و اختلال در مبادله کالا و خدمات، برگزیت و جنگ تجاری آمریکا، اعلام کرد این مسائل می‌توانند از طریق کاهش صادرات آلمان باعث محدود شدن نرخ رشد اقتصادی این کشور شوند. طبق آمار منتشرشده توسط وزارت امور اقتصادی آلمان، رشد تولید ناخالص داخلی امسال آلمان به ۱.۸ درصد کاهش خواهد یافت که ۰.۵ درصد کمتر از پیش‌بینی قبلی است. همچنین انتظار می رود نرخ رشد اقتصاد آلمان در سال ۲۰۱۹ نیز بدون تغییر و در سطح ۱.۸ درصد باقی بماند.

orangeنخست‌وزیر انگلستان پیشنهاد داده که دوره انتقالی BREXIT چند ماه طولانی‌تر شود تا مذاکرات به توافق نهایی منجر شود، با این حال هنوز مسئله مرزهای ایرلند حل نشده است. در این هفته شاخص خرده‌ فروشی انگلستان برای ماه سپتامبر منتشر شد که خیلی ضعیف‌تر از پیش‌بینی‌ها بود. به ‌طوریکه فروش مواد غذایی بیشترین کاهش را از ماه اکتبر سال ۲۰۱۵ ثبت کرده است. با این حال داده‌های دور قبل با بازنگری مثبتی همراه بودند، رشد سالانه دور قبل به بالاترین سطح از اواخر سال ۲۰۱۶ رسیده است.

نمودار قیمت دلار در بازار آزاد

قیمت دلار

نمودار قیمت یورو در بازار آزاد

قیمت یورو

نظر بدهید