تحلیل روند هفتگی نرخ ارز (۲۳ تا ۲۸ اردیبهشت)

0
468
مزایای حذف دلار

ارز دولتی

 • روند قیمتی دلار مبادلاتی در این هفته نزولی بود. در ابتدای هفته قیمت دلار مبادلاتی نسبت به پنجشنبه پیش از آن یک ریال کاهش داشته و برابر ۳۲۴۵۰ ریال بود. قیمت این ارز در روز پنجشنبه هشت ریال دیگر نیز کاهش داده شد و برابر ۳۲۴۴۲ ریال اعلام شد. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت میان دلار مبادلاتی و دلار در بازار آزاد برابر ۵۱۷۸ ریال بود، این اختلاف قیمت نسبت به هفته قبل ۹۹ ریال افزایش داشته است.
 • روند قیمتی یوروی مبادلاتی در این هفته صعودی بود. در ابتدای هفته قیمت یوروی مبادلاتی با ۱۷۴ ریال افزایش قیمت نسبت به پنجشنبه پیش از آن برابر ۳۵۴۶۱ ریال اعلام شد. قیمت یورو در روز پنجشنبه نسبت به ابتدای هفته ۷۶۳ ریال افزایش داشته و برابر ۳۶۱۹۷ ریال اعلام شد. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت میان یوروی مبادلاتی و یورو در بازار آزاد برابر ۶۵۳۳ ریال بود. این اختلاف قیمت نسبت به هفته قبل ۵۰ ریال افزایش داشته است.
 • نسبت جهانی برابری دلار به یورو در این هفته ۹۱، ۰.۹۰ و ۰.۸۹ بوده است. این نسبت در قیمتگذاری دلار و یورو در ابتدا و انتهای هفته رعایت شده است. در بازار آزاد داخلی روزهای ابتدایی هفته این نرخ برابر ۰.۸۹ و در دو روز پایانی هفته برابر ۰.۸۸ بود.

ارز در بازار آزاد

 • روند قیمتی دلار در بازار آزاد در طی هفته روندی صعودی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته برابر ۳۷۵۳۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت دلار با ۹۰ ریال افزایش نسبت به ابتدای هفته برابر ۳۷۶۲۰ ریال بود.
 • واگرایی جدی بین داده‌های اقتصادی آمریکا، انتظارات نرخ بهره‌ای سرمایه‌گذاران و سخنرانی مقامات فدرال رزرو مشاهده می‌شود. گزارش‌های اقتصادی آمریکا احتمال افزایش نرخ بهره در نشست ماه ژوئن را زیر سؤال برده است. شاخص‌های مخارج و تورم مصرف‌کنندگان افزایش‌ یافته‌اند، اما همچنان ضعیف‌تر از انتظارات بازار هستند. در واقع با توجه به رشد اشتغال و دستمزدها، بازار انتظار افزایش بیشتر مخارج و تورم مصرف‌کنندگان را داشت. علاوه بر این هنوز در سایر بخش‌های اقتصاد آمریکا، فعالیت‌های اقتصادی تقویت نشده‌اند. با این‌ وجود بازار همچنان انتظار افزایش نرخ بهره در نشست ماه ژوئن را دارد.
 • در روزهای گذشته، تمامی مقامات از چندین مرحله افزایش نرخ بهره حمایت کردند. به ‌وضوح روشن است که سیاست‌گذاران پولی آمریکا از وضعیت اقتصادی این کشور خشنود هستند و از تعدیل سیاست‌های انبساطی فعلی حمایت می‌کنند. هرچند که دلار آمریکا بعد از انتشار گزارش‌های اقتصادی هفته قبل نتوانسته بود به حرکات صعودی ادامه دهد، اما با توجه به اینکه فدرال رزرو آمریکا تنها بانک مرکزی است که به دنبال افزایش نرخ بهره است، می‌توان گفت که حرکات نزولی دلار موقتی خواهند بود.
 • بازار از بحران به وجود آمده در دولت آمریکا نگران است. کاملاً مشخص است که اصلاح قوانین مالیاتی بازهم به تأخیر خواهد افتاد. این مسئله منجر به خروج سرمایه‌گذاران از بازارهای جهانی سهام شده است. شاخص S&P 500 بیش از یک درصد سقوط کرده و شاخص‌های سهامی اصلی اتحادیه اروپا هم سقوط کرده‌اند. چشم‌انداز کوتاه‌مدت بازارهای سهام جهانی به منفی تغییر کرده است.
 • از آنجاییکه هنوز محرک خاصی برای حمایت از دلار دیده نمی‌شود، می‌توان انتظار داشت که جفت ارز همچنان تحت ‌فشار باقی بماند. طبق قیمت‌گذاری وجوه آتی فدرال رزرو آمریکا، شانس افزایش نرخ بهره در نشست ماه ژوئن از ۲ درصد به ۶۴.۶ درصد پایین آمده است. شانس یک مرحله افزایش نرخ بهره تا نشست ماه سپتامبر از ۵۴.۰ درصد به ۵۶.۰ درصد افزایش ‌یافته و شانس دو مرحله افزایش نرخ بهره هم از ۲۵.۲ درصد به ۱۷.۴ درصد پایین آمده است. این وضعیت نشان می‌دهد که ازنظر بازار مرحله بعدی افزایش نرخ بهره فدرال رزرو به تعویق خواهد افتاد.
 • روند قیمتی یورو در بازار آزاد در این هفته بسیار افزایشی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۳۰ ریال افزایش نسبت به پنجشنبه قبل برابر ۴۱۸۰۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته ۹۳۰ ریال افزایش قیمت داشته و برابر ۴۲۷۳۰ ریال بود.
 • مهم‌ترین رویداد هفته بازار ارز خارجی، رالی صعودی یورو بود. یورو توانست با عبور از ۱۰ به نزدیکی ۱.۱۱ دلار برسد. گزارش‌های اقتصادی ناحیه یورو بسیار بهتر از انتظارات بازار بودند، اما شکست ۱.۱۰ دلاری پیش از انتشار گزارش‌های ناحیه یورو اتفاق افتاد. یورو از سوی پیروزی امانوئل ماکرون و به‌ احتمال ‌زیاد، پیروزی آنگلا مرکل در انتخابات سپتامبر حمایت می‌شود.
 • با وجود اینکه بانک مرکزی اروپا دیدگاه‌های منفی نسبت به آینده دارد، اما گزارش‌های اقتصادی ناحیه خوب بوده‌اند. شاخص اطمینان سرمایه‌گذاران آلمان رشد قوی در ماه مه داشته و مازاد تجاری ناحیه یورو هم به بالاترین سطح سه ماه اخیر رسیده است. علاوه بر این، یورو از سوی تفاوت بازدهی اوراق قرضه آلمان و آمریکا حمایت شد. در طول هفته گذشته تفاوت بازدهی اوراق قرضه آلمان و آمریکا افزایش ‌یافته است.
 • اگر در ماه آوریل یورو تحت ‌فشار ریسک‌های سیاسی قرار داشت، دیگر این ریسک‌ها تمام‌ شده‌اند و می‌توان انتظار رشد قوی EURUSDرا داشت. بخصوص که گزارش‌های هفته گذشته CFTC هم نشان می‌دهد که برای اولین بار از سال ۲۰۱۴، خالص قراردادهای آتی خرید یورو مثبت شده است. این بدین معنی است که هنوز جا برای صعود یورو وجود دارد.
  نمودار قیمت دلار در بازار آزاد
  monitoreconomy_ir-currency-960229-1                                                                      نمودار قیمت یورو در بازار آزاد
  monitoreconomy_ir-currency-960229-2

نظر بدهید