تحلیل روند هفتگی نرخ ارز | (۲۳ تا ۲۸ دی)

0
317

ارز دولتی
روند قیمت دلار مبادلاتی در این هفته صعودی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته با ۹۵ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۳۶۴۶۹ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت دلار مبادلاتی نسبت به ابتدای هفته ۱۴۰ ریال افزایش داشته و برابر ۳۶۶۰۹ ریال تعیین شد. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت دلار مبادلاتی و دلار در بازار آزاد برابر ۷۶۳۱ ریال بود. این تفاوت قیمت نسبت به هفته گذشته ۳۷۵ ریال تشدید شده است.

روند قیمتی یوروی مبادلاتی در این هفته صعودی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۱۰۱۰ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته پبش برابر ۴۴۴۶۳ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یوروی مبادلاتی با ۱۸۴ ریال افزایش نسبت به ابتدای هفته برابر ۴۴۶۴۷ ریال تعیین شد. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت یوروی مبادلاتی و یورو در بازار آزاد برابر ۱۱۶۲۳ ریال بود. این تفاوت قیمت نسبت به هفته گذشته ۵۷۶ ریال تشدید شده است.

نسبت قیمت جهانی دلار به یورو در این هفته در حداقل خود در دو سال گذشته قرار گرفت و برابر ۰.۸۱ بود. این نسبت در قیمتگذاری بانک مرکزی برابر ۰.۸۲ در ابتدای هفته و ۰.۸۱ در انتهای هفته بود. در بازار آزاد این نسبت در دو روز ابتدای هفته برابر ۰.۸۱، در سه روز بعدی ۰.۸۰ و در پنجشنبه ۰.۷۸ بود.

ارز در بازار آزاد
• روند قیمتی دلار در این هفته در بازار آزاد صعودی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته با ۴۸۰ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۴۱۱۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت دلار با ۱۳۰ ریال افزایش نسبت به ابتدای هفته برابر ۴۴۲۴۰ ریال بود. تفاوت قیمت خرید و فروش دلار در ابتدای هفته برابر با ۴۴ ریال و در انتهای هفته برابر با ۱۴۱- ریال بود. به طور میانگین قیمت دلار در این هفته برابر ۴۴۲۵۵ ریال بود.

شاخص انتظارات تورمی آمریکا به بالاترین سطح ده ماه اخیر رسید. شاخص انتظارات تورمی ۱۰ ‌ساله آمریکا با عبور به بالای دو درصد، به بالاترین سطح از ماه مارس رسیده است. بخشی از افزایش انتظارات تورمی آمریکا، رشد قیمت نفت بوده است. نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری ده‌ساله آمریکا به بالاترین سطح از سال ۲۰۱۶ رسیده‌اند. قیمت اوراق خزانه ‌داری آمریکا کاهش‌ یافته و در همین حال نرخ بازدهی این اوراق به بالای ۲.۶۳ درصد رسیده است و نگرانی سرمایه‌ گذاران از تعطیلی احتمالی دولت آمریکا هم موجب شده تا دلار آمریکا تضعیف شود.

هنوز وضعیت بودجه دولت آمریکا روشن نیست. هر خبری از توافق میان کنگره و دولت آمریکا بر سر بودجه می‌تواند دلار آمریکا را تقویت کند و نگرانی سرمایه‌ گذاران از ریسک‌های سیاسی را کاهش دهد. در این صورت USDJPY می‌تواند تا ۱۱۲ حرکت کند.

داده‌های اقتصادی آمریکا هم ضعیف بودند. شاخص شروع پروژه‌های مسکونی آمریکا و شاخص مجوزهای ساخت‌ و ساز کاهش داشته‌اند. شاخص تولیدی فیلادلفیا هم از ۲۶.۲ واحد به ۲۲ واحد سقوط کرده است. با اینحال شاخص مدعیان بیکاری به پایین‌ترین سطح رسیده، اما سرمایه‌ گذاران توجهی به آن نشان ندادند. زیرا به خاطر عوامل فصلی، در این زمان از سال تغییرات در استخدام نیروی کار می‌تواند نوسانات زیادی داشته باشد.

در معاملات GBPUSD ضعف دلار آمریکا کاملاً مشهود بود. شاخص خرده ‌فروشی انگلستان با افت ۱.۵ درصدی بدتر از انتظارات بازار بود، اما با این حال جفت ارز بعد از واکنش اولیه منفی سریعاً رشد کرد و به اوج ۱.۳۹۴۵ رسید. این بالاترین سطح قیمتی جفت ارز بعد از همه‌ پرسی BREXIT بوده است. در حال حاضر USDJPY با حمایتی در محدوده ۱۱۰.۵۰ مواجه است، اما فروشندگان به دنبال رساندن جفت ارز به محدوده ۱۱۰ هستند. اگر احتمال تعطیلی دولت آمریکا جدی باشد، جفت ارز به ‌راحتی به این سطح سقوط خواهد کرد.

در حال حاضر دو رویداد سیاسی مهم بر بازار سایه انداخته‌اند: احتمال بالای تعطیلی دولت آمریکا و رأی‌گیری در حزب سوسیال ‌دموکرات آلمان برای شروع مذاکرات تشکیل دولت ائتلافی. با نزدیک شدن به پایان ضرب‌الاجل این دو رویداد، احتمالاً دلار آمریکا و یورو تحت ‌فشار قرار گیرند، که این فشارها احتمالاً بیشتر به خاطر جریانات تثبیت سود یا کاهش موقعیت‌های خرید معامله گران پیش ‌از این رویدادهای مهم خواهد بود. اگر کنگره به افزایش سقف بدهی دولت آمریکا رأی ندهد یا حزب SPD آلمان علیه تشکیل دولت ائتلافی رأی دهد، دلار و یورو به ‌شدت سقوط خواهند کرد. احتمال گزینه اول بسیار زیاد و احتمال دومین گزینه کمتر می باشد.

روند قیمت یورو در بازار آزاد در این هفته صعودی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۳۸۰ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۵۴۱۲۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته ۲۱۵۰ ریال افزایش داشته و برابر ۵۶۲۷۰ ریال بود. تفاوت قیمت خرید و فروش یورو در ابتدای هفته برابر ۶۸- و در انتهای هفته برابر با ۶۶- ریال بود. قیمت یورو در این هفته به طور میانگین برابر ۵۵۰۱۰ ریال بود.

حرکات قیمتی اخیر EURUSD نشانگر احتیاط سرمایه‌ گذاران است. نتیجه این رویداد سیاسی تا روز یکشنبه آینده مشخص خواهد شد. با اینحال به نظر می‌رسد که معامله گران EURUSD هم تا حدودی به نتیجه این رویداد خوش‌بین هستند. با اینحال اگر شروع مذاکرات تشکیل ائتلافی از سوی حزب SDP رد شود، یورو به‌ شدت سقوط خواهد کرد.

در این میان مقامات بانک مرکزی اروپا هم از رشد ارزش یورو نگران هستند و اخیراً شاهد مداخله کلامی مقامات بانک مرکزی اروپا بودیم. اگر در ابتدای معاملات هفته آینده بازگشت نزولی در یورو به راه نیافتد، بانک مرکزی اروپا مستقیماً در بازار ارز خارجی دخالت خواهد کرد تا یورو تضعیف شود.

به‌ترتیب نمودار قیمت دلار و یورو در بازار آزاد
قیمت دلار

نظر بدهید