تحلیل روند هفتگی نرخ ارز | ۲۴ تا ۲۹ شهریور

0
531

ارز دولتی

? روند قیمتی یوروی دولتی در این هفته صعودی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۶۲ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۸۸۴۵ ریال بود. در روز سه شنبه قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته ۲۶۸ ریال افزایش قیمت داشته و برابر ۴۹۱۱۳ ریال بود. قیمت دلار دولتی در این هفته ثابت و برابر ۴۲۰۰۰ ریال بود.

? نسبت جهانی قیمت دلار به یورو در این هفته برابر ۰.۸۵ بود. نسبت قیمت‌گذاری بانک مرکزی نیز در این هفته برابر ۰.۸۵ بود. در بازار آزاد این نسبت در دو روز ابتدای هفته برابر ۰.۸۶ و سپس برابر ۰.۸۵ بود.

ارز در بازار آزاد

? روند قیمتی دلار در این هفته صعودی بود. قیمت دلار در بازار آزاد در ابتدای هفته با ۵۰۰ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۱۳۸۵۰۰ بود. قیمت دلار در روز سه شنبه نسبت به ابتدای هفته ۶۵۰۰ ریال افزایش داشته و برابر ۱۴۵۰۰۰ ریال شد. به طور میانگین (با احتساب قیمت روزهای تعطیل به قیمت آخرین روز) قیمت دلار در این هفته برابر ۱۴۳۰۰۰ ریال بود. تفاوت قیمت خرید و فروش در ابتدای هفته برابر ۱۱۹۱۹- ریال بود. در روز سه شنبه این تفاوت قیمت برابر ۲۱۲۵۲- ریال بود.

? شاخص دلار که برابری این ارز در شش ارز مهم جهانی دیگر را اندازه می‌گیرد به ۹۳.۹۰۸ واحد رسید که از نهم ژوئیه بدین سو بی‌سابقه است. این هفته دلار به دلیل نگرانی‌ها از جنگ تجاری بین دو اقتصاد بزرگ جهان حدود یک درصد ارزش خود را از دست داد.

? دلار در برابر ارزهای نوظهور نیز عقب نشست به گونه‌ای که روپیه هند، لیر ترکیه و راند آفریقای جنوبی در معاملات روز جمعه در برابر دلار صعودی بودند. دلار استرالیا نیز که به وضعیت چین وابستگی زیادی دارد به بالاترین سطح سه هفته اخیر خود رسید و به ازای ۰.۷۲۹۷ دلار آمریکا مبادله شد. این هفته دلار استرالیا موفق شده دو درصد در برابر دلار آمریکا افزایش یابد.

? ین ژاپن تنها ارز مهمی بود که در برابر دلار نزولی بود و هر دلار با ۰.۲۵ درصد افزایش به ۱۱۲.۷۴۵ ین رسید. یوان چین نیز در برابر دلار با ۰.۳۵ درصد افزایش به نسبت معاملات اول هفته به ۶.۸۴۲۰ یوان رسید. دلار هنگ کنگ نیز به بالاترین سطح خود از ماه فوریه رسید؛ به گونه‌ای که هر دلار به ۷.۸۲۴۴ دلار هنگ‌کنگ رسید.

? قیمت اوراق خزانه‌داری آمریکا هم‌زمان با بالا رفتن قیمت اوراق قرضه اروپایی پایین آمده است. با این حال عملکرد اوراق قرضه ایتالیا ضعیف بود. اخباری از ایتالیا منتشر شده که نشان می‌دهد هنوز بر سر بودجه سال ۲۰۱۹ اختلاف‌نظرهایی وجود دارد.

? در حالیکه هفته گذشته امیدها به بهبود تنش‌های تجاری قوت گرفته بود، دوباره شاهد بدبینی سرمایه‌ گذاران به آینده روابط تجاری جهانی هستیم. همه منتظر دور جدیدی از تنش‌های تجاری میان آمریکا و چین هستند. هفته قبل اخباری منتشر شده بود مبنی بر اینکه آمریکا از چین دعوت کرده تا دور تازه‌ای از مذاکرات تجاری را شروع کنند. اما در ادامه با تهدیدات جدید تجاری آمریکا، به نظر می‌رسد که چین این دعوت را نپذیرفته است.

? هفته پیش رو اتفاق مهمی که در روند قیمتی دلار مهم است، جلسه فدرال رزرو می باشد. فدرال رزرو برخلاف سیاستهای ترامپ عمل کرده و ممکن است با افزایش نرخ بهره باعث افزایش ارزش دلار در بازارهای جهانی بشود. انتظارات نرخ بهره ای سرمایه گذاران بعد از انتشار گزارش های اشتغال آمریکا تقویت شده و هنوز تغییر قابل توجهی نداشته است. همچنین نشست کشورها در سازمان ملل و دیدارهای حاشیه ای این نشست ممکن است بر ارزهای مختلف جهانی اثرگذار باشد.

فدرال رزرو تنها بانک مرکزی بزرگ دنیاست که به دنبال افزایش سریع نرخ بهره است. در این میان اگر جریانات ریسک گریزی به هر دلیلی تضعیف شوند، باز هم شاهد رشد دلار آمریکا خواهیم بود. زیرا فدرال رزرو در نبود بحران های مالی با خیال آسوده تری می تواند نرخ بهره را بالا ببرد. اگر این هفته جریانات ریسک گریزی تشدید شوند، شاهد بالا رفتن تقاضای دلار خواهیم بود.

? روند قیمتی یورو در این هفته صعودی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۱۰۰۰ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۱۶۱۰۰۰ ریال بود. در روز سه شنبه قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته ۸۵۰۰ ریال افزایش داشته و برابر ۱۶۹۵۰۰ ریال بود. قیمت یورو در این هفته به طور میانگین برابر ۱۶۶۷۵۰ ریال بود. تفاوت قیمت خرید و فروش در ابتدای هفته برابر ۲۰۸۰- ریال در ابتدای هفته و ۸۶۹ ریال در روز سه شنبه بود.

? یورو که روزهای بسیار خوبی را تجربه می‌کند با ۰.۰۵ درصد افزایش در برابر دلار به ۱.۱۷۸۳ دلار رسید و این در حالی است که در روز پنجشنبه نیز ۰.۹ درصد در برابر دلار افزایش قیمت داشت. پوند نیز با ثبت عملکردی مشابه به قله دو ماهه خود در برابر دلار رسید و هر پوند به ازای ۱.۳۲۹۵ دلار مبادله شد.

? مذاکرات BREXIT ادامه دارد و جو مذاکرات هم مثبت است و هر دو طرف به دنبال رسیدن به توافق هستند. با این حال زمان کمی باقی مانده و هنوز مسئله مرز های ایرلند حل نشده است. بر همین اساس انتظار می رود که حساسیت پوند به اخبار BREXIT زیاد باشد. تغییرات EURGBP می تواند به عنوان شاخصی برای چشم انداز BREXIT باشد. هر خبر مثبتی از BREXIT می تواند EURGBP را به کف قیمتی محدوده سال ۲۰۱۸ در ۰٫۸۶ برساند.

نمودار قیمت دلار در بازار آزاد

نمودار قیمت دلار

نمودار قیمت یورو در بازار آزاد

نمودار قیمت یورو