تحلیل روند هفتگی نرخ ارز (۲۵ تا ۳۰ دی)

0
383

ارز دولتی

 • دلار مبادلاتی نرخی تقریبا ثابت داشت و در پایان هفته یک ریال نسبت به ابتدای هفته کاهش قیمت داشت. در روز شنبه قیمت دلار مبادلاتی ۳۲۳۶۷ ریال اعلام شد که نسبت به پنجشنبه قبل از آن یک ریال کاهش قیمت داشت. در روز دوشنبه قیمت آن ۳۲۳۷۰ ریال اعلام شد. در روز پنجشنبه قیمت دلار مبادلاتی برابر ۳۲۳۶۶ ریال اعلام شد. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت دلار مبادلاتی و دلار در بازار آزاد برابر ۶۰۸۴ ریال بود که نسبت به پنجشنبه هفته قبل این اختلاف قیمت ۱۲۴۸ ریال کاهش داشته است.
 • روند قیمتگذاری یوروی مبادلاتی روندی نوسانی بود و در نهایت قیمت یوروی مبادلاتی در پایان هفته نسبت به ابتدای هفته چهار ریال کاهش قیمت داشت. در ابتدای هفته قیمت یوروی مبادلاتی ۳۴۴۴۲ ریال اعلام شد که نسبت به پنجشنبه قبل از آن ۹۴ ریال افزایش قیمت داشت. در سقف قیمتی هفته، در روز چهارشنبه قیمت یوروی مبادلاتی ۳۴۶۲۸ ریال اعلام شد. دلیل افزایش قیمت یوروی مبادلاتی کاهش ارزش دلار در برابر یورو در این روز بود. در روز چهارشنبه ارزش دلار در برابر یورو در بازارهای جهانی ۰۱ کاهش یافته و هر دلار برابر ۰.۹۶ یورو ارزشگذاری شد. از آنجا که بانک مرکزی بطوری یورو و دلار مبادلاتی را قیمت گذاری می کند که نسبت برابری قیمت جهانی آنها حفظ شود و از طرفی بار مانورهای قیمتی را روی یورو می اندازد، لذا در این روز شاهد افزایش قیمت یوروی مبادلاتی بودیم. در روز پنجشنبه قیمت یوروی مبادلاتی ۳۴۴۳۸ ریال اعلام شد. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت یوروی مبادلاتی با یورو در بازار آزاد برابر ۸۲۶۲ ریال بود که نسبت به هفته گذشته این اختلاف قیمت ۸۴۰ ریال کاهش داشته است.

ارز در بازار آزاد

 • دلار در طی این هفته روند قیمتی کاهشی در بازار داخلی داشت. قیمت دلار در ابتدای هفته برابر ۳۹۵۸۰ ریال بود که نسبت به پنجشنبه قبل از آن ۱۲۰ ریال کاهش قیمت داشت. این قیمت ۱۱۳۰ ریال در طی هفته کاهش یافته و در روز پنجشنبه قیمت دلار برابر ۳۸۴۵۰ ریال بود.
 • با توجه به حادثه ساختمان پلاسکو که علاوه بر اهمیت اقتصادی، در مرکز تبادلات ارزی تهران نیز واقع شده بود. پیش بینی می شود نرخ ارز علاوه بر اثرات خارجی، از این حادثه نیز در قیمتگذاری روزهای آتی اثر بپذیرد. سوختن ۶۰۰ میلیارد تومان لباس دپو شده برای شب عید، تقاضا برای ارز را در داخل کشور به شدت بالا برده و از طرفی با توجه به آسیب های شدید بازار در آن ناحیه و تعطیلی تهران در محدوده، تا چند روز آتی و کاهش عرضه ارز در بازار تهران، پیش بینی می شود اگر عوامل خارجی موثر بر نرخ ارز بطور جدی در راستای کاهش قیمت دلار عمل نکنند نرخ دلار دوباره به بالای ۴۰۰۰ تومان منتقل شود.
 • از طرفی قیمت دلار به دلیل اظهارات ترامپ مبنی بر زیاد بودن ارزش دلار در بازارهای جهانی و به خصوص برابر یوآن، ارزش آن را در قیمت های جهانی کاهش داد. این اظهارات ترامپ با سیاست اقتصاد بین المللی که ترامپ در رقابت های انتخاباتی و مراسم تحلیف ریاست جمهوری بیان کرده است نیز خواناست. لذا در انتظارات فعالین بازار از هم اکنون روند کاهش ارزش دلار به خصوص در برابر یوآن شکل گرفته است.
 • جنت یلن، رئیس فدرال رزرو آمریکا به ادامه افزایش نرخ بهره تأکید کرد و گفت که اقتصاد آمریکا به سطح اشتغال کامل نزدیک شده، اما وی همچنان در رابطه با تعداد مراحل افزایش نرخ بهره، جانب احتیاط را رعایت کرد و گفت که چند مرحله افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۱۷ اعمال خواهد شد. در کل، جنت یلن در سخنرانی خود بسیار بااحتیاط برخورد می‌کند، اما خلاصه سخنرانی وی نشان می‌داد که سناریوی دو یا سه مرحله افزایش نرخ بهره همچنان پابرجاست و این می‌تواند به معنی پایان رالی صعودی اخیر دلار آمریکا باشد.
 • به‌طورکلی، از دید میان‌مدت، شاخص دلار آمریکا با موانع زیادی در مسیر صعودی خود مواجه است. به غیر از سیاست‌های مالی انبساطی دولت که از دلار حمایت خواهند کرد، فدرال رزرو آمریکا هم تنها بانک مرکزی در دنیاست که به دنبال افزایش نرخ بهره است. این مسئله می‌تواند روند دلار آمریکا را در ماه‌های آینده صعودی نگه دارد. با این حال، احیای مجدد روند صعودی بلندمدت کمی به زمان نیاز خواهد داشت.
 • یورو در طی این هفته روند قیمتی نزولی داشت. در ابتدای هفته با کاهشی ۳۰۰ ریالی نسبت به پنجشنبه گذشته، قیمت یورو برابر ۴۳۱۵۰ ریال بود. این قیمت در انتهای هفته با کاهشی ۴۵۰ ریالی نسبت به ابتدای هفته به ۴۲۷۰۰ ریال رسید.
 • پس از انتشار بیانیه پولی بانک مرکزی اروپا و سخنرانی رئیس بانک مرکزی (ماریو دراگی)، یورو تضعیف شد، اما به دلیل برگشت نزولی دلار آمریکا، یورو توانست افت‌های خود را جبران کند. همان‌طور که انتظار می‌رفت، بانک مرکزی اروپا، سیاست‌های پولی و انبساطی را بدون تغییر نگه داشت و ماریو دراگی هم گفت که هیچ بحثی در رابطه با کاهش یا قطع برنامه خرید ماهانه اوراق قرضه صورت نگرفته است. وی به افزایش اخیر تورم اشاره کرد و گفت که بانک هنوز روند صعودی قانع‌کننده‌ای را در نرخ تورم خالص مشاهده نکرده است.
 • گزارش‌های ضعیف شاخص خرده‌فروشی انگلستان برای ماه دسامبر نشان می‌دهند که مصرف‌کنندگان تحت تأثیر کاهش ارزش خرید پوند قرارگرفته‌اند. اگر پوند همچنان در محدوده‌های پایین‌تری معامله شود، می‌تواند تأثیر بسزایی بر عملکرد اقتصادی انگلستان بگذارد. در حقیقت هرچند که کاهش ارزش پوند به نفع کسب‌وکار خواهد بود، اما تضعیف قدرت مصرف‌کنندگان این پیامدهای مثبت را از بین خواهد برد. بیش از ۷۵ درصد اقتصاد انگلستان متکی به مصرف‌کنندگان است. پوند در واکنش به گزارش‌ها به زیر ۱,۲۳۰۰ دلار سقوط کرد.                                                                 نمودار قیمت دلار در بازار آزاد
  monitoreconomy_ir-currency-1bahman95
                                                   نمودار قیمت یورو در بازار آزاد
  monitoreconomy_ir-currency-1bahman95-1

نظر بدهید