تحلیل روند هفتگی نرخ ارز (۲۵ تا ۳۰ شهریور)

0
306

ارز دولتی
• روند قیمتی دلار مبادلاتی در این هفته صعودی بود. در ابتدای هفته قیمت دلار مبادلاتی با ۱۰ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۳۳۴۵۰ ریال قیمتگذاری شد. در روز پنجشنبه قیمت دلار مبادلاتی نسبت به ابتدای هفته ۱۲۰ ریال افزایش قیمت داشته و برابر با ۳۳۵۷۰ ریال قیمتگذاری شد. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت دلار مبادلاتی و دلار در بازار آزاد برابر ۵۳۷۰ ریال بود، این تفاوت قیمت نسبت به هفته گذشته ۲۴۰ ریال بهبود یافته بود.
• روند قیمتی یوروی مبادلاتی در این هفته نزولی بود. در ابتدای هفته قیمت یوروی مبادلاتی با ۲۰۹ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۳۹۹۵۳ ریال بود. در انتهای هفته قیمت یوروی مبادلاتی نسبت به ابتدای هفته ۵۴ ریال کاهش داشته و برابر ۳۹۸۹۹ ریال بود. در این هفته در روز چهارشنبه قیمت دلار مبادلاتی به بالای ۴۰۰۰۰ ریال رسید و برابر ۴۰۲۶۶ ریال قیمتگذاری شد. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت یوروی مبادلاتی و یورو در بازار آزاد برابر ۷۰۱۱ ریال بود. این اختلاف قیمت نسبت به هفته گذشته ۳۷۵ ریال بهبود یافته است.
• نسبت جهانی قیمت دلار به یورو در طول هفته برابر ۰.۸۳ و تنها در روز پنجشنبه این نسبت برابر ۰.۸۴ بود. در قیمتگذاری بانک مرکزی این نکته رعایت شده و در ابتدای هفته این نسبت برابر ۰.۸۳ و در روز پنجشنبه نیز برابر ۰.۸۴ بود. در بازار آزاد این نسبت قیمتی در طول هفته برابر ۰.۸۲ و در روز پنجشنبه برابر ۰.۸۳ بود.

ارز در بازار آزاد
• روند قیمتی دلار در بازار آزاد در این هفته نزولی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته با ۷۰ ریال کاهش نسبت به پنجشنبه پیش برابر ۳۹۰۰۰ ریال بود. قیمت دلار در روز پنجشنبه نسبت به ابتدای هفته ۶۰ ریال کاهش داشته و برابر ۳۸۹۴۰ ریال بود. به طور میانگین قیمت دلار در بازار آزاد در این هفته برابر ۳۸۹۵۰ ریال بود.
• درحالیکه گزارش‌های تورمی آمریکا امیدوار کننده بودند و رشد تورم کلی به‌ جای ۱.۸ درصد، ۱.۹ درصد و رشد تورم خالص به‌ جای ۱.۵ درصد ۱.۷ درصد بود، اما خریداران نتوانستند از دلار حمایت کنند و در نتیجه شاهد ورود فروشندگان به بازار پیش از نشست فدرال رزرو آمریکا بودیم. این دومین ماه متوالی است که رشد تورم مصرف‌ کنندگان بهبود یافته است. از اوایل سال میلادی ۲۰۱۷، تورم آمریکا از ۲.۷ درصد افت کرده بود و به ۱.۶ درصد در ماه ژوئن رسیده بود.
• افت شاخص دلار آمریکا نشان می‌دهد که بازار نسبت به اهداف بانک مرکزی در کاهش ترازنامه بانک مرکزی و افزایش نرخ بهره شک و تردید دارد. با توجه به اینکه برنامه کاهش ترازنامه بانک مرکزی آمریکا هرماه افزایش خواهد یافت و به هدف تقریباً ۵۰ میلیارد دلاری در هرماه خواهد رسید، انتظار می‌رود که فشارها بر عرضه پول در آمریکا افزایش یابد.
• فدرال رزرو به دنبال یک مرحله افزایش دیگر در سال ۲۰۱۷ و سه مرحله افزایش نرخ بهره در ۲۰۱۸ است. حمایت قاطع فدرال رزرو از سیاست‌های انقباضی بسیاری از سرمایه ‌گذاران را شوکه کرد، در نتیجه دلار آمریکا در برابر همه رقبا تقویت شد. در این میان سقوط EURUSD بیشتر از همه ارزها بود. این نرخ برابری پیش از انتشار گزارش‌های فدرال رزرو در بالای ۱.۲۰ دلار معامله می‌شد. با این ‌حال حرکات قیمتی USDCHF و USDJPY نیز قابل ‌توجه بودند.
• بر اساس گزارش سیاست‌های پولی کمیته فدرال رزرو آمریکا (FOMC)، طوفان‌های اخیر نمی‌توانند چشم‌انداز کلی رشد اقتصادی آمریکا را تغییر دهند، زیرا مخارج مصرف ‌کنندگان با رشد ملایمی افزایش می‌یابد و سرمایه ‌گذاری افزایش‌ یافته و همچنین بازار کار نیز بهبود یافته است. هرچند گزارش‌های اخیر اقتصادی نشانه‌ای از چنین بهبودهایی ندارند، اما نمی‌توان به خوش‌بینی فدرال رزرو نسبت به آینده بی‌توجه بود.
• روند قیمتی یورو در این هفته نزولی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته ۲۴۰ ریال نسبت به انتهای هفته گذشته کاهش قیمت داشته و برابر ۳۷۱۹۰ ریال بود. قیمت این ارز در روز پنجشنبه نسبت به ابتدای هفته ۲۸۰ ریال کاهش داشته و برابر ۴۶۹۱۰ ریال مبادله شد. قیمت یورو در بازار آزاد در این هفته به طور میانگین برابر ۴۷۰۳۳ ریال بود.
• یورو در واکنش به گزارش‌های فدرال رزرو آمریکا به زیر ۱.۱۹ دلار سقوط کرد. این حرکت هیچ ربطی به چشم‌انداز ناحیه یورو یا سیاست‌های پولی بانک مرکزی اروپا ندارد. سرمایه ‌گذاران به ‌طورکلی به نظرات مثبت یکی از اعضای بانک مرکزی اروپا (Knot)، بی‌توجهی کردند. او نسبت به چشم‌انداز تورم اطمینان خاطر دارد و مطمئن است که رشد تورم به هدف بانک مرکزی خواهد رسید و این دلیل کافی برای کاهش سیاست‌های تسهیل مقداری پولی بانک مرکزی اروپاست. همچنین شاخص تورم بخش تولید کنندگان آلمان نیز در ماه اوت از رشد سالانه ۲.۳ درصدی به ۲.۶ درصد رسیده است.
• بانک مرکزی انگلستان به ‌صراحت اعلام کرد که انتظارات نرخ بهره‌ای سرمایه‌ گذاران غیرواقعی است. ازنظر بانک مرکزی، با وجود اینکه رشد اقتصادی و رشد دستمزدها ضعیف بوده، اما شرایط برای افزایش نرخ بهره در ماه‌های آینده مناسب است. رئیس بانک مرکزی انگلستان، مارک کرنی، از سیاست‌های انقباضی حمایت کرده و حتی یکی از اعضای کمیته سیاست‌های پولی بانک مرکزی که طرفدار سیاست‌های انبساطی پولی بوده، از افزایش نرخ بهره حمایت کرده است. این مسئله موجب شد تا GBPUSD به بالاترین سطح ۱۵ ماه اخیر برسد و هنوز هم مسیر صعودی بازار هموار است، به خصوص که دلار آمریکا همچنان در سطوح پایینی معامله می‌شود.

                                      به ترتیب نمودار قیمت دلار و یورو در بازار آزاد
تحلیل بازار ارز

نظر بدهید