تحلیل روند هفتگی نرخ ارز | ۲۵ تا ۳۰ فروردین

0
1172

قیمت دلار در طی این هفته نیز ثابت نگهداشته شده و برابر ۴۲۰۰۰ ریال بود. همچنین قیمتهای ثبت شده برای بازار آزاد نیز همین قیمت را نشان می داد. همچنین در سامانه سنا نیز نرخ خرید و فروش برای دلار و یورو ثبت نشده و لذا نرخ اسپریدی نیز برای این ارزها در بازار داخلی وجود ندارد.

ی نرخ بازدهی اوراق خزانه ‌داری آمریکا وضعیت باثباتی دارند، هرچند که در حال ثبت بزرگ‌ترین رالی صعودی یک‌ هفته‌ای از ماه فوریه هستند. شاخص‌های بازار اوراق قرضه نشان می‌دهند که انتظارات نسبت به رشد قوی تورم آمریکا تقویت شده است.

• گزارش کتاب بژ فدرال رزرو آمریکا نشان می‌دهد که فشارهای تورمی افزایش ‌یافته است، فعالیت‌ها در بخش املاک و مستغلات بهبود یافته، میزان استقراض رشد کرده، مخارج مصرف ‌کنندگان افزایش ‌یافته، وضعیت بازار کار ببهتر شده و به ‌طور کلی شاهد رشد ملایم فعالیت‌های اقتصادی بودیم. با این ‌حال کسب ‌و کارها از تعرفه‌های تجاری نگران هستند و رشد دستمزدها هم با وجود رشد کلی اشتغال در آمریکا ضعیف بوده است.

• افزایش شدید قیمت فلزات از آلومینیوم گرفته تا نیکل موجب بهبود انتظارات تورمی شده است. در همین حال تنش‌های تجاری هم ادامه دارند. وزارت خزانه ‌داری آمریکا هم به فکر قطع سرمایه‌ گذاری چین در فناوری‌های حساس است.

• داده‌های تورمی ماه مارس نشان می‌دادند که شاخص‌های کلی و خالص بهای مصرف ‌کنندگان (CPI) به بالاترین سطح یک سال اخیر رسیده‌اند و هر دو شاخص بالای ۲ درصد قرار داشتند. هدف تورمی فدرال رزرو آمریکا هم ۲ درصد است. رشد تورم آمریکا ادامه دارد و چندین ماه است که تورم بالای دو درصد رشد می‌کند و حتی شاخص خالص CPI هم به بالای دو درصد رسیده است، این یعنی شرایط می‌تواند برای چهار مرحله افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۱۸ فراهم شود.

• در حالت عادی، رشد قوی تورم موجب تقویت دلار می‌شود. زیرا سرمایه‌ گذاران نرخ بازگشت سرمایه بیشتری را برآورد می‌کنند. این همان مبادلات آربیتراژی نرخ بهره است و یکی از مهم‌ترین و جذاب‌ترین استراتژی‌های سرمایه‌ گذاری در بازار ارز خارجی است. اما در طول یک سال گذشته دلار آمریکا تحت تأثیر جریانات آربیتراژی نرخ بهره قرار نگرفته است.

• فدرال رزرو همچنان به دنبال افزایش نرخ بهره است، اما دلار آمریکا همچنان سیر نزولی دارد و از بالاترین اوج قیمتی سال گذشته تا کف قیمتی سال ۲۰۱۸ افت ۱۵ درصدی را تجربه کرده است. این یعنی محرک اصلی بازار چیز دیگری است و حداقل از دید بلندمدت مانع از رشد دلار آمریکا می‌شود.

• هرچند که روند بلندمدت نزولی است، اما رشد خوب تورم شرایط را برای افزایش نرخ بهره فدرال رزرو فراهم می‌کند. این موضوع می‌تواند دلار را در معرض رالی صعودی ناشی از بازخرید دستورات فروش قرار دهد. در ماه مارس زمانی که نرخ بهره افزایش یافت، دلار سقوط کرد. زیرا فدرال رزرو در نشست ماه مارس تنها به سه مرحله افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۱۸ اشاره‌ کرده بود.

• اما با این حال برآوردهای نرخ بهره‌ای مقامات فدرال رزرو (Dot Plot) تا حدودی متمایل به چهار مرحله افزایش نرخ بهره بود. داده‌های تورمی هفته گذشته می‌تواند نشانگر تشدید فشارهای تورمی آمریکا بعد از یک سال سقوط ارزش دلار آمریکا در بازار ارز خارجی باشد، که می‌تواند حمایت مقامات فدرال رزرو از چهارمین افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۱۸ را هم تقویت کند.

• قیمت یورو اندک نوسانی در طی هفته داشت، یورو که در ابتدای هفته ۵۱۹۲۹ ریال قیمتگذاری شده بود، در روز پنجشنبه نسبت به ابتدای هفته ۵۹ ریال افزایش قیمت داشته و برابر ۵۱۹۸۸ ریال تعیین قیمت گردید. نرخ مبادلاتی و آزار این ارز مهم نیز برابر شده است.

• نسبت قیمت جهانی دلار به یورو در روز دوشنبه با باز شدن بازارهای جهانی ۰.۰۱ کاهش یافته و برابر ۰.۸۰ شد. در ایران این نسبت در قیمتگذاری ارزی برابر ۰.۸۰ بود.

• تحلیلگران معتقدند که رالی صعودی یورو قدرت خود را از دست داده و اکثر ارزهای اصلی بازار در دامنه محدودی در حال نوسان هستند. ظاهراً سرمایه‌ گذاران به اطلاعات جدیدی در رابطه با زمان‌بندی تغییر سیاست‌های پولی بانک‌های مرکزی نیاز دارند. یورو توانسته موقعیت خود را در برابر دلار آمریکا حفظ کند، که به دلیل انتشار گزارش‌های ضعیف اقتصادی ناحیه یورو قابل ‌توجه بود. تصمیم ایران در جهت استفاده از یورو در تراکنش‌های تجاری به ‌جای دلار آمریکا تأثیر مثبتی بر یورو گذاشته است.

به‌ترتیب نمودار قیمت دلار و یورو در بازار آزاد
قیمت دلار

نظر بدهید