تحلیل روند هفتگی نرخ ارز (۲۶ تا ۳۱ فروردین)

0
362

ارز دولتی

 • دلار مبادلاتی در روز شنبه با چهار ریال افزایش قیمت نسبت به پنجشنبه گذشته برابر ۳۲۴۴۰ ریال بود. این قیمت در روز پنجشنبه نیز توسط بانک مرکزی تثبیت شد. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت دلار مبادلاتی و دلار در بازار آزاد برابر ۵۰۱۰ ریال بود. این اختلاف قیمت نسبت به هفته پیش ۱۰۴ ریال کاهش یافته است.
 • یوروی مبادلاتی در این هفته روند قیمتی صعودی را طی کرد. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۱۹۰ ریال کاهش نسبت به پنجشنبه پیش برابر ۳۴۴۲۶ ریال اعلام شد. در طی هفته قیمت یوروی مبادلاتی افزایش یافته و در روز پنجشنبه با ۳۳۶ ریال افزایش قیمت نسبت به ابتدای هفته برابر ۳۴۷۶۲ ریال اعلام شد. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت یوروی مبادلاتی و یورو در بازار آزاد برابر ۵۸۳۸ ریال بود که این اختلاف قیمت نسبت به هفته پیش ۳۴۶ ریال کاهش یافته است.
 • نرخ نسبت دلار به یورو در بازارهای جهانی در طول هفته تا روز دوشنبه برابر ۹۴ و از روز سه شنبه برابر ۰.۹۳ بود. این نسبت در بانک مرکزی رعایت شده و در ابتدای هفته برابر ۰.۹۴ و در انتهای هفته برابر ۰.۹۳ بود. عمده نوسانات قیمتی ارز مبادلاتی در این تغییر نسبت بر روی یورو بود. در بازار آزاد در تمام روزهای هفته این نرخ برابر ۰.۹۲ بود.

ارز در بازار آزاد

 • دلار در این هفته روند قیمتی نزولی داشت. در روز شنبه قیمت دلار با ۱۰ ریال افزایش قیمت نسبت به پنجشنبه پیش، برابر ۳۷۵۶۰ ریال بود. در طی هفته قیمت دلار کاهش یافته و در روز پنجشنبه با ۱۱۰ ریال کاهش قیمت برابر ۳۷۴۵۰ ریال بود.
 • وزیر خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد که اصلاح مالیاتی ربطی به برنامه خدمات درمانی ندارد و حتی اگر برنامه خدمات درمانی اوباما هم تغییر نکند، باز می‌توان به اصلاح مالیاتی اقدام کرد. گزارش‌های اقتصادی آمریکا ضعیف بودند، اما دلار واکنشی به آن نشان نداد و سرمایه‌گذاران پیش از سخنرانی وزیر خزانه‌داری آمریکا با احتیاط رفتار می‌کردند.
 • هرچند که دلار آمریکا در برابر ارزهایی مثل یورو و پوند تضعیف‌ شده است، اما رشد ارزش آن در برابر ین ژاپن با حرکات نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری همخوانی دارد. با این ‌حال، جفت ارز بعد از رسیدن به اوج قیمتی ۴۵، به سمت پایین بازگشت و معاملات نیویورک را به فاصله کمی از ۱۰۹.۲۰ به پایان رساند. از دید تکنیکال، این شکست مقاومت، شکست جعلی بوده است، اما بایستی توجه داشت که در نمودارهای بلندمدت شاهد تشکیل کف قیمتی در بازار هستیم.
 • از دید بنیادی، تنها دلیلی که رشد ارزش دلار آمریکا را توجیه می‌کند، عدم تأثیر گزارش‌های اقتصادی اخیر بر چشم‌انداز سیاست‌های پولی آمریکا است. همچنان انتظار می‌رود که فدرال رزرو آمریکا نرخ بهره را در سال جاری افزایش دهد و به‌ احتمال‌ زیاد زمان بعدی افزایش نرخ بهره ماه سپتامبر خواهد بود. البته با وجود اینکه تمامی گزارش‌های اقتصادی اخیر آمریکا حکایت از کُندی رشد اقتصادی این کشور داشتند، اما گزارش اخیر بانک‌های منطقه‌ای فدرال رزرو آمریکا، نشان می‌دهد که فعالیت‌های اقتصادی تا انتهای ماه مارس با رشد ملایمی ادامه داشته‌اند.
 • قیمت یورو در بازار آزاد در این هفته نوسان زیادی نداشت. در ابتدای هفته قیمت یورو با ۲۰۰ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته قبل برابر ۴۰۶۰۰ ریال بود. در طی هفته در روز های دوشنبه و سه شنبه قیمت یورو کاهش ۵۰ ریالی داشت اما در روز پنجشنبه قیمت یورو دوباره برابر ۴۰۶۰۰ ریال شد.
 • این هفته، هفته خوبی برای یورو بوده است. از روز دوشنبه، یورو توانسته ۲۰۰ پیپ در برابر دلار آمریکا تقویت شود. هرچند شاخص بهای تولیدکنندگان آلمان در ماه مارس متوقف‌شده، اما داده‌های تجاری و تورمی که در اوایل هفته منتشر شدند، بهتر از انتظارات بازار بوده‌اند. در اروپا، گزارش‌های PMI ناحیه یورو منتشر شدند، که بطورکلی مبهم بودند. فعالیت‌های بخش خدماتی اندکی افت کرده، اما بخش تولیدی همچنان وضعیت خوبی دارد. با این‌حال،EURUSD به زیر ۰۷ نفوذ کرد. معامله گران یورو برای انتخابات روز یکشنبه آماده می‌شوند و به همین دلیل تضعیف ارزش یورو عادی است. به‌ احتمال ‌زیاد، حمله تروریستی پاریس بر محبوبیت مارین لِپن افزوده باشد.
 • شاخص خرده‌فروشی انگلستان بدتر از انتظارات بود، اما پوند واکنشی نشان نداد و در محدوده ۲۸ دلار باقی ماند. شاخص خرده‌فروشی انگلستان به جاری رشد منفی ۰.۳ درصدی پیش‌بینی ‌شده، به ‌اندازه ۱.۵ درصد افت کرده است. بر اساس ارزیابی سالانه، شاخص خرده‌فروشی تنها ۲.۱ درصد افزایش داشت، درحالیکه بازار انتظار رشد ۵.۴ درصدی را داشت. این مسئله نشان می‌دهد که کاهش ارزش پوند انگلستان و افزایش تورم، بر مخارج مصرف‌کنندگان تأثیر منفی گذاشته است. تعدیل ‌کننده قیمتی شاخص خرده‌فروشی هم از ۲.۹ درصد به ۳.۳ درصد افزایش ‌یافته که نشانگر تأثیرگذاری تورم وارداتی بر تورم کلی است.
 • بطورکلی، کاهش مخارج مصرف‌کنندگان به معنی کاهش تقاضا است و تأثیر منفی بر پوند می‌گذارد، زیرا بانک را برای تحریک تقاضای مصرف‌کنندگان وادار به تشدید سیاست‌های انبساطی می‌کند. بااین‌حال، به دلیل اینکه فشارهای تورمی در حال افزایش است، به‌ احتمال ‌زیاد بانک مرکزی برای کنترل تورم، بیشتر به سمت سیاست‌های انقباضی پولی متمایل خواهد بود.
 • همچنین این احتمال وجود دارد که پیش از برگزاری دور اول انتخابات فرانسه، پوند انگلستان به‌عنوان دارایی امن عملکرد کرده باشد. انتظار می‌رود که رالی صعودی قوی که از ابتدای هفته شروع ‌شده بود، ادامه یابد. با این‌حال جفت ارز GBPUSD ابتدا بایستی از مقاومت ۲۸۵۰ دلاری عبور کند، تا به هدف کلیدی ۱.۳۰۰۰ برسد.
  monitoreconomy_ir-currency-960202

نظر بدهید