تحلیل روند هفتگی نرخ ارز (۲۷ آذر تا ۱ دی)

0
434

ارز دولتی
• روند قیمتی دلار مبادلاتی روندی مثبت بود. در ابتدای هفته قیمت دلار مبادلاتی با ۳۴ ریال افزایش نسبت به پنجشنبه پیش از آن، برابر با ۳۲۲۸۹ ریال بود. این قیمت در روز چهارشنبه با ۴۱ ریال افزایش فیمت به قیمت ۳۲۳۲۰ ریال رسید. در روز چهارشنبه اختلاف قیمت دلار مبادلاتی و دلار در بازار آزاد برابر با ۷۸۳۰ ریال بود که نسبت به هفته پیش از آن ۷۵۶ ریال اختلاف دو قیمت اقزایش یافته بود.
• روند قیمت یوروی مبادلاتی بر خلاف دلار، روندی نزولی بود. قیمت یوروی مبادلاتی در ابتدای هفته برابر با ۳۳۷۴۷ ریال بود که نسبت به پنجشنبه پیش از آن ۱۸۲ ریال کاهش قیمت داشت. در روز چهارشنبه قیمت یوروی مبادلاتی ۳۶۴۲ ریال تعیین شد. در روز چهارشنبه اختلاف قیمت یوروی مبادلاتی و یوروی بازار آزاد برابر با ۹۰۰۸ ریال شد، این اختلاف قیمت نسبت به هفته قبل ۲۸۴ ریال افزایش یافته بود.
• نکته ای که می توان به آن اشاره کرد افزایش اختلاف نرخ مبادلاتی و نرخ بازار آزاد دو ارز اصلی کشور در یک ماهه اخیر است، اگر با این سرعت تشدید اختلاف دو نرخ ادامه پیدا کند هفته های آینده شاهد اختلاف بیش از ۱۰۰۰ تومانی ارز مبادلاتی و ارز در بازار آزاد مخصوصا در حوزه یورو خواهیم بود.
ارز در بازار آزاد
• روند قیمتی دلار در بازار آزاد مثبت بود. دلار در این هفته وارد کانال ۴۰۰۰ تومانی شد. قیمت دلار در ابتدای هفته ۳۹۳۵۰ ریال بود که نسبت به پنجشنبه قبل آن ۵۰ ریال کاهش داشت. در طی هفته قیمت دلار روندی صعودی داشت و در روز چهارشنبه قیمت دلار ۴۰۱۵۰ ریال بود.
• دلار همچنان در انتهای معاملات سال میلادی وضعیت قوی دارد، با وجود اینکه از دید تکنیکال، در کوتاه‌مدت به محدوده اشباع خرید رسیده است، اما مومنتوم دلار همچنان قوی است. هفته آینده، حجم معاملات بازار و نقدینگی بازار به‌شدت کاهش خواهد یافت، اما بازهم به دلیل تعدیل موقعیت‌های معاملاتی برخی از سرمایه‌گذاران، شاهد نوسانات بازار خواهیم بود. با نزدیک شدن به تعطیلات سال نو میلادی، شاهد همبستگی پایین در عملکرد دلار آمریکا هستیم. دیروز دلار در برابر یورو، ین و فرانک سوئیس تضعیف شد، اما در برابر پوند و ارزهای کالایی رشد کرد. با وجود اینکه حرکات دلار آمریکا خنثی بوده است، اما همچنان می‌توان گفت که فشار جریانات تثبیت سود دلار آمریکا از فشار خریداران دلار بیشتر است. البته چنین وضعیتی پیش از تعطیلات سال نو میلادی خیلی تعجب‌آور نیست.
• با برنامه افزایش سه مرحله‌ای نرخ‌های بهره فدرال رزرو آمریکا در سال ۲۰۱۷، انتظار می‌رود که سال جدید میلادی، سال خوبی برای دلار آمریکا باشد. اما اگر رشد ارزش دلار آمریکا منجر به از بین رفتن درآمد شرکت‌ها شود، یا ترامپ از وعده‌های انتخاباتی خود در رابطه با افزایش مخارج دولت (سیاست‌های انبساطی مالی) عقب‌نشینی کند و درنتیجه فدرال رزرو به‌جای سه مرحله، تنها به دو مرحله افزایش نرخ بهره اکتفا کند، دلار آسیب خواهد دید.
• اخیراً گزارش‌هایی منتشرشده که به دلیل رشد ارزش دلار آمریکا، برخی از شرکت‌های آمریکایی درآمدهای خود را در تبدیل ارزها به دلار آمریکا از دست داده‌اند. با افزایش دلار آمریکا، ارزش سودهای به دست آمده بر اساس ارزهای خارجی کاهش می‌یابد و در عین حال، بخش صادرات آمریکا هم موقعیت رقابتی خود را در بازار جهانی از دست می‌دهد. اگر برنامه مالی دونالد ترامپ به تأخیر بیفتد، یا نشانه‌هایی از ضعیف بودن این برنامه مالی مشاهده شود، رالی صعودی دلار و شاخص‌های سهام آمریکا به راحتی می‌تواند از بین بروند. هرکدام از این عوامل منجر به تعویق افتادن مراحل افزایش نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا در سال ۲۰۱۷ خواهند شد.
• یورو در بازار آزاد در طی این هفته تا روز سه شنبه روندی نزولی داشت اما قیمت روز چهارشنبه یورو نسبت به ابتدای هفته افزایش یافته بود. در ابتدای هفته قیمت یورو در بازار برابر ۴۲۶۳۰ ریال بود که نسبت به پنجشنبه قبل آن ۳۷۰ ریال کاهش قیمت داشت. در روز چهارشنبه قیمت یورو ۲۰ ریال نسبت به ابتدای هفته افزایش یافته و به قیمت ۴۲۶۵۰ ریال رسید.
• با توجه به کاهش نقدینگی بازار، بانک مرکزی اروپا خرید اوراق قرضه را در بین روزهای ۲۲ دسامبر و اول ژانویه متوقف کرده است و این عملیات از روز چهارم ژانویه به روال عادی خود بر خواهد گشت. با توجه به اینکه در روزهای پیش روی، دست دولت از بازار کوتاه خواهد بود، می‌توان انتظار رشد بازدهی اوراق قرضه ناحیه یورو را داشت، که این موضوع می‌تواند از یورو حمایت کند. ناحیه یورو با ریسک‌های سیاسی، تروریستی و بحران بانکی در ایتالیا مواجه است. پیش‌بینی نتایج چنین رویدادهایی کار ساده‌ای نیست. چنین ریسک‌هایی به راحتی می‌توانند چشم‌انداز یورو را تغییر دهند.
• نگرانی‌ها از وضعیت برگزیت، پوند را تحت‌فشار قرار داده است. سال جدید میلادی، همه نگاه‌ها به عملکرد اقتصادی انگلستان در میان برگزیت خواهد بود. نخست‌وزیر انگلستان گفته که ماده ۵۰ یا همان شروع فرآیند رسمی خروج انگلستان از اتحادیه اروپا، از ماه مارس ۲۰۱۷ شروع خواهد شد. یعنی تنها چند ماه با دوره شک و تردیدی و نوسانات شدید پوند فاصله داریم.
• دیروز خزانه‌داری انگلستان در گزارشی عمومی اعلام کرد: “نرخ بهره در نزدیکی صفر درصد قرار دارد و بانک مرکزی انگلستان از ابزارهای پولی غیرمتعارفی برای تحریک اقتصاد انگلستان استفاده کرده است، با این ‌حال، نرخ تورم برای سه سال متوالی در زیر ۲ درصد قرار دارد. کارایی سیاست‌های پولی بانک مرکزی و یا پیامدهای ناخواسته آن و همچنین چشم‌انداز سیاست‌ها، بایستی به‌دقت مورد ارزیابی قرار گیرد.”

monitoreconomy_ir-oil-3dey95-2

نظر بدهید