تحلیل روند هفتگی نرخ ارز ( ۲۸ مرداد تا ۲ شهریور)

0
301

ارز دولتی
• روند قیمتی دلار مبادلاتی در این هفته صعودی بود. قیمت این ارز در ابتدای هفته با افزایش ۲۳ ریالی نسبت به پنجشنبه گذشته برابر ۳۲۹۵۴ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت دلار مبادلاتی نسبت به ابتدای هفته ۱۲۱ ریال افزایش داشته و برابر ۳۳۰۷۵ ریال بود. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت دلار مبادلاتی و دلار در بازار آزاد برابر ۵۲۹۵ ریال بود که نسبت به هفته پیش ۶۶ ریال تشدید شده است.
• روند قیمتی یوروی مبادلاتی در این هفته صعودی بود. در ابتدای هفته قیمت این ارز ۲۰ ریال نسبت به پنجشنبه گذشته کاهش داشته و برابر ۳۸۷۶۳ ریال قیمتگذاری شد. در روز پنجشنبه قیمت یوروی مبادلاتی ۴۹ریال نسبت به ابتدای هفته افزایش داشته و برابر ۳۹۰۲۲ ریال قیمتگذاری شد. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت یوروی مبادلاتی و یورو در بازار آزاد برابر ۶۸۶۸ ریال بود که این اختلاف قیمت نسبت به هفته گذشته ۱۲۱ ریال تشدید شده است.
• نسبت جهانی قیمت دلار به یورو در روزهای سه شنبه و پنجشنبه برابر ۰.۸۱ و در باقی ایام هفته برابر ۰.۸۵ بود. درقیمتگذاری بانک مرکزی در ابتدای هفته این نسبت برابر ۰.۸۵ و در انتهای هفته برابر ۰.۸۴ بود. در بازار آزاد این نسبت در روزهای سه شنبه و پنجشنبه برابر ۰.۸۳ و در باقی ایام هفته برابر ۰.۸۴بود.

ارز در بازار آزاد
• روند قیمت دلار در بازار آزاد در این هفته صعودی بود. در ابتدای هفته قیمت دلار ۱۱۰ ریال نسبت به انتهای هفته پیش افزایش داشته و برابر ۳۸۲۷۰ ریال بود. قیمت دلار در روز پنجشنبه نسبت به ابتدای هفته ۱۰۰ ریال افزایش قیمت داشته و برابر ۳۸۳۷۰ ریال بود. قیمت دلار در این هفته به طور میانگین برابر ۳۸۲۹۵ ریال بود.
• معمولاً زمانی که تمایلات ریسک گریزی بازار تشدید می‌شود، فدرال رزرو از کاهش سیاست‌های انبساطی طفره می‌رود و بازار هم به این مسئله عادت کرده است. مقامات فدرال رزرو به‌ دقت مراقب هستند تا مانع از وارد شدن شوک به بازار و وحشت سرمایه‌ گذاران شوند. زیرا چنین کاری می‌تواند روند بهبود اقتصادی شکننده شروع‌ شده بعد از بحران مالی جهانی را از بین ببرد.
• سرمایه‌ گذاران شک دارند که این بار شرایط متفاوت از گذشته خواهد بود و فدرال رزرو رفتاری مخالف دوره های گذشته در پیش بگیرد. بر اساس قیمتگذاری وجوه آتی فدرال رزرو آمریکا، از نظر بازار شانس افزایش نرخ بهره در ماه دسامبر سال ۲۰۱۷ به ۳۷.۶ درصد پایین آمده است. در حالیکه در شروع هفته گذشته، شانس افزایش نرخ بهره برابر ۴۲.۵ درصد بود. شاید تضعیف انتظارات نرخ بهره‌ای بازار به خاطر ابراز نگرانی اعضای صاحب ‌رأی کمیته بازار آزاد فدرال رزرو آمریکا، در رابطه با قیمتگذاری دارایی‌ها (بازار سهام) در آمریکا باشد. چنین ابراز نگرانی می‌تواند بدین معنی باشد که فدرال رزرو می‌خواهد پیش از هرگونه اقدامی، ریسک‌های موجود را کاهش دهد.
• روند قیمت یورو در بازار آزاد در این هفته صعودی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته ۵۰ ریال نسبت به انتهای هفته پیش کاهش داشته و برابر ۴۵۳۸۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یورو ۴۱۰ ریال نسبت به ابتدای هفته افزایش داشته و برابر ۴۵۸۹۰ ریال بود. در این هفته قیمت یورو به طور میانگین برابر ۴۵۵۰۸ ریال بود.
• پوند انگلستان رشدهای قیمتی را از دست داد و پنجشنبه را در برابر دلار آمریکا بدون تغییر به پایان رساند. بازنگری در شاخص GDP سه‌ ماهه دوم سال ۲۰۱۷ بدون تغییر بود و نشانگر رشد ۰.۳ درصدی بود. اما مخارج بخش خصوصی اندکی پایین بود و مخارج بخش دولتی افزایش ‌یافته بود. پوند ابتدا در پی فشارهای فروش ERUGBP تقویت شد، اما با بهبود یورو، پوند هم سقوط کرد. هنوز هم احتمال سقوط شدید پوند وجود دارد.

به ترتیب نمودار قیمت دلار و یورو در بازار آزاد
وضعیت قیمت ارز دلار و یورو در بازار

نظر بدهید