تحلیل روند هفتگی نرخ ارز | ۲۸ مهر تا ۳ آبان

0
263

ارز دولتی

blueروند قیمتی یوروی دولتی در این هفته نزولی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۵۲ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۷۹۵۸ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته ۳۰۰ ریال کاهش داشته و برابر ۴۷۶۵۸ ریال تعیین شد. قیمت دلار دولتی در این هفته ثابت بوده و برابر ۴۲۰۰۰ ریال بود.

blueنسبت قیمت جهانی دلار به یورو در این هفته برابر ۰.۸۸ بود. در قیمت‌گذاری بانک مرکزی این نسبت در ابتدای هفته برابر ۰.۸۷ و در انتهای هفته برابر ۰.۸۸ بود. در بازار آزاد نیز این نسبت برابر ۰.۸۷ بود.

ارز در بازار آزاد

orangeروند قیمتی دلار در بازار آزاد در این هفته صعودی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته با ۴۰۰۰ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۱۴۴۰۰۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت دلار نسبت به ابتدای هفته ۶۰۰۰ ریال افزایش قیمت داشته و برابر ۱۵۰۰۰۰ ریال بود. قیمت دلار در این هفته به طور متوسط برابر ۱۴۹۳۳۳ ریال بود. تفاوت نرخ خرید و فروش دلار در این هفته برابر ۱۵۲۸ ریال بود.

orangeاخیراً دلار آمریکا در بازار فارکس تضعیف شده، اما سرمایه ‌گذاران انتظار رشد قوی NFP یا اشتغال بخش غیر کشاورزی را دارند. ماه گذشته، به خاطر خسارت های ناشی از طوفان، رشد اشتغال آمریکا تنها ۱۳۴ هزار واحد بود. انتظار می‌رود که در ماه اکتبر رشد اشتغال در محدوده ۲۰۰ هزار واحد باشد.

orangeبا این وجود باید توجه داشت که هر چند پیش‌بینی تحلیلگران رشد قوی NFP است، اما بالا رفتن متوسط تعداد مدعیان بیکاری (متقاضیان استفاده از مزایای بیمه بیکاری) خبر بدی برای بازار کار آمریکا است. علاوه بر شاخص NFP، نرخ بیکاری و نرخ متوسط رشد دستمزدهای آمریکا هم منتشر خواهد شد.

orangeانتظار می‌رود که بهبودی در شاخص نرخ بیکاری و نرخ متوسط رشد دستمزدها دیده نشود. به همین دلیل اگر یکی از شاخص‌های مهم اشتغال آمریکا (NFP، نرخ بیکاری و یا نرخ متوسط رشد دستمزدها) ضعیف باشد، می‌توان انتظار ادامه سقوط ارزش دلار آمریکا در بازار فارکس را داشت. با این حال از دید بلندمدت، حرکت نزولی اخیر دلار آمریکا تنها یک اصلاح محسوب می‌شود.

orangeدر ماه اکتبر میزان تعدیل نیروی کار افزایش یافته و رشد فعالیت‌های تولیدی در آمریکا هم از ۵۹٫۸ واحد به ۵۷٫۷ واحد پایین آمده است. افت شاخص PMI بخش تولیدی آمریکا نتیجه تنش‌های تجاری بوده است. علاوه بر این، رشد ارزهای ریسکی هم بر فشارهای فروش دلار افزوده است.

orangeنرخ بازدهی اوراق خزانه‌ داری آمریکا پایین آمده و در مقابل نرخ بازدهی اوراق قرضه ناحیه یورو، انگلستان و استرالیا بالا رفته است. سیاست‌های تجاری ترامپ عامل اصلی افت شاخص PMI بخش تولیدی (گزارشISM ) بود. تحلیلگران بر این باورند که هر چند شاخص PMI بخش تولیدی افت کرده، اما همچنان در فاز رونق قرار دارد.

orangeهمچنین بلومبرگ در گزارشی خبر داد که ترامپ به دنبال دست‌یابی به توافق تجاری با چین در نشست گروه ۲۰ آرژانتین است و حتی به کابینه خود دستور داده که پیش‌نویس توافق تجاری آمریکا و چین را تهیه کنند.

orangeرشد قوی دستمزد ها می‌تواند سرعت افزایش نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا را بالا ببرد. در چنین شرایطی حتی با وجود نوسانات و بی ثباتی اخیر بازار های مالی جهانی، فدرال رزرو مجبور به افزایش نرخ بهره خواهد شد. در کل می‌توان گفت که شرایط به نفع دلار آمریکاست.

orangeنگرانی‌هایی که ذهن سرمایه‌ گذاران را به خود مشغول کرده، اثرات بلندمدتی دارند و نمی‌توان انتظار داشت که این نگرانی‌ها در کوتاه‌مدت از بین بروند. در صورتیکه جریانات ریسک گریزی تشدید شوند، قدرت خریداران دلار آمریکا به شدت بالا خواهد رفت، اما این افزایش سریع و موقتی خواهد بود.

orangeاگر سناریوی غیرمحتمل عدم توافق چین و آمریکا رخ بدهد، تحلیل ارزی کمی دشوار می شود، زیرا چین بزرگترین دارنده دلار و اوراق خزانه دولتی آمریکا در خارج از این کشور است، از طرفی اگر چین در بهم ریختن قیمت تعادلی دلار آمریکا بی دقتی کند، در این جنگ اقتصادی به شد متحمل ضرر خواهد شد زیرا دارایی بسیاری بر اساس دلار آمریکا دارد.

orangeروند قیمتی یورو در بازار آزاد در این هفته صعودی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۴۵۰۰ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۱۶۴۵۰۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته ۶۵۰۰ ریال افزایش قیمت داشته و برابر ۱۷۱۰۰۰ ریال بود. قیمت یورو در این هفته به طور متوسط برابر ۱۶۹۵۰۰ ریال بود. تفاوت نرخ خرید و فروش یورو در این هفته برابر ۴۶۰۲ ریال بود.

orangeیورو به جهش صعودی از ۱٫۱۳ دلار ادامه می‌دهد. نرخ ۱٫۱۳ دلاری کف قیمتی سال ۲۰۱۸ است. شاید بازگشت صعودی EURUSD به خاطر جریانات تثبیت سود آخر ماه میلادی باشد، به خصوص که هنوز شاخص اقتصادی یا محرک بنیادی برای رشد یورو دیده نشده است.

orangeبه نظر می‌رسد که EURUSD در حال تشکیل کف قیمتی است، اما اگر ۱٫۱۳ دلار شکسته شود، موج جدیدی از فشارهای فروش به راه خواهد افتاد. در این صورت EURUSD تا ۱٫۱۰ دلار سقوط خواهد کرد.

orangeدر روز پنجشنبه واکنش مثبت سرمایه‌ گذاران به شایعات BREXIT باعث جهش بیش از ۱۵۰ پیپی GBPUSD شد. شایعه دسترسی مؤسسات مالی انگلستان به بازار اروپا (بعد ازBREXIT) باعث خوش‌بینی سرمایه ‌گذاران شده بود. در همین حال پنجشنبه شاخص PMI بخش تولیدی انگلستان منتشر شد، که خیلی ضعیف‌تر از انتظارات بازار بود.

قیمت دلار

نظر بدهید