تحلیل روند هفتگی نرخ ارز | ۲۸ مهر تا ۳ آبان

0
226

ارز دولتی

blueروند قیمتی یوروی دولتی در این هفته نزولی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۱۰۱ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۸۳۹۴ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یوروی دولتی نسبت به ابتدای هفته ۴۸۸ ریال کاهش قیمت داشته و برابر ۴۷۹۰۶ ریال بود. قیمت دلار دولتی نیز در طول هفته ثابت و برابر ۴۲۰۰۰ ریال بود.

blueنسبت قیمت جهانی دلار به یورو در این هفته برابر در روزهای ابتدایی هفته در کانال ۰.۸۷ و در روزهای انتهایی برابر ۰.۸۸ بود. این نسبت در قیمتگذاری بانک مرکزی در ابتدای هفته برابر ۰.۸۶ و در انتهای هفته برابر ۰.۸۷ بود. در بازار آزاد این نسبت در روزهای شنبه یکشنبه و سه شنبه برابر ۰.۸۶ و باقی روزها ۰.۸۷ بود.

ارز در بازار آزاد

orangeروند قیمتی دلار در بازار آزاد در این هفته صعودی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته با ۲۰۰۰ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۱۳۸۰۰۰ ریال بود. در روز پنجنشبه قیمت دلار نسبت به ابتدای هفته ۲۰۰۰ ریال افزایش داشته و برابر ۱۴۰۰۰۰ ریال بود. تفاوت نرخ فروش و خرید دلار در این هفته به طور میانگین برابر ۱۰۳۶ ریال بود. قیمت دلار در این هفته به طور میانگین برابر ۱۴۰۰۰۰ ریال بود.

orangeدر این هفته برنامه ارزی دولت برای سال ۹۸ اعلام شد. دولت برنامه اصلی خود در حوزه ارزی در سال آینده را حفظ ذخایر ارزی از طریق مدیریت مصارف ارزی به کمک اولویت‌بندی مصارف و همچنین برخورد جدی با قاچاق کالا، ارز و واردات غیررسمی تعیین کرده است.

orangeقیمت اوراق خزانه ‌داری آمریکا افزایش‌ یافته و شاخص‌های آتی سهام آمریکا هم سقوط کرده‌اند. گزارش‌های درآمدی برخی شرکت‌های فناوری ضعیف بوده و به همین دلیل شاهد به راه افتادن جریانات ریسک گریزی قوی در بازار هستیم. گزارش‌های اقتصادی بخش مسکن آمریکا هم ضعیف بودند و هیچ کمکی به سرمایه ‌گذاران نکردند.

orangeمقامات فدرال رزرو آمریکا به دنبال افزایش نرخ بهره هستند، هرچند که از نظر فدرال رزرو نرخ بهره باید به تدریج افزایش یابد (هر سه ماه یک‌بار). این یعنی با افزایش نرخ بهره آمریکا، دلار به تدریج به دارایی ریسکی بازار تبدیل خواهد شد. با این‌ همه هفته گذشته دلار آمریکا در برابر ین ژاپن تقویت شد و جریانات ریسک گریزی بازار هم از دلار حمایت کردند.

orangeتنش‌های تجاری آمریکا و چین هم روز به‌ روز بیشتر می‌شود. به نظر می‌رسد که دلار آمریکا در واکنش به جریانات ریسکی بازار بی‌تفاوت عمل می‌کند. در هر صورت باید به خاطر داشت که دلار آمریکا مقصد نهایی جریانات ریسک گریزی است، اما برای اینکه تقاضا برای دلار افزایش یابد به محرک جدیدی نیاز است.

orangeروند قیمتی یورو در بازار آزاد در این هفته صعودی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۲۵۰۰ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۱۵۹۰۰۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یورو ۱۰۰۰ ریال افزایش قیمت داشته و برابر ۱۶۰۰۰۰ ریال بود. تفاوت قیمت فروش و خرید یورو در این هفته به طور میانگین برابر ۱۴۷۷ ریال بود. قیمت یورو در این هفته به طور میانگین برابر ۱۶۰۷۵۰ ریال بود.

orangeبه گزارش اینوستینگ، بانک مرکزی اروپا در پایان نشست روز پنجشنبه خود تصمیم گرفت تا سیاست‌های پولی را تغییر ندهد و نرخ بهره را بدون تغییر در سطح صفر درصد ثابت نگه داشته است. بر اساس این گزارش ماریو دراگی رئیس بانک مرکزی اروپا پس از این نشست در کنفرانس خبری گفت: اتخاذ سیاست های انبساطی پولی هنوز لازم است و بانک مرکزی اروپا در شرایط کنونی قصد دارد برنامه خرید اوراق قرضه را ادامه دهد.

orangeبانک مرکزی اروپا فعلا قصد دارد برنامه خرید ماهانه ۱۵ میلیارد یورو اوراق قرضه را تا پایان دسامبر ۲۰۱۸ ادامه دهد ولی این احتمال وجود دارد که این برنامه با توجه به شرایط اقتصادی منطقه یورو ادامه یابد. دراگی افزود: نرخ تورم منطقه یورو هنوز زیر ۲ درصد است ولی در میان مدت به نزدیک این هدف خواهد رسید. بانک مرکزی اروپا در شرایط فعلی سیاست های پولی انبساطی را ادامه خواهد داد.

orangeشاخص IFO آلمان منتشر شد، که اندکی پایین‌تر از پیش‌بینی‌ها بود. نگرانی‌ها از جنگ تجاری و BREXIT بر انتظارات کسب ‌و کارها تأثیر گذاشته است. شاخص IFO آلمان همچنان در پایین‌ترین سطح چند سال اخیر قرار دارد. شاخص‌های PMI ناحیه یورو هم نا امید کننده بودند. انتظار می‌رود که شاخص‌های اقتصادی ضعیف ناحیه یورو بر تقاضا در ناحیه یورو آسیب وارد کند.

orangeانتظار می‌رود که ایتالیا و اتحادیه اروپا در نهایت بر سر بودجه سال ۲۰۱۹ به توافق برسند. علاوه بر بحران ایتالیا، یکشنبه آینده انتخابات ایالت Hesse آلمان برگزار خواهد شد و انتظار می‌رود که قدرت صدراعظم آلمان تضعیف شود. تضعیف قدرت آنگلا مرکل می‌تواند منجر به برگزاری انتخابات زودهنگام شود. بحران سیاسی در بزرگ‌ترین اقتصاد ناحیه یورو آسیب جدی بر یورو وارد خواهد کرد.

orangeدر بازار فارکس، پوند انگلستان تقویت شده است. روند مذاکرات BREXIT ادامه دارد و نبود گزارش‌های منفی تا حدودی GBPUSD را تقویت کرده است. هنوز هم مسئله مرزهای ایرلند مانع از دست‌یابی به توافق نهایی می‌شود. اتحادیه اروپا گفته است که مذاکرات پیشرفت خوبی داشته‌اند، با این حال برای ادامه مذاکرات باید انگلستان با راه ‌حل دیگری برای مرزهای ایرلند بازگردد.

نمودار قیمت دلار در بازار آزاد
قیمت دلار

نمودار قیمت یورو در بازار آزاد
قیمت یورو

نظر بدهید