تحلیل روند هفتگی نرخ ارز (۳ تا ۸ تیر)

0
380

ارز دولتی

 • روند قیمتگذاری دلار مبادلاتی در این هفته نزولی بود. در ابتدای هفته با یک ریال کاهش قیمت نسبت به پنجشنبه قبل، قیمت دلار مبادلاتی ۳۲۴۹۲ ریال اعلام شد. قیمت این ارز در روز پنجشنبه با سه ریال کاهش نسبت به ابتدای هفته برابر ۳۲۴۸۹ ریال اعلام شد. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت دلار مبادلاتی و دلار در بازار آزاد برابر ۵۱۲۱ ریال بود که نسبت به هفته قبل این اختلاف قیمت ۱۸۴ ریال افزایش داشته است.
 • روند قیمتگذاری یوروی مبادلاتی در این هفته صعودی بود. قیمت یوروی مبادلاتی در ابتدای هفته با افزایشی ۶۶ ریالی نسبت به پنجشنبه قبل برابر ۳۶۳۵۸ ریال تعیین شد. این قیمت در روز پنجشنبه با افزایش ۶۹۶ ریالی به ۳۷۰۵۷ ریال رسید. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت یوروی مبادلاتی و یورو در بازار آزاد برابر ۶۵۷۳ ریال بود. این اختلاف قیمت نسبت به هفته گذشته ۸۵ ریال تشدید شده است.
 • نسبت قیمت جهانی دلار به یورو از روزهای شنبه تا سه شنبه برابر ۸۹ و در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه به ترتیب برابر ۰.۸۸ و ۰.۸۷ بود. در روز پنجشنبه ارزش دلار در برابر یورو در پایین ترین سطح یکسال اخیر خود قرار گرفته است. این نسبت در قیمتگذاری بانک مرکزی در ابتدای هفته برابر ۰.۸۹ و در انتهای هفته برابر ۰.۸۷ بود. همچنین این نسبت در بازار آزاد تا روز سه شنبه برابر ۰.۸۷ و پس از آن برابر ۰.۸۶ بود.

ارز در بازار آزاد

 • روند قیمتی دلار در بازار آزاد در این هفته صعودی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته با ۸۰ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۳۷۵۲۰ ریال بود. قیمت این ارز در روز پنجشنبه با ۹۰ ریال افزایش نسبت به ابتدای هفته برابر ۳۷۶۱۰ ریال بود.
 • داده‌های اقتصادی ناحیه یورو نشانگر بهبود مستمر شرایط اقتصادی هستند، درحالیکه داده‌های اقتصادی آمریکا اخیراً ضعیف بوده‌اند. شاخص سفارشات کالاهای بادوام و شاخص خانه‌های در معرض فروش از پیش‌بینی‌ها ضعیف ‌تر بوده‌اند. بازار پیش‌بینی می‌کند که رشد اقتصادی بدون تغییر در ۲ درصد باقی خواهد ماند. اما اگر GDP آمریکا بهتر از ۱.۲ درصد باشد، دلار می‌تواند تقویت شود. با این ‌حال، اگر GDP با تعدیل منفی همراه باشد، نرخ بازدهی اوراق خزانه‌ داری بطور قابل ‌توجهی کاهش خواهد یافت.
 • در شرایط فعلی به ‌سختی می‌توان گفت که سرمایه‌گذاران از دلار حمایت می‌کنند و یا از آن فراری هستند. USDJPY از اوج قیمتی اخیر پایین آمده و در معاملات دیروز آمریکای شمالی در نزدیکی ۱۱۲ کار خود را به پایان رساند. تنها، تضعیف ارزش دلار آمریکا دلیل اصلی افت USDJPY نبوده است، بلکه افت شاخص‌های سهام جهانی نیز بر تمایلات ریسک گریزی بازار افزوده است.
 • نظرات متمایل به سیاست‌های انبساطی دیروز بولارد و گزارش‌های اقتصادی آمریکا مانع از ادامه رالی صعودی دلار شدند. بولارد گفته است که افزایش نرخ بهره فدرال رزرو در تضاد با داده‌های ضعیف اقتصادی است. رشد اقتصادی سه ‌ماهه اول سال ۲۰۱۷ آمریکا با تعدیل مثبت از ۲ درصد به ۱.۴ درصد رسیده است، که دلیل اصلی آن رشد قوی مخارج مصرف‌ کنندگان بوده است. اما شاخص خالص PCE از ۲.۱ درصد به ۲ درصد کاهش ‌یافته است. گزارش مدعیان بیکاری آمریکا نیز نشانگر افزایش ۲ هزار واحدی مدعیان بوده است.
 • گزارش‌های اقتصادی آمریکا شک و تردیدها نسبت به مرحله بعدی افزایش نرخ بهره را تشدید می‌کند. در حال حاضر از نظر بازار شانس افزایش نرخ بهره در ماه دسامبر زیر ۵۰ درصد است. بر همین اساس می‌توان گفت که USDJPY بیشتر متمایل به حرکات نزولی خواهد بود و می‌تواند تا ۱۱۱ سقوط کند.
 • روند قیمتی یورو در بازار آزاد در این هفته روندی به شدت صعودی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۵۰ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته قبل برابر ۴۲۸۳۰ ریال بود. قیمت این ارز در روز پنجشنبه با ۸۰۰ ریال افزایش نسبت به ابتدای هفته برابر ۴۳۶۳۰ ریال بود.
 • ماریو دراگی اعلام کرد که شاید سیاست‌های پولی را برای حفظ شرایط تغییر دهد. به ‌عبارت‌ دیگر، وی معتقد است که بانک مرکزی اروپا به‌ زودی سیاست‌های انبساطی پولی فعلی را به حالت عادی درخواهد آورد. نرخ بازدهی اوراق قرضه آلمان و فرانسه در واکنش به سخنان رئیس بانک مرکزی اروپا افزایش یافتند و EURUSD نیز تقویت شد. با توجه به شاخص‌های اقتصادی مثبت ناحیه یورو، کمتر کسی می‌تواند به نظرات خوش ‌بینانه رئیس بانک مرکزی اروپا شک و تردید داشته باشد.
 • به دنبال نظرات مثبت رئیس بانک مرکزی اروپا، انگلستان و کانادا، دلار آمریکا بطور گسترده‌ای در بازار تضعیف شد. ماریو دراگی تا حدودی با احتیاط سخن گفت، اما اعلام کرده که فشارهای تورمی منفی ناحیه یورو با فشارهای تورمی مثبت جایگزین شده‌اند. جفت ارز EURUSD ابتدا در واکنش به سخنان ماریو دراگی (رئیس بانک مرکزی اروپا) که بازار نظرات او را بد تفسیر کرده است، به ‌شدت سقوط کرد. با این‌ حال، در ادامه نرخ برابری توانست به‌ سرعت خود را جمع کند و به بالای ۱۴ برسد. از دید کوتاه‌ مدت، EURUSD در وضعیت اشباع خرید قرار گرفته و چشم‌ انداز آن مثبت است.
 • رئیس بانک مرکزی انگلستان، مارک کرنی همه را با نظرات مثبت و خوش‌ بینانه شوکه کرد. بخصوص که هفته گذشته گفته بود بانک مرکزی به دنبال افزایش نرخ بهره در میان ‌مدت نیست. GBPUSD در واکنش تقریباً به ۲۹۸۰ رسید. مقاومت قوی را پیش از ۱.۳۰ شاهد هستیم. در صورتیکه جفت ارز به بالای این سطح نفوذ کند، می‌تواند تا ۱.۳۱ برسد.
 • بانک مرکزی کانادا هم تا حدودی به تغییر زودهنگام سیاست‌های پولی در آینده نزدیک اشاره کرد. USDCAD از هفته‌های گذشته تحت ‌فشار فروش قوی قرار داشته و خوش ‌بینی اخیر رئیس بانک مرکزی کانادا، فشارهای فروش را تشدید کرده است. در معاملات آسیا، جفت ارز به ۳۰۲۰ رسید. احتمال اینکه به حمایت ۱.۳۰ برسد، جدی است. در زیر ۱.۳۰، حمایت ۱.۲۹۶۰ و ۱.۲۸۲۰ قرار گرفته ‌اند.                                                              نمودار قیمت دلار و یورو در بازار آزاد
  @monitoreconomy_ir-currency-0410

نظر بدهید