تحلیل روند هفتگی نرخ ارز | ۳ تا ۸ شهریور

0
542

ارز دولتی

? روند قیمتی یوروی دولتی در این هفته صعودی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۳۷۸ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۸۳۸۰ ریال بود. در روز چهارشنبه قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته ۷۳۳ ریال افزایش داشته و برابر ۴۹۱۱۳ ریال بود. قیمت دلار دولتی نیز ثابت و برابر ۴۲۰۰۰ ریال بود.

? نسبت جهانی قیمت دلار به یورو در این هفته برابر ۰.۸۵ بود. در قیمتگذاری بانک مرکزی این نسبت برابر ۰.۹۶ در ابتدای هفته و ۰.۸۵ در انتهای هفته بود. در بازار آزاد نیز این نسبت به جز دو روز انتهایی هفته برابر ۰.۸۶ بوده و در دو روز انتهایی هفته برابر ۰.۸۵ بوده است.

ارز در بازار آزاد

? روند قیمت دلار در بازار آزاد در این هفته صعودی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته با ۱۱۰۰ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۱۰۵۶۰۰ ریال بود. در روز چهارشنبه قیمت دلار نسبت به ابتدای هفته ۳۴۰۰ ریال افزایش داشته و برابر ۱۰۹۰۰۰ ریال بود. قیمت دلار در این هفته به طور متوسط برابر ۱۰۸۲۵۸ ریال بود. اختلاف نرخ خرید و فروش دلار در ابتدای هفته برابر ۳۵۹۲ ریال و در انتهای هفته برابر ۲۰۲۷۰ ریال بوده است. این افزایش شدید نشان دهنده ریسک فزاینده در بازار ارزی ایران است، یکی از دلایل این ریسک التهابات سیاسی چند روز اخیر و اظهارات بیان شده مخصوصا درباره نرخ ارز می باشد.

? پاول در گردهمایی جکسون هول از ادامه افزایش نرخ بهره حمایت کرد، اما با این‌حال شک و تردیدهای او نسبت به آیند رشد اشتغال، دستمزدها و همچنین پیش‌بینی او از پایین بودن فاصله کم تورم با هدف دو درصدی باعث شد تا سرمایه ‌گذاران کمی دلسرد شوند.

? ترامپ تهدید کرده که تعرفه‌های تجاری جدیدی را علیه چین اعمال خواهد کرد و در همین حال بحران اقتصادهای نوظهور دوباره سرمایه‌ گذاران را نگران کرده است. قیمت اوراق خزانه ‌داری آمریکا، دلار و ین ژاپن (دارایی‌های حافظ ارزش و امن بازار) رشدهای اخیر را حفظ کرده‌اند.

? ریسک گریزی بازار بر بازارهای جهانی سهام فشار می‌آورد. در حالیکه فدرال رزرو آمریکا به دنبال افزایش نرخ بهره است و مقامات چین هم به سیاست‌های انبساطی (تضعیف ارزش یوان) روی آورده‌اند، ریسک افت رشد اقتصاد جهانی در میان جنگ تجاری آمریکا و چین به‌ طوری قابل ‌توجهی افزایش یافته است. ترامپ می‌خواهد تعرفه واردات کالاهای چینی به ارزش ۲۰۰ میلیارد دلار را افزایش دهد و این اتفاق احتمالاً هفته آینده روی خواهد داد.

? در ماه ژوئیه چین تهدید کرده بود که اگر ترامپ به افزایش تعرفه‌های تجاری با چین ادامه دهد، برای واردات کالاهای آمریکایی به ارزش ۶۰ میلیارد دلار تعرفه اعمال خواهد کرد. در همین حال قیمت سهام شرکت‌های عظیمی مثل ۳M، بوئینگ و کاترپیلار که بیشترین صادرات را به چین دارند، در واکنش به این خبر پایین آمده است.

? در همین حال گزارش‌های درآمدی شرکت‌ها که می‌توانست انتظارات سرمایه ‌گذاران را بهبود بخشد، تا حدودی مبهم بوده‌اند. از دید داده‌های اقتصادی، رشد اقتصادی آمریکا خوب است و تورم هم با هدف فدرال رزرو آمریکا مطابقت دارد. در همین حال مخارج مصرف‌کنندگان هم قوی است. روز چهارشنبه گزارش GDP آمریکا نشانگر رشد قوی ۴٫۲ درصدی بود و شاخص اطمینان مصرف‌کنندگان هم رشد قوی را ثبت کرده بود.

? روند قیمتی یورو در این هفته صعودی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۱۳۲۰ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۱۲۱۴۳۰ ریال بود. قیمت یورو در انتهای هفته نسبت به روز شنبه ۶۰۷۰ ریال افزایش داشته و برابر ۱۲۷۵۰۰ ریال بود. قیمت یورو در این هفته به طور میانگین برابر ۱۲۵۴۰۵ ریال بود. اختلاف نرخ خرید و فروش یورو در ابتدای هفته برابر ۱۶۷۱ ریال و در انتهای هفته برابر ۹۹۶ ریال بود.

? به گزارش JPMorgan، ریسک رکود شدید اقتصادی در ترکیه برای سال آینده جدی است. “تقریباً ۱۷۹ میلیارد دلار بدهی خارجی ترکیه در ماه ژوئیه سال ۲۰۱۹ سررسید خواهند شد، که تقریباً یک‌چهارم تولید ناخالص داخلی ترکیه است.

? اکثر بدهی‌ها (تقریباً ۱۴۶ میلیارد دلار) در دست بخش خصوصی (بیشتر بانک‌ها) است. سقوط شدید ارزش لیر ترکیه نگرانی‌ها در رابطه با بازپرداخت بدهی‌ها را تشدید کرده است. شاید شرکت‌ها در بازپرداخت بدهی‌ها به مشکل برخورد کنند و بر سهام بانک‌های اروپایی که با ترکیه همکاری دارند، آسیب برسانند.

? سال گذشته حجم بدهی خارجی ترکیه به بالاترین سطوح تاریخی می‌رسید، که در گذشته پیش از بحران مالی سال ۲۰۰۱-۲۰۰۲ ترکیه مشاهده شده بود. نیازهای تأمین مالی برای ۱۲ ماه آینده بیش‌ازحد زیاد است و دسترسی به بازار هم سخت شده است. هر چند که بانک‌های بین‌المللی احتمالاً بخشی از ریسک‌های خود در رابطه با ترکیه را کاهش دهند، اما تمدید زمان سررسید بدهی‌ها می‌تواند برای برخی از شرکت‌ها سخت باشد.

? تقریباً ۱۰۸ میلیارد دلار از بدهی‌هایی که در ماه ژوئیه سال ۲۰۱۹ سررسید می‌شوند، با ریسک بالای تمدید زمان سررسید مواجه هستند. در میان توقف ناگهانی جریانات سرمایه، ریسک تمدید سررسیدها، تأمین مالی کسری حساب‌جاری کار سختی برای ترکیه خواهد بود.

? به دلیل بحران بدهی ایتالیا می‌توان انتظار ادامه رشد ارزش دلار آمریکا در برابر یورو را داشت. دیروز نرخ بازدهی اوراق قرضه ایتالیا به بالاترین سطح در چهار سال گذشته صعود کرد و تفاوت میان نرخ بازدهی اوراق قرضه ایتالیا و آلمان را به بالاترین سطح در پنج سال گذشته رساند. در حال حاضر ایتالیا بزرگ‌ترین مشکل برای یورو است و امروز موسسه رتبه‌بندی Fitch رتبه اعتباری ایتالیا را به‌ روز رسانی خواهد کرد.

? اگر Fitch رتبه اعتباری ایتالیا را پایین بیاورد، EURUSD می‌تواند به ۱٫۱۵۵۰ دلار سقوط کند. در این میان سرمایه‌گذاران از گزارش مؤسسات اعتباری دیگر مثل S&P و Moody’s هم نگران خواهند شد. گزارش این دو موسسه در ماه اکتبر منتشر خواهد شد.

? شاخص وام‌های رهنی تائید شده انگلستان پایین‌تر از انتظارات بود، اما بازگشت صعودی دلار آمریکا دلیل اصلی افت GBPUSD بود. همچنین مذاکره‌ کننده ارشد اتحادیه اروپا در مذاکرات BREXIT با گفتن این حرف که هنوز هم احتمال شکست مذاکرات وجود دارد، سرمایه‌ گذاران را نسبت به آینده BREXIT ناامید کرد.

? بارنیر در مصاحبه با رادیوی آلمانی گفته است که احتمال رسیدن به یک توافق بی‌سابقه چیز جدیدی نیست. “آن‌ها (دولت انگلستان) ابتدا خواستار روابط قوی با اتحادیه اروپا بودند” و این یک اتفاق بی‌سابقه در مذاکرات بود. در هر صورت به نظر می‌رسد که اتحادیه اروپا تمایل زیادی دارد که تا ماه نوامبر به توافقی با انگلستان برسد.

? پیچیدگی شرایط فعلی پوند می‌تواند جهش صعودی هفته گذشته را محدود کند. پیش‌بینی می‌شود که روند این هفته پوند انگلستان خنثی باشد. هر چند که روند نزولی بلندمدت بازار هنوز از بین نرفته، اما نزدیکی بازار به کف‌های قیمتی تاریخی و همچنین نبود مقاومت بلندمدت در نزدیکی سطوح فعلی می‌تواند ادامه روند نزولی را دشوار کند.

نمودار قیمت دلار در بازار آزاد
تحلیل روند هفتگی نرخ ارز | 3 تا 8 شهریور

نمودار قیمت یورو در بازار آزاد
تحلیل روند هفتگی نرخ ارز | 3 تا 8 شهریور

نظر بدهید