تحلیل روند هفتگی نرخ ارز (۳۱ تیر تا ۵ مرداد)

0
327

ارز دولتی

  • روند قیمتی دلار مبادلاتی در این هفته صعودی بود. قیمت دلار مبادلاتی در ابتدای هفته با ۱۱ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته قبل برابر ۳۲۶۷۰ ریال بود. در روز پنجنشنبه قیمت این ارز ۴۵ ریال نسبت به ابتدای هفته افزایش یافته بود و برابر ۳۲۷۱۵ ریال بود. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت دلار مبادلاتی و دلار در بازار آزاد برابر ۵۳۱۵ ریال بود. این اختلاف قیمت نسبت به هفته گذشته ۲۴۴ ریال افزایش یافته است.
  • روند قیمتی یوروی مبادلاتی در این هفته صعودی بود. در ابتدای هفته قیمت یوروی مبادلاتی نسبت به انتهای هفته قبل ۴۰۲ ریال افزایش داشت و برابر ۳۸۰۸۶ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یوروی مبادلاتی نسبت به ابتدای هفته ۳۳۳ ریال افزایش داشته و برابر ۳۸۴۱۹ ریال بود. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت دلار مبادلاتی و دلار در بازار آزاد برابر ۷۶۷۴ ریال بود. این اختلاف قیمت نسبت به هفته قبل ۱۲۸۸ ریال تشدید شده است.
  • نسبت جهانی دلار به یورو در طی هفته در پایین ترین سطح دو سال اخیر و برابر ۸۵ بود. این نسبت در قیمتگذاری بانک مرکزی رعایت شده و برابر ۰.۸۵ بود. در بازار آزاد این نسبت تا روز سه شنبه برابر ۰.۸۴ و روزهای چهارشنبه و پنجشنبه به ترتیب ۰.۸۳ و ۰.۸۲ بود.

ارز در بازار آزاد

روند قیمتی دلار در بازار آزاد در این هفته صعودی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته با ۷۰ ریال کاهش نسبت به پنجشنبه قبل برابر ۳۷۶۶۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت دلار نسبت به ابتدای هفته ۳۷۰ دلار افزایش داشته و برابر ۳۸۰۳۰ ریال بود.

  • بعد از اینکه فدرال رزرو نتوانست در گزارش خود به سؤالات در رابطه با مرحله بعدی افزایش نرخ بهره و زمان دقیق شروع فرآیند کاهش ترازنامه بانک مرکزی پاسخ دهد، دلار با فشار فروش سنگینی مواجه شد و اکثر جفت ارزهای اصلی به اوج‌های چندین ماهه رسیدند. جفت ارز AUDUSD به بالای ۸۰ دلار جهش کرده و تا اوج ۰.۸۰۵۶ رسیده است. گزارش‌های خوب درآمدی بخش صنعتی چین و همچنین معاملات آربیتراژ نرخ بهره دلیل اصلی رشد تقاضای دلار استرالیا بوده‌اند.
  • هفته بعد همه نگاه‌ها به بانک رزرو استرالیا خواهد بود. با توجه به اینکه جفت ارز از ۷۵ فاصله زیادی گرفته، به‌ احتمال ‌زیاد بانک مرکزی استرالیا با مداخله کلامی به دنبال تضعیف ارزش دلار استرالیا خواهد بود. با اینحال رشد ارزش دلار استرالیا بیشتر به خاطر تضعیف گسترده ارزش دلار آمریکا بوده است، نه سیاست‌های داخلی استرالیا و در حال حاضر نیز جفت ارز به خاطر جو موجود در بازار تقویت‌شده است. جو بدبینانه‌ای که نسبت به سیاست‌های پولی آمریکا به وجود آمده، EURUSD را نیز تقویت کرده است. بایستی توجه داشت که هنوز هم فدرال رزرو به دنبال افزایش نرخ بهره و کاهش ترازنامه بانک مرکزی است. تنها گزارش‌های ضعیف اقتصادی آمریکا می‌تواند فدرال رزرو را از سیاست‌های انقباضی دلسرد کند.
  • پیش‌بینی می‌شود که دلار آمریکا تا پیش از انتشار گزارش‌های هفته آینده NFP، روند نزولی داشته باشد. داده‌های اقتصادی آمریکا همچنان شک و تردیدها نسبت به افزایش نرخ بهره را تشدید می‌کند. شاخص مدعیان بیکاری آمریکا دوباره افزایش‌ یافته و حتی با وجود اینکه شاخص سفارشات کالاهای بادوام در ماه ژوئن رشد ۵ درصدی داشته، اما شاخص خالص به‌ اندازه ۰.۱ درصد افت داشته است.
  • روند قیمتی یورو در این هفته صعودی بود. قیمت یورو با ۳۲۰ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته گذشته در روز شنبه برابر ۴۴۳۹۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یورو با ۱۷۰۰ ریال افزایش نسبت به ابتدای هفته برابر ۴۶۰۹۰ ریال بود. نرخ اسپرید یورو در این هفته در ابتدای هفته برابر ۱۴۴ ریال و در انتهای هفته این نرخ منفی بود.
  • تضعیف ارزش EURUSD بیشتر به خاطر جریانات تثبیت سود خریداران یورو بوده است. حرکات قیمتی یورو در مقایسه با سایر ارزهای اصلی جالب‌ توجه بود. EURUSD بعد از صعود به اوج ۵ ساله در ۱.۱۷۷۶، به خاطر جریانات تثبیت سود بیش از ۱۰۰ پیپ سقوط کرد. بایستی توجه داشت که بعد از رشد متوالی ۵ ماه اخیر یورو، جریانات تثبیت سود یورو می‌توانند قوی‌تر از سایر ارزهای اصلی باشند.

پوند انگلستان نیز در واکنش به تضعیف ارزش دلار آمریکا رشد کرد، اما بر خلاف سایر جفت ارزها، GBPUSD  با بازگشت دلار آمریکا بهبود نیافت. GBPUSD در اوایل معاملات نیویورک عملکرد خوبی داشت. گزارش خوب توزیع ‌کنندگان CBI، از پوند حمایت می‌کرد. این گزارش همبستگی بالایی با شاخص خرده‌ فروشی انگلستان دارد. به همین خاطر افزایش شاخص CBI از ۱۲ واحد به ۲۲ واحد نشانه خوبی از بهبود مخارج مصرف ‌کنندگان است. با توجه به اینکه هفته آینده نشست بانک مرکزی انگلستان را در پیش داریم، هر داده اقتصادی انگلستان برای سرمایه ‌گذاران مهم خواهد بود.
به ترتیب نمودار قیمت دلار و یورو در بازار آزاد
تحلیل بازار ارز شامل دلار و یورو

نظر بدهید