تحلیل روند هفتگی نرخ ارز | ۳۱ شهریور تا ۵ مهر

0
414

ارز دولتی

blueروند قیمتی یوروی دولتی در این هفته صعودی بود. در ابتدای هفته قیمت یورو با ۲۲۳ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۹۳۳۶ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته دو ریال افزایش داشته و برابر ۴۹۳۳۸ ریال بود. قیمت دلار دولتی در این هفته ثابت و برابر ۴۲۰۰۰ ریال بود.

blueنسبت جهانی قیمت دلار به یورو در این هفته در محدوده ۰.۸۵ قرار داشت. در قیمت‌گذاری بانک مرکزی نیز این نسبت برابر ۰.۸۵ بود. در بازار آزاد این نسبت در کل هفته برابر ۰.۸۵ بود.

ارز در بازار آزاد

orangeروند قیمتی دلار در این هفته صعودی بود. قیمت دلار در این هفته به بالای ۱۸ هزار تومان نیز رسید. در ابتدای هفته قیمت دلار بدون تغییر نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۱۴۵۰۰۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت دلار نسبت به ابتدای هفته ۳۰۹۰۰ ریال افزایش قیمت داشته و برابر ۱۷۵۹۰۰ ریال بود. میانگین قیمت دلار در این هفته به طور متوسط برابر ۱۶۱۹۸۳ ریال بود. تفاوت قیمت خرید و فروش دلار در ابتدای هفته برابر ۳۶۸۸- ریال بود. در انتهای هفته این تفاوت برابر ۱۱۱۱۲- ریال بود.

orangeفدرال رزرو آمریکا برای سومین بار در سال ۲۰۱۸ نرخ بهره را بالا برد. دلار در واکنش به افزایش نرخ بهره در برابر تمامی ارزهای اصلی، به جز ین ژاپن و فرانک سوئیس تقویت شد. عدم همبستگی که در دلار آمریکا دیده می‌شود نشانه‌ای از جریانات ریسک گریزی بازار است.

orangeنرخ بازدهی اوراق خزانه‌ داری ۱۰ ‌ساله آمریکا هم به ‌شدت پایین آمد و کاهش نزدیک به ۰٫۰۵ درصدی را ثبت کرد. در واقع افزایش نرخ بهره از ۲ درصد به ۲٫۲۵ درصد باید موجب بالا رفتن نرخ بازدهی اوراق خزانه ‌داری می‌شد، به‌ خصوص که فدرال رزرو گفته است که شرایط نسبت به سه ماه پیش تغییر قابل ‌توجهی نداشته است. اما به نظر می‌رسد که رئیس فدرال رزرو آمریکا نتوانسته خریداران دلار آمریکا را متقاعد کند.

orangeرئیس فدرال رزرو آمریکا (Powell) در سخنرانی خود پیام‌های مهمی را در رابطه با آینده سیاست‌های پولی آمریکا به بازار منتقل کرد. از نظر رئیس فدرال رزرو آمریکا، افزایش تدریجی نرخ بهره به اقتصاد آمریکا کمک می‌کند تا رشد قوی خود را حفظ کند.

orangeروز چهارشنبه برآوردهای اقتصادی فدرال رزرو هم منتشر شد. برآوردهای اقتصادی نشان می‌دهند که بانک مرکزی تا توقف مراحل نرخ بهره در سال ۲۰۲۰، پنج بار دیگر هم نرخ بهره را بالا خواهد برد. اما رئیس فدرال رزرو در این رابطه گفته است که نباید به این پیش‌بینی‌ها زیاد توجه کرد، زیرا این پیش‌بینی‌ها با تغییر داده‌های اقتصادی، تغییر خواهند کرد. هم‌زمان با افزایش نرخ بهره آمریکا، فدرال رزرو به عملکرد اقتصاد هم توجه خواهد کرد. تضعیف وضعیت بازار کار آمریکا یا جهش‌های نزولی در دستمزدها و تورم و یا بحرانی شدن بازارهای مالی می‌تواند چرخه افزایش نرخ بهره فدرال رزرو را متوقف کند.

orangeگزارش نهایی GDP آمریکا برای سه‌ ماهه دوم سال ۲۰۱۸ نشان می‌داد که رشد اقتصادی آمریکا ۴٫۲ درصد بوده و شاخص سفارشات کالاهای بادوام که در ماه ژوئیه کاهش ۱٫۲ درصدی داشت، در ماه اوت به ‌اندازه ۴٫۵ درصد افزایش یافته است. به گزارش رویترز، بازنگری نهایی در GDP فصل دوم سال ۲۰۱۸ خیلی هم غیرمنتظره نبود و این باعث شد تا طبق انتظارات بازار، رشد سالانه اقتصادی آمریکا در ۴٫۲ درصد باقی بماند.

orangeدر همین حال فروش نهایی و واقعی با تعدیل مثبت از ۵٫۳ درصد به ۵٫۴ درصد رسیده است. تغییری در چشم‌انداز اقتصادی آمریکا دیده نمی‌شود. عملکرد اقتصاد آمریکا در سه‌ ماهه دوم سال عالی بوده و رشد خوب مخارج مصرف‌کنندگان از فعالیت‌های اقتصادی حمایت کرده است.

orangeانتظار می رود با برگشت ریاست جمهوری از سفر نیویورک مقامات پولی کشور با توجه به دستاوردهای سیاسی این سفر، برای افزایش شدید نرخ ارز که در روزهای اخیر مشاهده شده است چاره ای بیاندیشند. می توان با سیگنال مناسب به فعالان بازار از التهاب آن تا حدودی کاست.

orangeروند قیمتی یورو در این هفته مثبت بود. قیمت یورو در این هفته به بالای ۲۱ هزار تومان نیز رسید. در ابتدای هفته قیمت یورو بدون تفاوت نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۱۶۹۵۰۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته ۳۶۳۰۰ ریال افزایش قیمت داشته و برابر ۲۰۵۸۰۰ ریال بود. قیمت یورو در طول هفته به طور متوسط برابر ۱۸۹۵۵۰ ریال بود. تفاوت قیمت خرید و فروش یورو در ابتدای هفته برابر ۳۰۳۴۴- ریال و در روز چهارشنبه این مبلغ برابر ۶۷۴ ریال بود.

orangeدر اروپا نگرانی سرمایه‌ گذاران از طرح بودجه ایتالیا برای سال ۲۰۱۹ موجب سقوط بازارهای سهام منطقه شده و قیمت اوراق قرضه ایتالیا به پایین‌ترین سطح در چهار ماه اخیر سقوط کرده است. شاخص Stoxx Europe 600 افت کرده و در این میان قیمت سهام شرکت‌های ایتالیایی بیشترین کاهش را داشته‌اند. شاخص سهام ایتالیا هم به پایین‌ترین سطح در بیش از یک ماه گذشته سقوط کرده است. دولت ایتالیا سقف ۲٫۴ درصدی برای کسری بودجه سال ۲۰۱۹ در نظر گرفته است. یورو در واکنش به این خبر سقوط کرده است.

orangeدر آخر هفته یورو بیش از ۱۵۰ پیپ در برابر دلار آمریکا سقوط کرده است. هر چند سقف کسری بودجه ایتالیا نگران کننده است و می‌تواند اقتصاد ایتالیا را با بحران بدهی مواجه کند، اما در این میان عوامل دیگری هم در سقوط ارزش یورو نقش داشتند. تورم ناحیه یورو ضعیف‌تر از پیش‌بینی‌ها منتشر شده و این مسئله باعث شده تا سرمایه‌ گذاران با این سؤال مواجه شوند، که در چنین شرایطی بانک مرکزی اروپا چقدر به شروع فرآیند عادی‌سازی سیاست‌های پولی تمایل خواهد داشت؟

orangeرئیس بانک مرکزی اروپا نسبت به چشم‌انداز تورمی و اقتصادی ناحیه یورو خوش‌بین بود، اما این خوش‌بینی قبل از بحران به وجود آمده در ایتالیا بود. دولت ایتالیا برای حمایت از رشد اقتصادی ریسک بحران بدهی را به جان خریده است. اما اگر این ریسک تحقق یابد، بانک مرکزی اروپا مجبور خواهد بود تا از اوراق قرضه دولتی حمایت کند. چنین چیزی می‌تواند مراحل افزایش نرخ بهره بانک مرکزی اروپا را به تعویق بیندازد و سرمایه‌ گذاران فارکس را بیش از گذشته نگران کند.

orangeریسک‌های سیاسی دوباره به کانون توجهات سرمایه‌ گذاران بازگشته‌اند. این در حالی است که در سه ‌ماهه قبل، بازار نگران بحران اقتصادهای نوظهور بود. در ایتالیا نگرانی‌ها از افزایش بدهی ایتالیا ادامه دارد و در همین حال اتحادیه اروپا هم با انگلستان بر سر توافق BREXIT اختلاف ‌نظر دارد.

orangeپوند انگلستان به زیر ۱٫۳۱ دلار سقوط کرده است. بازار به دیدگاه‌های مثبت عضو بانک مرکزی انگلستان (Haldane) و مذاکره ‌کننده ارشد اتحادیه اروپا در BREXIT بی‌توجهی کرد. Haldane گفته است که بر اساس رشد فعلی اقتصاد انگلستان به افزایش بیشتر نرخ بهره نیاز است. او معتقد است که بانک مرکزی انگلستان دیگر توانایی تحمل رشد بالای اقتصادی را ندارد. بارنیر مذاکره‌ کننده ارشد اتحادیه اروپا هم گفته است که می‌خواهد کمک کند تا انگلستان همراه با توافق دوجانبه‌ای از اتحادیه اروپا خارج شود. با اینحال هیچ‌کدام نتوانستند بر پوند تأثیر مثبتی بگذارند و پوند تحت تأثیر بالا رفتن تقاضا برای دلار آمریکا سقوط کرد.

نمودار قیمت دلار در بازار آزاد

قیمت دلار

نمودار قیمت یورو در بازار آزاد

قیمت دلار

نظر بدهید