تحلیل روند نرخ ارز از ۴ تا ۸ دی

0
460

ارز دولتی
• روند قیمت گذاری دلار مبادلاتی در طی این هفته روندی مثبت بود. قیمت دلار مبادلاتی در روز شنبه برابر با ۳۲۳۱۸ ریال اعلام شد که نسبت به پنجشنبه گذشته آن یک ریال کاهش قیمت داشت. اما در طول هفته بانک مرکزی قیمت دلار مبادلاتی را افزایش داده و در روز چهارشنبه قیمت این ارز با ۳۰ ریال افزایش به ۳۲۳۴۸ ریال رسید. در روز چهارشنبه اختلاف قیمت دلار مبادلاتی و دلار در بازار آزاد برابر با ۸۶۰۲ ریال بود که نسبت به هفته گذشته این اختلاف قیمت ۷۷۲ ریال افزایش داشته است.
• یوروی مبادلاتی در این هفته روند قیمت‌گذاری صعودی داشت. در روز شنبه قیمت یوروی مبادلاتی برابر با ۳۳۷۸۸ ریال اعلام شد که نسبت به پنجشنبه پیش از آن ۵۴ ریال افزایش قیمت داشت. در روز چهارشنبه قیمت یوروی مبادلاتی توسط بانک مرکزی برابر با ۳۳۸۷۵ ریال اعلام شد. در روز چهارشنبه اختلاف قیمت یوروی مبادلاتی و یورو در بازار آزاد برابر با ۹۵۰۵ ریال بود که نسبت به هفته گذشته ۴۹۷ ریال افزایش اختلاف قیمت داشته است.

ارز در بازار آزاد

• روند قیمت دلار در بازار آزاد در این هفته نیز روندی صعودی بود. قیمت دلار در روز شنبه برابر ۴۰۳۶۰ ریال بود که نسبت به پنجشنبه گذشته ۳۱۰ ریال افزایش داشت. در روز سه شنبه قیمت دلار به سقف قیمت خود در این هفته رسید. در این روز قیمت دلار برابر ۴۱۴۰۰ ریال بود. در روز چهارشنبه قیمت دلار برابر با ۴۰۹۵۰ ریال بود.
• بعد از نزدیک به دو سال نوسانات خنثی در شاخص دلار آمریکا، شاهد شکست صعودی سقف دامنه محدود نوسانی در ماه‌های پایانی سال ۲۰۱۶ بودیم. فدرال رزرو آمریکا به دنبال سه مرحله افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۱۷ است، که این موضوع به نفع دلار آمریکاست. از طرفی، پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا هم منجر به افزایش نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری و شاخص‌های سهام آمریکا شده است. سرمایه‌گذاران جهانی دلایل زیادی برای خرید دارایی‌های آمریکا و دلار دارند.
• حرکتی که در بازارهای مالی مشاهده‌ شده است، مشابه واکنش بازار به پیروزی رونالد ریگان در سال ۱۹۸۰ میلادی است و اگر ترامپ هم جا پای رونالد ریگان بگذارد، شاهد رالی قوی‌تری در دلار آمریکا خواهیم بود. برنامه مالی دولت همراه با افزایش نرخ بهره بانک مرکزی، دو ابزار قوی برای تقویت ارزش دلار آمریکا هستند، اما به شرطی که ترامپ به تعهدات انتخاباتی خود عمل کند و فدرال رزرو هم سه مرحله افزایش در نرخ‌های بهره اعمال کند.
• رئیس‌جمهور جدید آمریکا به دنبال تغییرات قابل ‌توجه در سیاست‌های اقتصادی و سیاسی آمریکاست و وعده‌های عجیب و غیرعادی انتخاباتی او هم به‌طور غیرمنتظره‌ای به داد دلار آمریکا رسیده‌اند. صحبت از برنامه بزرگ سیاست‌های انبساطی مالی، انتظارات نسبت به رشد قوی اقتصادی آمریکا را تقویت کرده است، اما تعهد ترامپ به تغییر قراردادهای تجارت آزاد فعلی موجب تغییر ناعادلانه مزیت‌های تجاری برای رقبا می‌شود که در نتیجه بر انتظارات تورمی هم تأثیر می‌گذارد. چنین چیزی منجر به رشد قوی آمریکا می‌شود و در نتیجه فدرال رزرو آمریکا مجبور است برای ایجاد تعادل و ثبات در اقتصاد آمریکا، نرخ بهره را سریع‌تر از گذشته افزایش دهد. با شروع سال جدید میلادی و آغاز ریاست جمهوری ترامپ، حفظ و ادامه روند صعودی قابل‌تأمل دلار آمریکا به روابط بین نرخ رشد اقتصادی، تورم و نرخ بهره آمریکا بستگی دارد.
• وضعیت پایدار اقتصادها و سیستم‌های مالی جهانی می‌تواند به نفع دلار آمریکا باشد، چون‌که منجر به تقویت انتظارات نرخ بهره‌ای خواهد شد. در حالی که ریسک گریزی شدید بازار می‌تواند منجر به تضعیف دلار آمریکا شود. در میان دو سناریوی اشاره‌شده، دلار آمریکا می‌تواند به‌شدت تحت‌فشار قرار گیرد.
• روند قیمت یورو در بازار آزاد در طی هفته افزایشی بود. در روز شنبه قیمت یورو با ۱۰ ریال افزایش نسبت به پنجشنبه پیش از آن برابر با ۴۲۷۱۰ ریال بود. در روز سه شنبه قیمت یورو به ۴۳۶۰۰ ریال رسید و در روز چهارشنبه قیمت یورو برابر ۴۳۳۸۰ ریال بود.
• یورو در طول دو ماه گذشته نزدیک به یک هزار پیپ سقوط کرده است و هدف بلندمدت بعدی در ۱۰۰۰۰ قرارگرفته است. با این‌حال، تضعیف ارزش یورو، چشم‌انداز رشد اقتصادی و تورمی ناحیه یورو را تغییر می‌دهد. در گزارش اخیر بولتن اقتصادی بانک مرکزی اروپا، بانک گفته که با شروع سال جدید، نرخ تورم بازگشت قوی خواهد داشت.
• در ماه دسامبر ۲۰۱۶، بانک مرکزی اروپا تصمیم گرفت تا برنامه تسهیل مقداری پولی یا همان خرید ماهانه اوراق قرضه توسط بانک مرکزی را به‌طور قابل‌توجهی تغییر دهد. بانک تصمیم گرفت که یورو را در وضعیتی قرار دهد که با افزایش نرخ بهره در سایر اقتصادهای جهانی، ارزش یورو تضعیف شود.
• در گذشته، منحنی بازدهی اوراق قرضه ناحیه یورو در حال تبدیل شدن به یک خط افقی بود، چون‌که سرمایه‌گذاران از برنامه خرید اوراق قرضه بانک مرکزی پیش افتاده بودند: بانک مرکزی اروپا اعلام کرده بود که اوراق قرضه‌ای که در زمان سررسید شدن، نرخ بازدهی پایین‌تری از منفی ۰.۴۰ درصد داشته باشند را خریداری نخواهد کرد، که این موضوع موجب کمیاب شدن اوراق قرضه قابل خریداری در بازار شده بود. این موضوع دیگر برای بانک مرکزی اروپا اهمیتی ندارد، و بانک مرکزی اوراق قرضه با هر نرخ بازدهی در سررسیدها را خریداری خواهد کرد، که درنتیجه دیگر سرمایه‌گذاران به خرید اوراق قرضه‌ای که تا تاریخ سررسید آن‌ها زمان زیادی باقی‌مانده و همچنین در زیر منحنی بازدهی هستند، نیازی ندارند. درعین‌حال، بانک مرکزی تصمیم به خرید اوراق قرضه یک‌ساله گرفته، که این موضوع نشان می‌دهد بانک در حال تغییر سیاست‌های پولی است، تا جایی که ممکن است منحنی بازدهی ناحیه یورو را پایین نگه دارد، حتی اگر نرخ بازدهی به ‌پایین‌ترین سطوح منفی هم رسیده باشد.

نمودار قیمت دلار در بازار آزاد
monitoreconomy_ir-currency-10dey95نمودار قیمت یورو در بازار آزاد
monitoreconomy_ir-currency-10dey95-1

نظر بدهید