تحلیل روند هفتگی نرخ ارز (۴ تا ۹ شهریور)

0
402

ارز دولتی
• روند قیمتی دلار مبادلاتی در این هفته صعودی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته با ۱۵ ریال افزایش نسبت به پنجشنبه هفته گذشته به ۳۳۰۹۰ ریال رسید. در روز پنجشنبه قیمت دلار نسبت به ابتدای هفته ۷۰ ریال افزایش داشت و به ۳۳۱۶۰ ریال رسید. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت دلار مبادلاتی و دلار در بازار آزاد برابر ۵۵۹۰ ریال بود. این اختلاف قیمت نسبت به هفته گذشته ۲۹۵ ریال تشدید شده است.
• روند قیمتی یوروی مبادلاتی در این هفته ابتدا صعودی بود ولی نهایتا انتهای هفته قیمت برابر ابتدای هفته اعلام شد. در ابتدای هفته قیمت یوروی مبادلاتی با ۴۱۸ریال افزایش نسبت به پنجشنبه گذشته ۳۹۴۴۰ریال بود. در روز چهارشنبه در بالاترین قیمت این هفته قیمت یوروی مبادلاتی ۳۹۷۳۶ ریال اعلام شد. قیمت یورو در روز پنجشنبه مانند ابتدای هفته اعلام شد. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت یوروی مبادلاتی و یورو در بازار آزاد برابر ۷۸۲۰ ریال بود. این اختلاف قیمت نسبت به هفته گذشته ۹۵۲ریال تشدید شده است.
• نسبت جهانی قیمت دلار به یورو در این هفته خیلی نوسان داشت. در روزهای شنبه الی دوشنبه و چهارشنبه این نسبت برابر ۰.۸۳، در روز سه شنبه این نسبت در کف دو ساله خود، ۰.۸۲، و در روز پنجشنبه این نسبت برابر ۰.۸۴ بود. این نسبت در بانک مرکزی در ابتدا و انتهای هفته برابر نسبت جهانی بود. در بازار آزاد این نسبت در روز شنبه ۰.۸۳، در دو روز بعدی ۰.۸۲ و از روز سه شنبه ۰.۸۱ بود.

ارز در بازار آزاد

• روند قیمتی دلار در بازار آزاد در این هفته صعودی بود. در ابتدای هفته قیمت دلار نسبت به انتهای هفته پیش ۱۱۰ ریال افزایش قیمت داشته و برابر ۳۸۴۸۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت دلار نسبت به ابتدای هفته ۲۷۰ ریال افزایش داشته و برابر ۳۸۷۵۰ ریال بود. به طور میانگین قیمت دلار در این هفته برابر ۳۸۶۱۰ ریال بود.
• هفته گذشته دلار آمریکا بیشتر منتظر سخنرانی جنت یلن در گردهمایی اقتصادی جکسون هول بود. از آنجایی‌که درگذشته چندین بار در این گردهمایی تغییرات جدی در سیاست‌های پولی اعلام‌ شده بود، این رویداد اهمیت زیادی برای بازار داشت. معامله گران انتظار داشتند که در این نشست به پایان سیاست‌های تسهیل مقداری پولی و شروع برنامه کاهش ترازنامه بانک مرکزی اشاره شود. با اینحال، جنت یلن در سخنرانی خود هیچ اشاره‌ای به سیاست‌های پولی نکرد. این موضوع باعث ناامیدی سرمایه ‌گذاران شد و دلار آمریکا در برابر اکثر ارزها تضعیف شد. با اینحال، سقوط شاخص دلار آمریکا محدود بود و دلار توانست در دامنه محدود و نوسانی که چندین ماه گرفتار آن شده، باقی بماند. قیمت طلا عملکرد دلار آمریکا را به ‌خوبی نشان می‌داد. حرکات نسبتاً مبهم طلا نشان می‌دهد که هنوز هم بازار نسبت به سیاست‌های انقباضی فدرال رزرو امید دارد.
• انتظار می‌رود که حرکات صعودی دلار خیلی دوامی نداشته باشند. بازگشت صعودی و قابل‌ توجه روز سه‌ شنبه دلار آمریکا، موجب سردرگمی سرمایه ‌گذاران شد، زیرا بازگشت صعودی دلار آمریکا بیشتر به خاطر واکنش ترامپ به کره شمالی و مسئله اصلاح مالیات‌های آمریکا بود.
• جفت ارز USDJPY حدود ۱۱۰.۵۰ معامله می‌شود. جفت ارز EURUSD حدود ۱.۱۸۷۵ معامله می‌شود. سرمایه‌ گذاران نگران هستند که شاید بانک مرکزی اروپا در بازار مداخله کند و یورو را تضعیف نماید. شاخص دلار آمریکا هم با ۰.۱ درصد رسد به محدوده ۹۳ واحدی رسیده است.
• روند قیمتی یورو در این هفته صعودی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با افزایش ۴۵۰ریالی نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۶۳۴۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یورو ۹۲۰ ریال نسبت به ابتدای هفته افزایش داشته و برابر ۴۷۲۶۰ ریال بود. قیمت یورو در بازار آزاد در این هفته به طور میانگین برابر ۴۶۹۵۸ ریال بود.
• در اروپا، شاخص CPI ناحیه یورو منتشر شد، که به جاری رشد ۱.۴ درصدی، رشد ۱.۵درصدی را ثبت کرد. این یعنی فشارهای تورمی در حال افزایش هستند.EURUSD در واکنش به این گزارش اندکی به بالای ۱.۱۹ نفوذ کرد. در کل، همچنان بازار از دلار آمریکا حمایت می‌کند و USDJPY توانسته به بالای ۱۱۰.۵۰ برسد و یورو و پوند نیز در کف‌های قیمتی امروز معامله می‌شوند. دلار آمریکا به بازگشت صعودی خود از سطوح اشباع فروش ادامه می‌دهد. کاملاً مشخص است که بازار تنها با این نیت به گزارش‌های اقتصادی آمریکا نگاه می‌کند، که دلار را بعد از فروش‌های اخیر، باز خرید کند.
• سرمایه‌ گذاران یورو گزارش‌های اقتصادی خوب دیروز ناحیه یورو را به‌ عنوان دلیلی برای شروع برنامه کاهش سیاست‌های تسهیل مقداری پولی (QE) بانک مرکزی اروپا می‌دانند. شاخص بهای مصرف‌ کنندگان آلمان از ۱.۵ درصد به ۱.۸ درصد رسیده است. این وضعیت نشانگر تقویت فشارهای تورمی است. بحث‌هایی شده که شاید بانک مرکزی اروپا در نشست هفته آینده اقدام به کاهش سیاست‌های تسهیل مقداری کند، اما به ادامه فرآیند عادی ‌سازی سیاست‌های پولی اشاره‌ای نکند. چنین چیزی می‌تواند مانع از رشد قوی یورو شود.
• پوند انگلستان توانسته به‌ خوبی موقعیت خود را در برابر دلار آمریکا حفظ کند و این مسئله موجب شده تا EURGBP بازگشت قابل ‌توجهی را به نمایش بگذارد. هرچند همه نگاه‌ها به BREXIT است، اما داده‌های اقتصادی انگلستان خوب بوده اند. قیمت‌ها در فروشگاه‌ها سیر صعودی داشته و شاخص وام‌های رهنی تائید شده نیز بیشترین رشد را از ماه مارس سال ۲۰۱۶ ثبت کرده است.

                                          به ترتیب نمودار قیمت دلار و یورو در بازار آزاد
وضعیت قیمت دلار و یورو

نظر بدهید