تحلیل روند هفتگی نرخ ارز (۶ تا ۱۱ آبان)

0
370
مزایای حذف دلار

ارز دولتی
• روند قیمتی دلار مبادلاتی در این هفته صعودی بود. قیمت دلار مبادلاتی در ابتدای هفته با ۳۰۰ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۳۴۷۸۹ ریال اعلام شد. در روز پنجشنبه قیمت دلار مبادلاتی نسبت به ابتدای هفته ۱۶۱ ریال افزایش قیمت داشته و برابر ۳۴۹۵۰ ریال اعلام شد. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت دلار مبادلاتی و دلار در بازار آزاد برابر ۵۵۴۰ ریال بود، این اختلاف قیمت نسبت به هفته گذشته ۲۳۱ ریال کاهش داشته است.
• روند قیمتی یوروی مبادلاتی در این هفته صعودی بود. قیمت یوروی مبادلاتی در ابتدای هفته با کاهش ۳۹۷ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۰۳۹۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یوروی مبادلاتی نسبت به ابتدای هفته ۳۴۷ ریال افزایش داشته و برابر ۴۰۷۳۷ ریال اعلام شد. در روز پنجشنبه اختلاف قیمتی یوروی مبادلاتی و یورو در بازار آزاد برابر ۷۲۱۳ریال بود. این اختلاف قیمت نسبت به هفته گذشته ۳۷۰ ریال کاهش داشته است.
• نسبت قیمت جهانی دلار به یورو در ابتدای هفته برابر ۰.۸۶ بود و از روز چهارشنبه برابر ۰.۸۵ شد. این نسبت در قیمت گذاری بانک مرکزی رعایت شده و در ابتدا و انتهای هفته به ترتیب ۰.۸۶ و ۰.۸۵ بود. در بازار آزاد این نسبت در طی هفته برابر ۰.۸۴ بود.

ارز در بازار آزاد
• روند قیمتی دلار در بازار آزاد در این هفته صعودی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته با ۶۰ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۰۲۰۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت دلار ۲۹۰ ریال نسبت به ابتدای هفته افزایش داشته و برابر ۴۰۴۹۰ ریال بود. تفاوت قیمت خرید و فروش دلار در ابتدای هفته برابر ۲۷ ریال و در انتهای هفته برابر ۶۲ ریال بود. قیمت دلار به طور میانگین ۴۰۴۶۰ ریال بود.
• هفته گذشته دلار آمریکا به ‌شدت در بازار تقویت شد و به بالاترین سطح سه ماه اخیر رسید. بهبود انتظارات نرخ بهره‌ای آمریکا در میان بهبود شرایط برای اجرای سیاست‌های مالی دولت موجب شد تا سرمایه‌ گذاران از دلار حمایت کنند. هفته گذشته کنگره با طرح اولیه بودجه سال ۲۰۱۸ موافقت کرد، طرحی که در آن شرایط برای اصلاح مالیات‌ها لحاظ شده است. بهبود چشم‌انداز اصلاح مالیات‌ها دوباره رالی صعودی ناشی از پیروزی ترامپ را احیا کرده است.
• در نشست فدرال رزرو، تغییری در سیاست‌های پولی اعمال نشد و همچنین همان حرف‌های نشست قبلی در رابطه با آینده سیاست‌های پولی تکرار شد. مقامات فدرال رزرو معتقد هستند که فعالیت‌های اقتصادی با وجود طوفان‌های اخیر با نرخ رشد خوبی ادامه ‌دارند. دیدگاه مثبت مقامات فدرال رزرو در رابطه با این موضوع که طوفان‌های اخیر بر اقتصاد آمریکا تأثیر منفی نخواهند گذاشت، موجب شد تا نگرانی بانک از رشد تورم خالص تا حدودی به حاشیه رانده شود.
• بعد از انتشار اخباری مبنی بر اینکه طرح اصلاح مالیاتی پیشنهاد شده توسط GOP باعث خواهد شد تا بعد از ده سال نرخ مالیات از ۲۰ درصد به ۳۵ درصد برسد، دلار سقوط کرد. ظاهراً این اقدام به خاطر قوانین بودجه در سنا انجام خواهد شد. USDJPY در واکنش به این شایعات تا ۱۱۳.۷۳ سقوط کرد. با این‌حال دلار در اوایل معاملات اروپا تقویت شد و جفت ارز توانست دوباره به بالای ۱۱۴ بازگردد.
• ترامپ رئیس بعدی فدرال رزرو را معرفی کرد. همانطور که اخیرا شایعه شده بود، جرم پاول رئیس بعدی فدرال رزرو خواهد بود. پاول هیچ‌گاه با نظرات رئیس فعلی فدرال رزرو، جنت یلن، مخالفت نکرده است و به همین دلیل می‌توان گفت که هر دو رویکرد مشابهی دارند. در چند روز گذشته شاهد واکنش دلار آمریکا به اخبار مرتبط به رئیس بعدی فدرال رزرو و اصلاح مالیات‌ها بودیم، اما همانطور که از حرکات قیمتی دلار مشاهده می‌شود، بازار تغییر چندانی نکرده است. این یعنی توجه سرمایه ‌گذاران بیشتر به داده‌های اشتغال آمریکاست. حتی گزارش سیاست‌های پولی فدرال رزرو نیز تأثیر چندانی بر بازار نگذاشت.
• در ایران یکی به دلیل حذف ویزای دلاری (اربعین) و دیگری به دلیل پیمان نامه دوجانبه پولی ایران که اخیرا با ترکیه بسته شد، افزایش قیمت دلار تا حدی در داخل کنترل شد. البته همچنان به دلیل فشار تقاضا برای دلار در هفته ای که گذشت و هفته پیش رو، انتظار می رود شیب روند قیمتی دلار صعودی باشد، ولی شدت نداشته باشد.
• روند قیمتی یورو در بازار آزاد در این هفته صعودی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با کاهش ۵۸۰ ریالی نسبت به انتهای هفته گذشته برابر ۴۷۷۹۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یورو ۱۶۰ ریال نسبت به ابتدای هفته افزایش داشته و برابر ۴۷۹۵۰ ریال بود. تفاوت قیمت خرید و فروش یورو در ابتدای هفته برابر ۱۱ ریال و در انتهای هفته برابر ۲ ریال بود. قیمت یورو در این هفته به طور میانگین ۴۷۹۶۱ ریال بود.
• در انگلستان، پوند در واکنش به گزارش خوب PMI بخش تولیدی صعود کرد. بخش تولیدی انگلستان سه‌ ماهه پایانی سال ۲۰۱۷ را با قدرت آغاز کرده است. شاخص‌های تولید و سفارشات جدید رشد خوبی داشته و فشارهای تورمی تقویت‌ شده است. تمامی بخش‌های زیرین شاخص نیز رشد داشتند و نشانگر بهبود گسترده فعالیت‌های تولیدی بودند. این گزارش نشان می‌دهد تقاضای داخلی و خارجی همچنان قوی است. با اینکه هر دو شاخص تولیدی و ساخت‌وساز PMI بهتر از انتظارات بودند. با این‌حال پوند در برابر دلار آمریکا تضعیف ‌شده است. از آنجایی که هنوز مذاکرات BREXIT به نتیجه مشخصی ختم نشده، نمی‌توان انتظار داشت که بانک مرکزی از سیاست‌های انقباضی حمایت کند. زیرا مارک کرنی به‌ عنوان رئیس بانک مرکزی انگلستان چندین بار در رابطه با پیامدهای منفی BREXIT هشدار داده بود.
                                           به‌ترتیب نمودار قیمت دلار و یورو در بازار آزاد
قیمت دلار

نظر بدهید