تحلیل روند هفتگی نرخ ارز (۶ تا ۱۱ خرداد)

0
287

ارز دولتی

 • روند قیمتی دلار مبادلاتی در این هفته صعودی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته با چهار ریال افزایش نسبت به انتهای هفته قبل برابر ۳۲۴۴۶ ریال اعلام شد. در روز سه شنبه اوج قیمتگذاری دلار را داشتیم که برابر ۳۲۴۵۲ ریال شد. در پایان هفته تنها با یک ریال افزایش نسبت به ابتدای هفته قیمت دلار مبادلاتی برابر ۳۲۴۴۷ ریال بود. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت میان دلار مبادلاتی و دلار در بازار آزاد برابر ۴۸۵۳ ریال بود. این اختلاف قیمت نسبت به هفته گذشته ۵۵ ریال کاهش داشته است.
 • روند قیمتی یوروی مبادلاتی در این هفته روندی صعودی بود. قیمت یوروی مبادلاتی در ابتدای هفته با ۱۹۲ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته قبل برابر ۳۶۲۸۱ ریال بود. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت میان یوروی مبادلاتی و یورو در بازار آزاد برابر ۶۱۳۴ ریال بود. این اختلاف قیمت نسبت به هفته گذشته ۲۳۷ ریال افزایش قیمت داشته است.
 • نسبت جهانی دلار به یورو در طی هفته برابر ۸۹ بود، در روز پنجشنبه این نسبت ۰.۰۱ کاهش یافته و برابر ۰.۸۸ شد. نسبت قیمتی دلار به یورو در بانک مرکزی در ابتدای هفته رعایت شده و برابر ۰.۸۹ بود اما در روز پنجشنبه این نسبت از نسبت جهانی ۰.۰۱ بالاتر و همچنان ۰.۸۹ بود. در بازار آزاد نیز نسبت دلار به یورو در چهار روز ابتدای هفته برابر ۰.۸۸ و در دو روز انتهایی هفته برابر ۰.۸۷ بود.

ارز در بازار آزاد

 • روند قیمتی دلار در بازار آزاد در این هفته نزولی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته بدون تغییر نسبت به انتهای هفته قبل برابر ۳۷۳۵۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت دلار با کاهش ۵۰ ریالی نسبت به ابتدای هفته برابر ۳۷۳۰۰ ریال بود.
 • با انتشار گزارش ADP یا تغییرات اشتغال بخش خصوصی غیر کشاورزی آمریکا انتظارات نرخ بهره‌ای سرمایه‌گذاران نیز تقویت شد. طبق قیمت‌گذاری وجوه آتی فدرال رزرو آمریکا، شانس افزایش نرخ بهره در نشست ۱۴ ژوئن فدرال رزرو از ۸ درصد به ۹۵.۸ درصد افزایش ‌یافته است. شانس یک مرحله افزایش نرخ بهره تا نشست ماه سپتامبر تغییر چندانی نداشته، اما شانس دو مرحله افزایش نرخ بهره تا نشست ماه سپتامبر از ۲۶.۴ درصد به ۳۲.۲ درصد رسیده است.
 • با وجود اینکه GDP سه ‌ماهه اول سال ۲۰۱۷ آمریکا با تعدیل مثبتی همراه بوده، اما گزارش‌های اقتصادی دو ماه گذشته آمریکا ضعیف‌تر از پیش‌بینی‌ها بوده است. این نشان می‌دهد که مدل پیش‌بینی اقتصادی تحلیلگران، قدرت اقتصاد آمریکا را بیش‌ازحد واقعی برآورد کرده است. همچنان ریسک‌های سیاسی عامل غیرقابل ‌پیش‌بینی برای بازار هستند. اخبار جدید از تحقیقات مربوط به دخالت روسیه در انتخابات آمریکا و ارتباط دولت آمریکا با روسیه در دوره انتخابات ریاست جمهوری می‌توانند سرمایه‌گذاران را تحت تأثیر قرار دهند. در چنین شرایطی تقاضا برای دارایی‌ها دلاری تضعیف خواهد شد.
 • روند قیمتی یورو بر خلاف دلار روندی بسیار صعودی در طی هفته بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۱۲۰ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۲۲۵۰ ریال بود. قیمت یورو در روز پنجشنبه نسبت به ابتدای هفته ۳۵۰ ریال افزایش داشته و برابر ۴۲۶۰۰ ریال بود.
 • در حال حاضر موضوعی که برای بازار کمی مبهم است، زمان پایان سیاست‌های تسهیل مقداری پولی بانک مرکزی اروپا (QE) است. چند تن از مقامات بانک مرکزی اروپا و حتی خود ماریو دراگی علیه پایان سیاست‌های تسهیل مقداری پولی موضع گرفته‌اند. با این‌ حال بازار سعی دارد تا پیش از اعلام پایان سیاست‌های تسهیل مقداری پولی آن را بر قیمت‌ها تأثیر دهد. درعین‌ حال چندین مانع سیاسی بر سر ادامه حرکات صعودی یورو دیده می‌شود. بازار نسبت به هر دو انتخابات پیش روی آلمان و هلند روی خوش‌نشان داده است و داده‌های اقتصادی ناحیه یورو هم حکایت از بهبود شرایط اقتصادی دارند. این مسئله موجب شده تا سرمایه‌گذاران دیگر نگران تشدید سیاست‌های انبساطی پولی بانک مرکزی نباشند و از یورو حمایت کنند.
 • در حال حاضر معامله گران به گزارش‌های تورمی ناحیه یورو تمرکز کرده‌اند. بحث‌هایی در بین تحلیلگران صورت گرفته که حکایت از تغییر سیاست‌های پولی بانک مرکزی در آینده نزدیک دارند. تحلیلگران معتقدند که در میان بهبود شاخص‌های اقتصادی ناحیه یورو، بانک می‌تواند به تغییر سیاست‌های پولی اقدام کند. اگر گزارش‌های تورمی ناحیه یورو بهتر از انتظارات باشند، یورو می‌تواند رشد کند.

  نمودار قیمت دلار و یورو در بازار آزاد
  monitoreconomy_ir-Currency

نظر بدهید