تحلیل روند هفتگی نرخ ارز (۷ تا ۱۲ اسفند)

0
374

ارز دولتی

 • روند ارزشگذاری دولتی دلار مبادلاتی در طی این هفته با سیاست تثبیت نرخ دلار در نزدیکی شب عید مواجه بود. قیمت دلار مبادلاتی در روز شنبه با چهار ریال افزایش نسبت به پنجشنبه پیش از آن ۳۲۴۰۵ ریال قیمت­گذاری شد. این قیمت در روز پنجشنبه دو ریال افزایش یافته و برابر ۳۲۴۰۷ ریال اعلام شد. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت دلار مبادلاتی با دلار در بازار آزاد برابر ۵۴۱۳ ریال بود که این تفاوت قیمت نسبت به هفته گذشته ۵۴ ریال تشدید شده است.
 • روند قیمتی یوروی مبادلاتی در این هفته روندی نزولی بود. در روز شنبه قیمت یوروی مبادلاتی با سه ریال کاهش نسبت به پنجشنه هفته پیش از آن برابر ۳۴۲۲۳ ریال اعلام شد. این قیمت در روز پنجشنبه نیز ۱۰ ریال دیگر کاهش یافته و قیمت یوروی مبادلاتی در این روز برابر ۳۴۲۱۳ ریال بود. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت یوروی مبادلاتی و یورو در بازار آزاد برابر ۶۶۳۷ ریال بود که نسبت به هفته گذشته ۳۷ ریال این اختلاف قیمت بهبود یافته است.
 • در طی هفته نرخ برابری دلار بر یورو در بازار جهانی حدود ۹۴ بود. در بازار آزاد داخلی با حدود ۰.۰۲ اختلاف برابر ۰.۹۲ بود. این نرخ در قیمتهای اعلامی بانک مرکزی رعایت شده و برابر ۰.۹۴ بود.

ارز در بازار آزاد

 • روند قیمتی دلار در طول هفته در بازار داخلی مثبت بود. قیمت دلار در روز شنبه نسبت به انتهای هفته پیش ۳۰ ریال کاهش ارزش داشته و برابر ۳۷۷۳۰ ریال بود. در طی هفته قیمت دلار افزایش یافته و در روز چهارشنبه با ۹۰ ریال افزایش قیمت دلار برابر ۳۷۸۲۰ ریال بود.
 • هنوز هم مهم‌ترین موضوع بحث در بازار ارز خارجی، دلار آمریکاست. خریداران دلار همچنان بر بازار تسلط دارند و هیچ نشانه‌ای از تضعیف قدرت خریداران دلار آمریکا مشاهده نمی‌شود. دلار آمریکا در پی تقویت انتظارات نرخ بهره‌ای بازار با حمایت‌های جدیدی مواجه شده است. در حال حاضر، از نظر بازار، فدرال رزرو آمریکا روز ۱۵ مارس، نرخ بهره را افزایش خواهد داد.
 • از دید تقویم اقتصادی، انتظار می‌رود که روند کلی اقتصاد آمریکا بهبود یافته باشد. بازنگری در گزارش GDP آمریکا می‌تواند مثبت باشد و به‌جای رشد ۸ درصدی اولیه، رشد ۲.۱ درصدی را نشان دهد. در اولین نگاه، این می‌تواند از دلار آمریکا حمایت کند، بااین‌حال اگر توجه بازار دوباره به سمت سیاست‌های مالی برگردد، تأثیر این گزارش هم محدود خواهد شد.
 • روند قیمتی یورو نیز همانند دلار در این هفته مثبت بود. قیمت یورو در بازار در ابتدای هفته نسبت به انتهای هفته قبل کاهشی ۳۰۰ ریالی داشت و در روز شنبه قیمت یورو برابر ۴۰۶۰۰ ریال بود. این قیمت در طی هفته افزایش یافته و در روز چهارشنبه با ۲۵۰ ریال افزایش قیمت نسبت به ابتدای هفته قیمت یورو برابر ۴۰۸۵۰ ریال بود.
 • شاخص PMI بخش تولیدی آلمان از ۵۷ به ۸ واحد رسیده است. میزان بیکاری هم با کاهش ۱۴ هزار واحدی همراه بود، که بهتر از پیش‌بینی کاهش ۱۰ هزار واحدی است. نرخ بیکاری آلمان هم در ۵.۹ درصد باقی‌مانده است. شاخص تورم مصرف‌کنندگان آلمان (CPI) هم با پیش‌بینی‌های بازار همخوانی داشت و نشانگر رشد ۰.۶ درصدی بود. شاخص PMI ناحیه یورو هم اندکی از پیش‌بینی‌ها کمتر بود. رئیس بانک مرکزی آلمان هم سخنرانی داشت و اعلام کرد که برآورد اصلی تورمی بانک مرکزی اروپا دقیق نبوده و به‌احتمال‌زیاد، تورم ناحیه از برآوردهای بانک مرکزی بالاتر خواهد بود. وی همچنین گفت که هنوز زود است که در رابطه با کاهش یا خاتمه دادن برنامه خرید ماهانه اوراق قرضه بانک مرکزی اروپا حرف زد، چون‌که تورم خالص ناحیه ضعیف است.
 • در همین حال، یورو با حمایت خریداران مواجه شد. خبرهای خوب انتخابات فرانسه، به داد یورو رسیده است. آخرین نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که ماکرون، در دومین دور نظرسنجی‌ها پیش افتاده است. مارین لِ پن، یکی دیگر از کاندیدهای انتخابات ریاست جمهوری فرانسه هم هنوز نتوانسته تعداد آرای خود را افزایش دهد. مارین لِ پن نظرات بسیار سخت‌گیرانه‌ای در رابطه با مهاجرین و اتحادیه اروپا دارد و قول داده که در صورت پیروزی، همه‌پرسی خروج فرانسه از اتحادیه اروپا را برگزار کند. به همین دلیل، با پیش افتادن رقیب او، یعنی ماکرون، نگرانی‌ها از پیروزی لِ پن هم کاهش‌یافته است. جفت ارز EURUSD در واکنش به این گزارش‌ها، بیش از ۴۵ پیپ رشد کرد و به نزدیکی ۰۵۵۰ رسید.
 • اگر EURUSD به زیر ۰۴۹۰ دلار سقوط کند، به پایین‌ترین سطح ۶ هفته اخیر خواهد رسید و مسیر نزولی جفت ارز هم تا کف قیمتی ۱۵ سال هموار خواهد شد. دیروز گزارش‌های اقتصادی ناحیه یورو منتشر شد، که نسبتاً خوب بودند. در این میان، نرخ بازدهی اوراق قرضه آلمان هم افزایش یافت، اما این دلار آمریکا بود که مسیر جفت ارز را تعیین می‌کرد.
 • پوند انگلستان عملکرد بدی را از خود در بازار ارز خارجی به نمایش گذاشت.GBPUSD با شکست ۲۳۸۰ به محدوده ۱.۲۳ سقوط کرد و به نظر می‌رسد که به سمت ۱.۲۲ در حال حرکت است. بر اساس گزارش PMI بخش تولیدی، فعالیت‌های اقتصادی در ماه فوریه ضعیف‌تر از انتظارات بازار بوده است. علاوه بر این، انتظار می‌رود که برنامه BREXIT دولت، توسط مجلس اعیان انگلستان رد شود، که در این صورت شرایط برای مذاکرات دشوار خواهد شد. هرچند این به معنی متوقف کردن اجرای ماده ۵۰ (شروع رسمی فرآیند خروج از اتحادیه اروپا) نیست، اما می‌تواند منجر به تعویق افتادن مذاکرات شود. با توجه به اینکه احتمال برگزاری همه‌پرسی استقلال اسکاتلند از انگلستان هم وجود دارد، انتظار می‌رود که ماه مارس، ماه بسیار سختی برای پوند باشد.
 • شاخص PMI بخش خدماتی انگلستان به‌جای ۱ واحد، ۵۳.۳ واحد را ثبت کرد. شاخص PMI بخش خدماتی انگلستان، اهمیت بیشتری نسبت به سایر شاخص‌های PMI(تولیدی و ساخت‌وساز) دارد. شاخص سفارشات جدید هم از ۵۵.۹ واحد به ۵۴.۷ واحد رسیده است. ازنظر شرکت‌های فعال در بخش خدماتی، تأمین مالی مصرف‌کنندگان تضعیف‌شده و هزینه‌های فعالیت شرکت‌ها هم افزایش ‌یافته است. به همین دلیل، رشد اقتصادی بخش خدماتی کُند شده است.

  2017-03-04_14-50-54

نظر بدهید