تحلیل روند هفتگی نرخ ارز (۷ تا ۱۲ مرداد)

0
414

ارز دولتی
• روند قیمتی دلار مبادلاتی در این هفته صعودی بود. در روز شنبه قیمت دلار نسبت به پنجشنبه گذشته پنج ریال افزایش قیمت داشت و ۳۲۷۲۰ ریال اعلام شد. در روز پنجشنبه قیمت دلار مبادلاتی نسبت به ابتدای هفته ۵۱ ریال افزایش داشته و برابر ۳۲۷۷۱ ریال اعلام شد. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت دلار مبادلاتی و دلار در بازار آزاد برابر ۵۴۴۹ ریال بود. این اختلاف قیمت نسبت به هفته گذشته ۱۳۴ تشدید شده است.
• روند قیمتی یوروی مبادلاتی در این هفته صعودی بود. قیمت یوروی مبادلاتی در روز شنبه با ۳۳ ریال افزایش نسبت به پنجشنبه گذشته برابر ۳۸۴۵۲ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یوروی مبادلاتی با ۳۶۲ ریال افزایش نسبت به ابتدای هفته برابر ۳۸۸۱۴ ریال تعیین شد. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت یوروی مبادلاتی و یورو در بازار آزاد برابر ۷۰۱۶ ریال بود. این تفاوت قیمت نسبت به هفته گذشته ۶۵۸ ریال کاهش داشته است.
• نسبت قیمت جهانی دلار به یورو در سه روز ابتدای هفته برابر ۰.۸۵ و پس از آن برابر ۰.۸۴ بود که در دو سال اخیر این میزان افت ارزش دلار برابر یورو بی سابقه است. در قیمت گذاری بانک مرکزی این نسبت رعایت شده و در ابتدای هفته برابر ۰.۸۵ و در انتهای هفته برابر ۰.۸۴ است. در بازار آزاد این نسبت در روز شنبه برابر ۰.۸۲ و در روزهای بعد برابر ۰.۸۳ بود.

ارز در بازار آزاد
• روند قیمتی دلار در بازار آزاد در این هفته صعودی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته با ۱۰ ریال افزایش نسبت به پنجشنبه گذشته برابر ۳۸۰۴۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت دلار ۱۸۰ ریال نسبت به ابتدای هفته افزایش قیمت داشته و برابر ۳۸۲۲۰ ریال بود.
• بازار پیش از انتشار گزارش‌های اشتغال آمریکا در دامنه نسبتاً کوتاهی در حال نوسان است. پیش‌بینی می‌شود که رشد NFP تقریباً ۱۸۰ هزار واحد باشد. هر عدد نزدیکی به ۱۸۰ هزار واحد، تأثیر کمی بر دلار خواهد گذاشت، اما اگر رشد اشتغال نزدیک ۲۰۰ هزار واحد و یا زیر ۱۵۰ هزار واحد باشد، دلار به ‌شدت واکنش نشان خواهد داد. اخیراً شاخص‌های اشتغال آمریکا عملکرد مبهمی داشته‌اند. ADP رشد خوبی را نشان می‌دهد، اما شاخص اشتغال گزارش ISM بخش خدماتی بدتر از پیش‌بینی بازار بوده است. علاوه بر رشد اشتغال، تمرکز بازار به نرخ رشد دستمزدها نیز خواهد بود. بازار برای رشد ۰.۳ درصدی دستمزدها آماده می‌شود. تا به اینجای کار نشانه‌ای از رشد خوب دستمزدها دیده نشده است و در گزارش‌های قبلی نیز رشد نرخ دستمزدها کمتر از انتظارات بوده است. اگر رشد دستمزدها ۰.۱ درصد یا کمتر از آن باشد، دلار به‌ شدت تضعیف خواهد شد، زیرا رشد ضعیف دستمزدها می‌تواند امید سرمایه ‌گذاران به مرحله بعدی افزایش نرخ بهره را از بین ببرد.
• انتشار شاخص نا امید کننده ISM بخش خدماتی، سرمایه ‌گذاران را نسبت به مرحله بعدی افزایش نرخ بهره بدبین کرده است. به ‌غیراز سقوط شاخص اشتغال ISM بخش غیر تولیدی، شاخص اشتغال ADP نیز افت کرده، شاخص مدعیان بیکاری افزایش ‌یافته و شاخص انتظارات و تمایلات مصرف ‌کنندگان نیز به پایین‌ترین سطح  ماه اخیر رسیده است (ارزیابی دانشگاه میشیگان). هرچند افت شاخص انتظارات و تمایلات مصرف‌ کنندگان دانشگاه میشیگان از سوی رشد قوی شاخص اطمینان مصرف ‌کنندگان CB جبران شده، اما بهبود میانگین متحرک چهار هفته‌ای مدعیان بیکاری کوچک بوده است.
• معمولاً در گزارش اشتغال بخش غیر کشاورزی آمریکا، اهمیت رشد NFP از نرخ بیکاری و متوسط درآمد ساعتی کمتر است. بازار انتظار دارد که رشد دستمزدها و نرخ بیکاری بهبود یابند، اما اگر یکی از این دو شاخص ضعیف‌تر از انتظارات باشند، دلار تضعیف خواهد شد. در مقابل اگر نرخ بیکاری کاهش یابد و نرخ رشد دستمزدها افزایش داشته باشند، دلار آمریکا تقویت خواهد شد.
• روند قیمتی یورو در بازار آزاد در این هفته نزولی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با کاهش ۲۴۰ ریالی نسبت به پنجشنبه گذشته برابر ۴۵۸۵۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته ۲۰ ریال کاهش داشته و برابر ۴۵۸۳۰ ریال بود.
• برای اولین بار در دو سال گذشته، یورو به بالای ۱.۱۸ در برابر دلار آمریکا رسیده است. داده‌های اقتصادی ناحیه یورو همچنان بهتر از پیش‌بینی‌ها هستند، به ‌طوریکه شاخص خرده ‌فروشی آلمان رشد قوی در ماه ژوئن داشته است. رشد ۱.۱ درصدی شاخص خرده ‌فروشی، از ماه اکتبر بی‌سابقه بوده است. همچنین بر اساس شاخص خالص CPI، تورم ناحیه یورو افزایش ‌یافته است، در حالیکه نرخ بیکاری به ۹.۱ درصد پایین آمده، که پایین‌ترین سطح بیکاری از سال ۲۰۰۹ است. با وجود اینکه همه گزارش‌های اقتصادی ناحیه یورو خوب بودند، اما بازار منتظر تضعیف ارزش دلار آمریکا بود تا EURUSD را به اوج‌های قیمتی جدیدی برساند.
• یورو و فرانک سوئیس در دو مسیر کاملاً متضاد در حال حرکت هستند. EURCHF به بالاترین سطح قیمتی ۳۰ ماه اخیر رسیده است. از آنجاییکه بانک مرکزی سوئیس در برابر تضعیف ارزش فرانک نخواهد ایستاد، می‌توان انتظار رسیدن EURCHF به ۱.۱۶ را داشت.
• به دنبال انتشار گزارش سیاست‌های پولی بانک مرکزی انگلستان، چشم‌انداز پوند منفی شده است. پنجشنبه مقامات کمیته سیاست‌های پولی بانک مرکزی با ۲رأی موافق افزایش نرخ بهره و ۶ رأی عدم ‌تغییر نرخ بهره، سیاست‌های پولی را بدون تغییر نگه داشتند. برآوردهای GDP و نرخ رشد دستمزدها کاهش‌ یافته و بانک در رابطه با گذر آرام اقتصاد انگلستان به اقتصادی با روابط جدید با اتحادیه اروپا ابراز نگرانی کرده است.

به ترتیب نمودار قیمت دلار و یورو در بازار آزاد
تحلیل بازار ارز

نظر بدهید