تحلیل روند هفتگی نرخ ارز | ۷ مهر تا ۱۲ مهر

0
294

blueقیمت یوروی دولتی در این هفته روندی نزولی داشت. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۵۸۴ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۸۷۵۴ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته ۶۰۱ ریال کاهش داده شده و برابر ۴۸۱۵۳ ریال تعیین شد. قیمت دلار نیز در طی هفته ثابت بوده و ۴۲۰۰۰ ریال تعیین شد.

blueنسبت قیمت جهانی دلار به یورو در طی هفته به جز روز چهارشنبه برابر ۰.۸۶ و در روز چهارشنبه برابر ۰.۸۷ بود.این نسبت در قیمت‌گذاری بانک مرکزی از شنبه تا چهارشنبه برابر ۰.۸۶ و در روز پنجشنبه برابر ۰.۸۷ بود.

blueدر طی هفته قیمت ارز کاهش چشمگیری داشته و قیمت خرید دلالان بازار از مردم به زیر ۱۰۰۰۰ تومان نیز رسیده بود، اما قیمت قروش همچنان بالای ۱۰۰۰۰ تومان بود. تفاوت نرخ خرید و فروش بالای ارز در این بازار، نشان از سردرگمی فعالان بازار ارز از آینده این بازار دارد. دولت برای کم کردن تنش در این بازار می‌تواند سیاستهای ارزی خود را شفاف بیان نماید.

blueهر دلار آمریکا با ریزش ۸۰۰ تومانی طی روز پنج‌شنبه به نرخ ۱۳ هزار و ۷۰۰ تومان معامله شد. پس از تلاطم شدید در بازار ارز و ثبت رکورد ۱۹ هزار تومانی برای دلار در هفته نخست مهرماه، انتظار برای اصلاح قیمت در این بازار بیشتر شد تا سرانجام دلار با سقوط ۲۱ درصدی، کاهشی‌ترین هفته را طی سال جاری ثبت کند. نرخ دلار هفته قبل ضمن اصلاح ۳۷۰۰ تومانی از کانال ۱۷ هزار تومان به محدوده ۱۳ هزار تومان بازگشت. غیبت طولانی بازارساز و محدودیت عرضه خرد در کنار رشد تقاضای غیرتجاری-احتیاطی- ارز در دورنمای تحریم‌های نفتی موجب جهش بهای ارز در بازاری با عمق کم معاملاتی شد. اما مداخله سیاست‌گذار در هفته جاری در شکستن نرخ‌ها موثر افتاد. تصویب یا عدم تصویب لوایح FATF می‌تواند در روند نرخ‌های ارز در هفته پیش‌رو موثر باشد.

blueشاخص‌های اقتصادی بخش خدماتی نشان می‌دادند که رشد اقتصادی آمریکا در بخش خدماتی به سریع‌ترین مقدار در ۲۰ سال گذشته رسیده است. جزئیات گزارش ISM بخش غیر تولیدی آمریکا نشانگر بهبود فشارهای تورمی، سفارشات جدید و اشتغال بوده است. درحالی‌که شاخص‌های اقتصادی آمریکا بهتر از انتظارات بازار هستند، اما داده‌های اقتصادی ناحیه یورو، انگلستان، استرالیا و نیوزیلند ضعیف‌تر از انتظارات بازار هستند. تا زمانی که این وضعیت تغییر نکرده، برتری اقتصادی آمریکا از دلار حمایت خواهد کرد. گزارش‌های خوب اقتصادی آمریکا باعث شده تا انتظارات نرخ بهره‌ای سرمایه ‌گذاران دلار آمریکا تقویت شود.

blueرئیس فدرال رزرو آمریکا گفت که بانک مرکزی در نهایت نرخ بهره را به بالای نرخ بهره خنثی خواهد رساند. نرخ بهره خنثی، نرخی است که در آن سیاست‌های پولی آمریکا نه انبساطی محسوب می‌شود و نه انقباضی. به همین دلیل حرف‌های رئیس فدرال رزرو آمریکا نشان می‌دهند که شاید در آینده بعد از رسیدن به وضعیت خنثی، سیاست‌های پولی به انقباضی متمایل باشند.

blueگزارش‌های اقتصادی اخیر آمریکا از دلار حمایت می‌کنند و موجب تقویت انتظارات نرخ بهره‌ای شده‌اند. در همین حال نرخ بازدهی اوراق خزانه ‌داری ده‌ساله آمریکا به ۳٫۲۱ درصد جهش کرده و از سقف ۳ درصدی فاصله گرفته است. در اوایل معاملات آسیا هم شاهد ادامه حرکات صعودی دلار بودیم، به ‌خصوص که رئیس فدرال رزرو آمریکا تأکید کرد که شاید نرخ بهره جهت کنترل رشد تورم، بیش‌ازپیش بینی‌های قبلی بالا رود.

blueبه نظر می‌رسد که دولت ترامپ در حال تشدید تنش‌های تجاری و سیاسی با چین است و معاون رئیس‌جمهور آمریکا هم اخیراً گفته است چین تهدید بزرگ‌تری نسبت به روسیه است. حتی گزارشی در بلومبرگ منتشر شده مبنی بر اینکه “چین، روسیه جدید است” و در این مقاله به ‌احتمال قرار دادن میکروچیپ ها در فناوری‌های آمریکایی به ‌خصوص در AWS و اپل اشاره شده است، اما مهم‌ترین نگرانی می‌تواند بوردهای الکترونیکی استفاده‌ شده در ناوهای جنگی آمریکا باشد که می‌تواند دسترسی به شبکه‌های محرمانه آمریکا را امکان‌پذیر کند. اگر آمریکا به رفتار تهاجمی علیه چین ادامه دهد، تشدید تنش‌های سیاسی و اقتصادی می‌تواند سریعاً بازارهای جهانی را تحت تأثیر قرار دهد.

blueسخنرانی نخست ‌وزیر انگلستان در کنفرانس سالانه حزب محافظه ‌کار ناامیدکننده بود. او نه‌ تنها اطلاعات جدیدی از BREXIT در اختیار بازار نگذاشت بلکه پوند انگلستان هم با وجود تمایل او به عدم توافق با اتحادیه اروپا تغییری نکرد. در همین حال داده‌های اقتصادی دیروز انگلستان هم ضعیف‌تر از انتظارات بازار بودند. شاخص مهم PMI بخش خدماتی انگلستان از ۵۴٫۳ واحد به ۵۳٫۹ واحد سقوط کرده است. در این میان دیدگاه‌های مذاکره‌کننده BREXIT انگلستان از پوند حمایت کرد، اما هنوز هم بازار به آینده BRESXIT شک دارد. Raab امیدوار است که تا ماه نوامبر با اتحادیه اروپا به توافق برسند.

نمودار قیمت دلار

قیمت دلار

نمودار قیمت یورو

قیمت دلار

نظر بدهید