تحلیل روند هفتگی نرخ ارز (۹ تا ۱۴ بهمن)

0
351

ارز دولتی

 • نرخ دلار مبادلاتی در طی هفته تقریبا ثابت بود. قیمت دلار در روز شنبه ۳۲۳۶۴ ریال اعلام شد که نسبت به پنجشنبه گذشته ۴ ریال افزایش قیمت داشت. این نرخ در روز پنجشنبه ۳۲۳۶۳ ریال اعلام گردید. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت دلار مبادلاتی و دلار در بازار آزاد برابر ۵۷۹۷ ریال بود که نسبت به هفته گذشته این اختلاف قیمت ۵۹۳ ریال کاهش داشته است.
 • نرخ یوروی مبادلاتی در طی هفته نوسانی و در نهایت افزایشی بود. قیمت یوروی مبادلاتی در ابتدای هفته با ۱۸۴ ریال کاهش قیمت نسبت به پنجشنبه پیش از آن برابر ۳۴۶۲۲ ریال اعلام شد. قیمت این ارز در روز پنجشنبه برابر ۳۴۹۲۰ ریال اعلام شد. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت یوروی مبادلاتی و یورو در بازار آزاد برابر ۷۰۳۰ ریال بود. این اختلاف قیمت نسبت به هفته پیش ۲۶۴ ریال کاهش داشته است.
 • نرخ برابری دلار بر یورو در بازارهای جهانی تا روز چهارشنبه برابر ۹۳ بوده و در روز چهارشنبه ۰.۰۱ کاهش داشته و برابر ۰.۹۲ شده است. این نرخ در قیمت گذاری بانک مرکزی رعایت شد.

ارز در بازار آزاد

 • قیمت دلار در بازار آزاد در این هفته روندی نزولی داشت. قیمت دلار در ابتدای هفته با ۱۵۰ ریال کاهش نسبت به پنجشنبه گذشته برابر ۳۸۶۰۰ ریال تعیین شد. در روز پنجشنبه قیمت دلار به ۳۸۱۶۰ ریال رسید.
 • سرمایه‌گذارانی که امیدوار بودند فدرال رزرو آمریکا با دیدگاه‌های مثبت به آینده اقتصادی و سیاست‌های پولی موجب تقویت ارزش دلار آمریکا خواهد شد، ناامید شدند. به طوری که پس از بیانیه پولی فدرال رزرو آمریکا، USDJPY از اوج ۶۵ به کف ۱۱۲.۸۰ سقوط کرد.
 • در پی انتشار بیانیه پولی فدرال رزرو آمریکا، شانس افزایش نرخ بهره در ماه مارس از ۳۱ درصد به ۳۲ درصد افزایش یافت. فدرال رزرو نسبت به شرایط خوش‌بین است، اما این خوش‌بینی با اما و اگرهایی همراه است، که همین ابهام، به دلار آمریکا آسیب می‌رساند.
 • شاخص ADP آمریکا منتشر شد که نشانگر رشد قوی و غیرمنتظره اشتغال در بخش خصوصی و غیر کشاورزی آمریکا بود. شاخص ISM بخش تولیدی هم افزایش‌یافته است. این دو گزارش باعث شدند تا امید سرمایه‌گذاران به گزارش‌های اشتغال روز جمعه آمریکا هم تقویت شود.
 • واکنش دلار آمریکا تنها به گزارش NFP محدود نخواهد بود. متوسط دستمزد ساعتی، نرخ بیکاری و بازنگری در گزارش‌های ماه قبل هم می‌توانند بر حرکات دلار آمریکا تأثیر قوی بگذارند. هرچند که پیش بنی می‌شود رشد NFP قوی خواهد بود، اما رشد دستمزدها که در ماه دسامبر بسیار سریع بود، می‌تواند در ماه ژانویه کند شده باشد. اگر NFP بیش از ۱۸۰ هزار واحد رشد کند و نرخ رشد متوسط دستمزد ساعتی افزایش یابد، می‌توان انتظار صعود USDJPY به ۱۱۴ را داشت. بااین‌حال اگر میزان رشد NFP با پیش‌بینی‌ها همخوانی داشته باشد و متوسط رشد دستمزدها هم کند شده باشد، دلار سقوط خواهد کرد.
 • شواهد بنیادی حکایت از وضعیت باثبات اقتصاد آمریکا دارند و تقریباً با شرایط پیش از نشست ماه دسامبر فدرال رزرو آمریکا هم مطابقت دارند. در کل، این مسئله باعث می‌شود تا واکنش دلار آمریکا به گزارش‌ها یا نظرات منفی شدیدتر از گزارش‌های خوب و مثبت باشد.
 • قیمت یورو در بازار آزاد روندی نوسانی داشت. اما در نهایت این روند نزولی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۱۰۰ ریال کاهش نسبت به پنجشنبه پیش از آن برابر ۴۲۰۰۰ ریال بود. این قیمت در روز پنجشنبه به ۴۱۹۵۰ ریال رسید. نرخ اسپرید یورو در روز پنجشنبه به ۳۲۴ ریال رسید.
 • شاخص PMI بخش تولیدی آلمان اندکی پایین‌تر از انتظارات بود. شاخص PMI بخش تولیدی ناحیه یورو نیز از مقدار پیش‌بینی بازار بهتر بود. علاوه بر این، فشارهای فروش در EURGBP منجر به تضعیف یورو شد. این جفت ارز با سقوط تقریباً ۱ درصدی به محدوده ۸۵ رسید. تورم تولیدکنندگان ناحیه یورو به‌اندازه ۰.۷ درصد افزایش‌یافته، که از پیش‌بینی ۰.۵ درصدی بهتر است. اما رشد ارزش دلار آمریکا و تشدید فشارهای فروش در EURGBP موجب برگشت نزولی جفت ارز از ۱.۰۸ دلار شد. این نرخ همچنان مقاومت مهمی برای EURUSD است.
 • هرچند که بانک مرکزی انگلستان برآوردهای GDP را افزایش داده، اما چشم‌انداز تورمی را بدون تغییر نگه‌داشته است. در حال حاضر بانک مرکزی انتظار دارد که رشد اقتصادی انگلستان در سال ۲۰۱۷ برابر ۲ درصد باشد، درحالی‌که در ماه نوامبر، انتظار رشد ۴ درصدی را داشت. برآوردهای GDP سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ هم به‌طور یکسان به‌اندازه ۰.۱ درصد افزایش یافته‌اند. بانک همچنین انتظار دارد که نرخ بیکاری پیش از تقویت تورم، کاهش یابد و از مقدار ۵ درصد قبلی پیش‌بینی شده به ۴.۵ درصد برسد.

دلیل افزایش برآوردهای اقتصادی انگلستان، کاهش ارزش پوند و تعدیل دیدگاه‌های بانک در رابطه با پیامدهای BREXIT بود. اما باوجود افزایش برآوردهای اقتصادی، پوند بازهم سقوط کرد. ظاهراً بانک مرکزی هیچ عجله‌ای به افزایش نرخ بهره ندارد، بخصوص که از نظر بانک مرکزی، تورم در دو سال آینده پایین‌تر از تخمین‌های قبلی خواهد بود. یکی از مشکلات بانک مرکزی در انتخاب سیاست‌های پولی مناسب، شک و تردیدها در رابطه با پیامدهای BREXIT و دولت ترامپ بر اقتصاد جهانی است. درواقع رئیس بانک مرکزی انگلستان گفته که BREXIT شروع‌شده و درحالی‌که مسیر مشخص است، اما مشکلات زیادی در این مسیر وجود دارند. این لحن محتاطانه مارک کرنی موجب ناامید بازار شد و درنتیجه پوند سقوط کرد.

 نمودار قیمت دلار در بازار آزاد
monitoreconomy_ir-currency-15bahman95-1

نمودار قیمت یورو در بازار آزاد
monitoreconomy_ir-currency-15bahman95-2

نظر بدهید