تحلیل روند هفتگی نرخ ارز | ۹ تا ۱۴ دی

0
254

ارز دولتی
قیمت دلار مبادلاتی در این هفته روندی صعودی داشت. قیمت دلار در ابتدای هفته با ۱۰ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته گذشته برابر ۳۶۰۶۴ ریال بود. قیمت دلار مبادلاتی در روز پنجشنبه با ۲۷ ریال افزایش نسبت به ابتدای هفته برابر ۳۶۰۹۱ ریال بود. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت دلار مبادلاتی و دلار در بازار آزاد برابر ۷۳۰۹ ریال بود. این اختلاف قیمت نسبت به هفته گذشته ۱۶۲۳ ریال تشدید شده است.
قیمت یوروی مبادلاتی در این هفته روندی صعودی داشت. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۲۹۴ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۳۲۷۳ ریال بود. قیمت یوروی مبادلاتی در روز پنجشنبه با ۹۹ ریال افزایش نسبت به ابتدای هفته برابر ۴۳۳۷۲ ریال تعیین شد. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت یوروی مبادلاتی و یورو در بازار آزاد برابر ۱۱۳۲۸ ریال بود. این اختلاف قیمت نسبت به هفته پیش ۳۹۳۷ ریال تشدید شده است.
نسبت قیمت جهانی دلار به یورو در طی هفته به جز روز سه شنبه برابر ۰.۸۳ بود. در روز سه شنبه این نسبت برابر ۰.۸۲ بود. در بانک مرکزی این نسبت رعایت شده و در ابتدا و انتهای هفته برابر ۰.۸۳ بود، و به جای روز سه شنبه با یک روز تاخیر در روز چهارشنبه نسبت قیمتی برابر ۰.۸۲ بود. در بازار آزاد این نسبت در روز شنبه برابر ۰.۸۲، در روزهای یکشنبه و پنجشنبه برابر ۰.۷۹ و در سه روز میانی هفته برابر ۰.۷۸ بود. اختلاف نسبت ارز در بازار آزاد داخلی با نسبت جهانی بسیار زیاد است.

ارز در بازار آزاد
روند قیمتی دلار در این هفته در بازار آزاد صعودی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته با ۳۰۰ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته گذشته برابر ۴۲۰۶۰ ریال بود. در انتهای هفته قیمت دلار نسبت به ابتدای هفته ۱۳۴۰ ریال افزایش داشته و برابر ۴۳۴۰۰ ریال شد. تفاوت قیمت خرید و فروش دلار در ابتدای هفته برابر ۸- و در انتهای هفته برابر ۱۷ ریال بود. قیمت دلار در طول هفته به طور میانگین برابر ۴۲۹۷۱ ریال بود.
• انتظار می رود با افزایش ارزش بازارهای سهام آمریکا و رشد خوب اقتصاد جهانی و گزارش ADP که نشان می‌دهد در ماه دسامبر ۲۵۰ هزار موقعیت شغلی جدید در بخش خصوصی آمریکا ایجاد شده، و بر پیش‌بینی‌ها از گزارش NFP آمریکا هم تأثیر مثبتی گذاشته است، قیمت دلار در بازارهای جهانی رشد چندانی نداشته باشد و سرمایه های جهانی به سمت بازارهایی برود که انتظار سود بیشتری نسبت به دلار برای صاحبانشان دارند.
دلیل کاهش قیمت جهانی دلار آمریکا، استقبال سرمایه‌ گذاران از بازارهایی است که احتمال بازدهی بیشتری نسبت به دلار دارند. قیمت کالاهای اساسی هم بعد از صعود به اوج‌های تاریخی به تعادل رسیده‌اند. قیمت نفت به نزدیکی اوج سه سال اخیر رسیده است. نرخ بازدهی اوراق خزانه‌ داری آمریکا هم رشد هفتگی را نشان می‌دهند.
در سال ۲۰۱۷ شاهد بدترین عملکرد دلار آمریکا در بیش از یک دهه گذشته بودیم. در طول یک سال شاخص دلار آمریکا بیش از ۹ درصد کاهش یافت. آخرین باری که شاخص دلار به ‌شدت کاهش ‌یافته بود، سال ۲۰۰۳ بود، زمانی که شاخص ۱۴.۶ درصد افت کرد. در سال ۲۰۰۳ نرخ تورم آمریکا پایین بود، عملکرد شاخص‌های سهام عالی بود و فدرال رزرو هم نرخ بهره را افزایش داده بود. با این‌حال در سال ۲۰۰۳ در آمریکا تورم رشد منفی داشت و فدرال رزرو به‌جای سه مرحله افزایش، یک مرحله نرخ بهره را افزایش داده بود. شاخص‌های سهام در سال ۲۰۰۳ تنها ۸ درصد رشد کرده بودند، برخلاف سال ۲۰۱۷ که شاهد رشد ۲۰ درصدی بازارهای سهام بودیم.
با نگاه به سال ۲۰۱۸، می‌توان گفت که فدرال رزرو همچنان به افزایش نرخ بهره ادامه خواهد داد و نرخ‌های بهره آمریکا بین ۰.۵ تا ۱ درصد افزایش خواهد یافت، هر چند که افزایش ۰.۷۵ درصدی بیشترین شانس را دارد. پایین بودن نرخ بیکاری، کاهش مالیات‌ها، بهبود اطمینان مصرف ‌کنندگان و صاحبان کسب ‌و کار هم به رشد سریع‌تر اقتصادی کمک خواهند کرد. همه این عوامل می‌توانند تورم آمریکا را افزایش دهند و باعث شوند تا دلار آمریکا در سال ۲۰۱۸ با رشد قیمتی خوبی مواجه شود. هر چند شاید شاخص دلار دوباره به بالای ۱۰۰ واحد بازنگردد یا USDJPY به بالای ۱۲۰ نرسد، اما می‌توان انتظار رشد ۵ درصدی شاخص دلار را داشت.
روند قیمتی یورو در بازار آزاد در این هفته صعودی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۷۵۰ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۵۱۱۲۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته ۳۵۸۰ ریال افزایش یافته و برابر ۵۴۷۰۰ ریال بود. تفاوت قیمت خرید و فروش یورو در ابتدای هفته برابر ۴۷ ریال بود و در انتهای هفته این تفاوت به ۳۶۶ ریال رسید. قیمت یورو در این هفته به طور میانگین برابر ۵۳۸۷۸ ریال بود.
در معاملات اروپا هر دو ارز یورو و پوند با حمایت بازار مواجه شدند. گزارش‌های اقتصادی ناحیه یورو همچنان نشانگر بهبود رشد اقتصادی است. در ناحیه یورو، شاخص PMI ترکیبی ناحیه یورو به ۵۸.۱ واحد رسید، که بهترین سطح در ۸۰ ماه اخیر است.
رشد اقتصادی ناحیه یورو ادامه دارد و اخیراً شتاب گرفته است. این گزارش‌ها موجب شد تا EURUSD دوباره به ۱.۲۰۵۰ دلار برسد. کاملاً مشخص است که سرمایه‌ گذاران انتظار دارند که بانک مرکزی اروپا پیش از موعد قبلی برنامه QE را متوقف کند. تا زمانی که تفاوت نرخ بازدهی اوراق قرضه ناحیه یورو و آمریکا به نفع یورو باشد،EURUSD می‌تواند به رالی صعودی ادامه دهد و اوج قیمتی چند سال اخیر در ۱.۲۱ را به چالش بکشد.
سال ۲۰۱۷ سال خوبی برای یورو بود. با وجود بحران‌های گسترده سیاسی و عدم تمایل بانک مرکزی به قطع سیاست‌های انبساطی و تسهیل پولی، یورو توانست ۱۳ درصد در مقابل دلار آمریکا، ۱۰ درصد در مقابل دلار نیوزیلند، ۸ درصد در مقابل ین ژاپن و ۴ درصد در مقابل پوند انگلستان تقویت شود.

به‌ترتیب نمودار قیمت دلار و یورو در بازار آزاد
قیمت دلار

نظر بدهید