تحلیل روند هفتگی نرخ ارز | ۱۳ تا ۱۸ مرداد

0
289

ارز مبادلاتی

?روند قیمتی دلار مبادلاتی در این هفته تثبیت شد. قیمت دلار مبادلاتی در ابتدای هفته با ۱۰ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۴۱۲۰ ریال تعیین شد، در روز سه‌شنبه با اجرای بسته ارزی جدید دولت قیمت این ارز در ۴۲۰۰ تومان ثابت شد. طبق گفته مقامات کشوری این ارز که تنها به کالاهای اساسی (با تعریف جدید و گسترده‌تر از قبل) تعلق می‌گیرد فعلا در همین نرخ، تثبیت شده باقی خواهد ماند.

?روند قیمتی یوروی مبادلاتی در این هفته نزولی بود. در ابتدای هفته قیمت یورو با ۳۵۷ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته گذشته برابر ۵۱۰۴۷ ریال تعیین شد. قیمت یورو پس از ارائه بسته جدید ارزی در روز سه شنبه به ۴۸۵۳۶ ریال کاهش یافت و نهایتا در روز پنج‌شنبه با کاهش ۲۲۶۳ ریالی نسبت به ابتدای هفته برابر با ۴۸۷۸۴ ریال تعیین شد.

?نسبت جهانی قیمت دلار به یورو در این هفته برابر ۰.۸۶ بود. در قیمت‌گذاری بانک مرکزی این نسبت برابر ۰.۸۶ بود. در بازار آزاد این نسبت در این هفته نوسانات زیادی داشته و از بازه ۰.۸۵ تا ۰.۹۲ متغیر بوده است.

ارز در بازار آزاد

? روند قیمتی دلار در بازار آزاد در این هفته صعودی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته با ۱۱۹۴۰ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۱۰۰۵۸۰ ریال بود. در روز پنج‌شنبه قیمت دلار نسبت به ابتدای هفته ۴۲۰ ریال افزایش داشته و برابر ۱۰۱۰۰۰ ریال تعیین شد. متوسط قیمت دلار در طول هفته در بازار آزاد برابر ۹۶۸۱۱ ریال بود.

? در این هفته در بازار داخلی پس از مدت‌ها صرافی‌ها مجاز به خرید و فروش دلار و یورو به قیمت توافقی شدند. همچنین دور اول تحریم‌های آمریکا علیه ایران در همین هفته آغاز شد، هر دو مساله بالا می‌توانند در بازار هیجان ایجاد کنند و طبیعی است اگر هفته آتی قیمت دلار آمریکا در ایران افزایش یابد.

? همچنین مساله دیگری که می‌تواند روی قیمت دلار در داخل کشور اثرگذار باشد، کاهش ارزش پول ملی روسیه و ترکیه دو شریک تجاری مهم ایران در برابر دلار آمریکا است که این امر نیز می‌تواند در افزایش قیمت دلار در هفته آتی در بازار ثانویه موثر باشد.

? هفته گذشته دلار آمریکا به حرکات صعودی خود شتاب داده بود. بیانیه سیاست‌های پولی فدرال رزرو آمریکا متمایل به سیاست‌های انقباضی بود و این موضوع از دلار حمایت کرد. مقامات فدرال رزرو آمریکا نسبت به رشد اقتصادی، اشتغال و تورم آمریکا خوش‌بین هستند و از سومین و چهارمین افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۱۸ حمایت می‌کنند.

? در حال حاضر تمرکز اصلی بازار به گزارش تورم مصرف‌کنندگان آمریکا (CPI) برای ماه ژوئیه است. انتظار می‌رود که رشد تورم کلی و خالص بدون تغییر باقی‌مانده باشند. چنین چیزی می‌تواند با پیش‌بینی و خوش‌بینی فدرال رزرو همخوانی داشته باشد.

? درحالی‌که رشد قوی تورم می‌تواند از دلار حمایت کند، اما شاید نتواند محرک قوی در میان مدت برای دلار باشد. حتی بعد از گزارش خوب و مثبت هفته گذشته فدرال رزرو آمریکا، شانس چهارمین افزایش نرخ بهره (ماه دسامبر) نتوانست خیلی از ۶۰ درصد فاصله بگیرد.

? تنش‌های تجاری میان آمریکا و سایر کشورها بر تمایلات سرمایه‌گذاران تاثیر منفی گذاشته است. این هفته چین هم در واکنش به آخرین تهدیدات تجاری آمریکا، تعرفه‌های جدیدی را برای واردات کالاهای آمریکایی اعمال کرده است. روبل روسیه هم در برابر دلار آمریکا به پایین‌ترین سطح در دو سال اخیر سقوط کرده است. آمریکا در واکنش به ترور مامور اطلاعاتی روسی در انگلستان تحریم‌های جدیدی را علیه روسیه اعمال کرده است. لیر ترکیه هم کف قیمتی تاریخی جدیدی را در برابر دلار ثبت کرده است.

? روند قیمتی یورو در بازار آزاد در این هفته صعودی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۱۴۰۱۰ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته قبل برابر ۱۱۶۷۲۰ ریال تعیین شد. در روز پنج‌شنبه قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته ۱۴۷۰ ریال افزایش داشته و برابر ۱۱۸۱۹۰ ریال تعیین شد. قیمت یورو در این هفته به‌طور میانگین برابر ۱۱۱۱۲۸ ریال بود.

? در روز جمعه در بازار های آسیا و اوایل اروپا شاهد تشدید نوسانات بازار فارکس بودیم. سقوط ارزش لیر ترکیه موجی از نگرانی را در بازارهای مالی جهانی به راه انداخته است. سرمایه‌گذاران نگران هستند که بحران اقتصادهای نوظهور به بحران مالی تبدیل شود و بر اقتصاد کشورهای توسعه‌یافته آسیب وارد کند. جفت ارز USDTRY تا بالای نرخ ۶٫۰۰۰۰ صعود کرد. سقوط تقریبا ۱۳ درصدی ارزش لیر ترکیه در برابر دلار آمریکا همه را نگران کرده است.

? ازآنجایی‌که سطوح کلیدی اکثر جفت‌ارزهای اصلی شکسته شده و شاخص دلار آمریکا هم به بالای مقاومت کلیدی ۹۵٫۵۰ واحدی عبور کرده، می‌توان انتظار داشت که دلار آمریکا دوباره در نقش دارایی حافظ ارزش ظاهر شود. چنین چیزی می‌تواند بر رشد اقتصادی و صادرات آمریکا آسیب وارد کند.

? در انگلستان داده‌های اقتصادی به‌طورکلی مثبت بودند. رشد اقتصادی خوب انگلستان در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۸ خبر خوبی برای خریداران پوند بود، اما ازآنجایی‌که رشد خوب اقتصادی انگلستان در قیمت‌ها لحاظ شده بود، اتفاقی هم در بازار روی نداد و پوند در نزدیکی کف قیمتی جمعه در ۱٫۲۷۶۰ به نوسان ادامه داد.

? ازآنجایی‌که در این روز بازارهای جهانی درگیر جریانات ریسک گریزی هستند، شاخص‌های اقتصادی نیز مورد بی‌توجهی سرمایه‌گذاران قرار خواهند گرفت.

نمودار قیمت دلار در بازار آزاد

تحلیل روند هفتگی نرخ ارزنمودار قیمت یورو در بازار آزاد

تحلیل روند هفتگی نرخ ارز

نظر بدهید