تحلیل روند هفنگی نرخ ارز (۳۰ اردیبهشت تا ۴ خرداد)

0
383

ارز دولتی

 • روند قیمتی دلار مبادلاتی مثبت اما ملایم بود. در روز شنبه قیمت دلار مبادلاتی با دو ریال کاهش نسبت به پنجشنبه قبل برابر ۳۲۴۴۰ ریال اعلام شد. در بالاترین قیمت هفته این ارز توسط بانک مرکزی در روز چهارشنبه برابر ۳۲۴۴۴ ریال قیمتگذاری گردید و در روز پنجشنبه با دو ریال افزایش نسبت به ابتدای هفته قیمت آن ۳۲۴۴۲ ریال اعلام شد. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت دلار مبادلاتی و دلار در بازار آزاد برابر ۴۹۰۸ ریال بود. این اختلاف قیمت نسبت به هفته گذشته ۲۷۰ ریال کاهش داشته است.
 • روند قیمتی یوروی مبادلاتی مثبت بود. در ابتدای هفته قیمت یوروی مبادلاتی با ۱۴۸ ریال افزایش قیمت نسبت به پنجشنبه قبل از آن برابر ۳۶۳۴۵ ریال اعلام شد. در روز پنجشنبه قیمت یوروی مبادلاتی نسبت به ابتدای هفته ۱۲۸ ریال افزایش قیمت داشته و برابر ۳۶۴۷۳ ریال بود. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت یوروی مبادلاتی و یورو در بازار آزاد برابر ۵۸۹۷ ریال بود، این تفاوت قیمت نسبت به هفته گذشته ۶۳۶ ریال کاهش داشته است.
 • نسبت جهانی دلار به یورو برابر ۸۹ بود. تنها در روز سه شنبه این نسبت کاهش یافته و برابر ۰.۸۸ بود. این نسبت قیمتگذاری تقریبا در بانک مرکزی رعایت شده و در بازار آزاد نیز برابر ۰.۸۸ بود. که یعنی به جز روز سه شنبه این نسبت در برابر نسبت جهانی ۰.۰۱ کمتر بوده است.

ارز در بازار آزاد

 • روند قیمتی دلار در بازار آزاد در این هفته روندی کاهشی بود. تا حدی واکنش بازار در این هفته یک واکنش سیاسی بود. مدتها بازار در حساسیت انتخابات ریاست جمهوری با احتیاط عمل میکرد. اکنون با مشخص شدن نتایج انتخابات و علامت دهی ثبات و کاهش ریسک در بازار هیجان بازار نیز خوابیده و قیمت دلار نیز کاهش پیدا کرد. قیمت دلار در ابتدای هفته با ۷۰ ریال کاهش نسبت به پنجشنبه قبل برابر ۳۷۵۵۰ ریال بود. این قیمت در انتهای هفته نیز کاهش داشته و نسبت به ابتدای هفته ۲۰۰ ریال کمتر و برابر ۳۷۳۵۰ ریال شد.
 • نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری آمریکا همراه با دلار تقویت شدند.بخشی از رشد ارزش دلار آمریکا به خاطر حراج خوب اوراق خزانه‌داری بود، اما سرمایه‌گذاران با خرید دلار آمریکا خود را برای گزارش آخرین نشست فدرال رزرو آمریکا  (FOMC Minutes)  آماده می‌کردند. در آخرین نشست فدرال رزرو آمریکا، بانک مرکزی به رشد ضعیف اشتغال و مخارج مصرف‌کنندگان بی‌توجهی کرد و بیشتر به چشم‌انداز مثبت اقتصاد آمریکا تمرکز کرد.
 • گزارش آخرین نشست فدرال رزرو آمریکا نتوانست از دلار آمریکا حمایت کند. هر چند که مقامات فدرال رزرو از افزایش نرخ بهره در آینده نزدیک حمایت می کنند، اما تعدادی از مقامات نسبت به کندی رشد تورم ابراز نگرانی کرده اند. مقامات امیدوارند که مخارج مصرف کنندگان تقویت شود. بر همین اساس فدرال رزرو معتقد است که پیش از هرگونه اقدامی بایستی منتظر شواهدی بماند، که از موقتی بودن فشار های ضعیف تورمی حکایت داشته باشند. در کل گزارش مثبت بود، اما سرمایه گذاران بیش از این از بانک مرکزی آمریکا انتظار داشتند. به همین دلیل معامله گران در واکنش به ابراز نگرانی بانک در رابطه با تورم، به فروش دلار آمریکا اقدام کردند.
 • در روز چهارشنبه گزارش های اقتصادی از بازار مسکن آمریکا منتشر شد، که مبهم بودند. شاخص فروش خانه های موجود (دست دوم) بیش از حد انتظارات کاهش یافته، اما در عین حال تقاضای وام های رهنی افزایش خوبی داشته و همچنین تورم مسکن هم تقویت شده است.
 • به‌طورکلی جفت ارزهای اصلی در دامنه محدودی در حال نوسان هستند و دلار آمریکا هم تا حدودی با حمایت مواجه است. در حال حاضر بازار به این نتیجه رسیده است که فدرال رزرو به‌جای سه بار افزایش نرخ بهره، تنها دو بار به افزایش نرخ بهره اقدام خواهد کرد.
 • شانس افزایش نرخ بهره در ماه ژوئن از ۱ درصد به ۸۷.۷ درصد افزایش ‌یافته است. این نشان می‌دهد که بازار افزایش نرخ بهره در نشست ماه ژوئن را در قیمت‌ها تأثیر داده است. اما بازار هنوز به افزایش نرخ بهره در نشست ماه سپتامبر بدبین است. شانس یک مرحله افزایش نرخ بهره از امروز تا ماه سپتامبر برابر ۶۴.۲ درصد است. اما شانس دو مرحله افزایش تا نشست ماه سپتامبر ۲۶.۱ درصد است. علاوه بر این، شانس افزایش دو مرحله از امروز تا نشست ماه دسامبر هم برابر ۳۷.۱ درصد است. این وضعیت نشان می‌دهد که بازار به یک مرحله افزایش نرخ بهره‌ ایمان دارد و به مرحله بعدی افزایش نرخ بهره تا نشست ماه دسامبر هم کمی امیدوار است.
 • روند قیمتی یورو در بازار آزاد در این هفته هرچند نوسانی، اما نهایتا کاهشی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با کاهشی ۳۳۰ ریالی نسبت به پنجشنبه گذشته برابر ۴۲۴۰۰ ریال تعیین شد. در انتهای هفته قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته ۳۰ ریال کاهش داشته و برابر ۴۲۳۷۰ ریال بود. نرخ اسپرید یورو در این هفته در ابتدای هفته منفی بوده و در روز پنجشنبه نیز برابر ۱۲۵ ریال بود.
 • با وجود اینکه گزارش های اقتصادی آلمان مثبت بودند و نظرات رئیس بانک مرکزی اروپا هم نسبتا خوش بینانه بودند، اما یورو نتوانست افت های اخیر را جبران کند. ماریو دراگی، رئیس بانک مرکزی اروپا شرایط کلان اقتصادی را در حال بهبود توصیف کرد و هشدار داد که سیاست های تسهیل مقداری پولی می توانند پیامد های منفی بیشتری نسبت به نرخ بهره منفی داشته باشند. هر چند که ناحیه یورو شاهد بهبود اقتصادی خوبی است، اما دراگی دلیلی برای تغییر سیاست های پولی فعلی نمی بیند، زیرا فشار های تورمی همچنان ضعیف هستند.
  monitoreconomy_ir-currency-9603-1

نظر بدهید