خلاصه تحلیل بازار بورس | هفته منتهی به ۳۰ خرداد

0
1138

? در پایان معاملات هفته منتهی ۳۰ خرداد ماه ۹۷، شاخص کل بورس با ۹۷۲۷ واحد افزایش نسبت به هفته قبل، به رقم ۱۰۸۸۷۳ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۸۰۰۰ واحد افزایش به رقم ۷۹۶۰۶ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۲۲۴۹۲ واحد افزایش عدد ۲۴۵۷۳۱ واحد را تجربه کرد و به این ترتیب شاخص بازار اول با ۱۱.۱۷۳ درصد و شاخص بازار دوم با ۱۰.۰۸ درصد افزایش نسبت به هفته قبل مواجه شدند. در ۴ روز کاری این هفته، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۲۴۸۸۹ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۸۶.۵ درصد ( متوسط روزانه ۱۳۳ درصد) افزایش یافته است. در ضمن تعداد ۸۹۲۹ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۴۸۶ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۶۱ درصد و ۱۶ درصد افزایش را نسبت به هفته گذشته تجربه کردند. این درحالی است که تعداد ۱۱۷ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۱۱۸۵ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب با ۹ درصد و ۹ درصد افزایش نسبت به هفته گذشته همراه شدند.

? شاخص کل بورس پس از ۴ ماه نزولی با رشد هفتگی ۹.۸ درصدی، رشد ماهانه ۱۴.۳ درصدی و بازدهی سه‌ماهه ۱۳.۱ درصدی در سقف تاریخی ۱۰۸ هزار و ۸۷۳ واحدی ایستاد. ورود نقدینگی به بازار سهام، تغییر مالکیت ۴۹۸ میلیارد تومانی به نفع حقیقی‌ها، رشد ۱۴۲ درصدی ارزش معاملات (تا ۵۹۸ میلیارد تومان) نسبت به ۲ ماه اول سال با ارزندگی قیمت سهام و دورنمای رشد سود اسمی جهش ۱۳ هزار و ۲۵ واحدی شاخص از ۲۱ خرداد تا پایان آن را رقم زد. گزارش‌های مناسب فلزی-معدنی‌ها، تسریع نرخ خوراک پتروشیمی‌ها با دلار ۳۸۰۰ تومان و دورنمای رشد سود اسمی با نرخ تورم، عوامل حمایت از شاخص هستند. اما شناسایی سود پس از رشدهای اخیر، تداوم روند نزولی قیمت‌های جهانی، افت مس (تا کف ۶۷۷۷ دلار) و افت روی به کف آگوست (۲۸۹۰ دلار) می‌تواند فشار فروش را در کوتاه‌مدت رقم بزند.

شاخص کل بورس

? موج نقدینگی از ابتدای سال و به نوعی از ماه‌های پایانی سال گذشته در حال عبور از بازارهای مختلف به خصوص ارز است تا وظیفه‌ای که سیاست‌‌گذار ارزی برای تعدیل متناسب ریال به دلار برعهده داشت را به اجبار و تا مرز هشدار پیش ببرد. در این میان امیدی که به کاهش تلاطم‌های ارزی وجود دارد، از راه‌حل‌های غیراقتصادی ناشی می‌شود. در شرایطی که ترامپ تمام تلاش خود را برای ضربه زدن به اقتصاد کشور به کار گرفته است انتظار برای تحولی در وضعیت سیاسی کشور در ماه‌های آینده وجود دارد. در این میان تصمیمات اقتصادی در سطح کلان کشور نیز به شدت تحت تاثیر این موضوع است.

? بورس تهران نیز که تا دو هفته قبل چندان مطابق میل معامله‌گران نبود طی ۶ روز کاری اخیر با رشدهای پی در پی توانست یکی پس از دیگری رکوردها را درهم شکند. تمامی بازدهی بورس از ابتدای سال به رشد بیش از ۱۳.۵ درصدی شاخص کل بورس در این مدت خلاصه می‌شود. شاخص کل بورس در این مدت ۱۳ کانال‌شکنی متوالی را تجربه کرد و به‌طور میانگین رشد روزانه ۲.۳ درصدی برای دماسنج بازار سهام به ثبت رسید. با رشدهای پایانی فصل بهار در مجموع ۲۹ صنعت بازدهی مثبت را در نخستین فصل سال تجربه کردند. در این میان صنایع بزرگ معدنی و فلزی در صدر جدول بازدهی صنایع قرار داشتند.

تحلیل هفتگی بورس جهانی

? در هفته های اخیر شاهد ضعف در بازارهای مالی و کاهش قیمت برخی مواد خام بوده ایم و یک عامل مهم این ضعف، اقدامات حمایت گرایانه دونالد ترامپ است. درباره تأثیرات زیانبار این سیاست‌ها دیدگاه‌های مختلف مطرح شده است.

? آنچه در آینده تحت تأثیر جنگ تجاری رخ می دهد به رکود اقتصادی جهان منجر خواهد شد. اعمال تعرفه به گران شدن کالاها و کاهش مصرف منجر می شود و پناه بردن به حوزه های امن سرمایه گذاری دلار را جذاب خواهد کرد و سبب رشد ارزش آن می‌شود حتی اگر پس از سال ۲۰۱۹ بانک مرکزی آمریکا نرخ‌های بهره را بالا نبرد.

به‌ ترتیب نمودار شاخص کل و شاخص کل هم‌وزن

شاخص کل بورس

 

نظر بدهید