گزارش روزانه بورس | چهارشنبه ۷ آذر ۹۷

0
207

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزها

شاخص کل بورس

بررسی تحلیلی شاخص کل بورس

ناظر اقتصادشاخص کل بورس با کاهش ۳۴۲۷ واحدی به ۱۶۳,۷۷۲ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس ۴۵۷۳ میلیارد ریال (۶۴۶ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۳۳۷۳ میلیارد ریال (تقریبا ۱۴۷۱ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۵۸۲۹ میلیارد ریال بوده است.

براساس اطلاعات مندرج در سامانه شرکت مدیریت فناوری بورس تهران در پایان معاملات امروز چهارشنبه ۷ آذر ماه ۹۷ شاخص کل بورس اوراق بهادار با ۳۴۲۷ واحد افت به رقم ۱۶۳ هزار و ۷۷۲ واحد رسید. شاخص کل با معیار هم‌وزن ۲۶۲ واحد کاهش و به ۲۷ هزار و ۲۳۷ واحد رسید. ارزش روز بازار به بیش از ۶۲۲ هزار میلیارد تومان رسیده است.

امروز شاخص قیمت با معیار وزنی ارزشی با کاهش ۹۹۸ واحد به رقم ۴۷ هزار و ۶۹۴ واحد رسید. شاخص قیمت با معیار هم‌وزن ۱۸۴ واحد کاهش و به ۱۹ هزار و ۱۹۹ واحد رسید، شاخص آزاد شناور با ۳۸۰۰ واحد افت به رقم ۱۷۴ هزار و ۹۶۲ واحد رسید، شاخص بازار اول با ۲۸۸۰ واحد کاهش به رقم ۱۲۰ هزار و ۳۹۲ واحد رسید و شاخص بازار دوم با ۵ هزار و ۱۰۵ واحد کاهش به رقم ۳۲۷ هزار و ۵۰۳ واحد رسید.
امروز در فرابورس ایران شاخص کل ۳۸ واحد عقب‌نشینی کرده و به رقم هزار و ۷۷۷ واحد رسید.

افت قیمت جهانی کالاهای اساسی را می‌توان مهمترین عامل فشار بر سهام دانست. با این حال تخلیه هیجان از معاملات بورس تهران نیز سناریو محتمل دیگری است که باید مورد توجه قرار گیرد. افت قیمت سهام در معاملات امروز به دنبال ریزش قابل توجه قیمت فلزات و همچنین تشدید نگرانی در بازار جهانی تا حدود زیادی قابل توجیه است. با این حال این موضوع دلیلی بر ادامه رفتار دسته‌جمعی سهام در بورس تهران نمی‌شود. در خصوص خودرویی‌ها مشاهده شد که تولید خودروسازان به صورت قابل توجهی افت داشته است. با وجود اینکه فعالان بورس تهران همچنان در انتظار انتشار خبر نهایی شدن اصلاح نرخ فروش خودرو هستند تا راهی برای داغ کردن معاملات سهام خودرویی و فروش سهام خود پیدا کنند، اما این موارد نمی‌تواند واقعیت‌های ناامیدکننده صنعت خودرو را کتمان کند.
در گروه بانک نیز همچنان فعالان بازار تنها بر عوامل هیجان‌ساز در متغیرهای مالی‌ای تاکید دارند که احتمالا اثر چندانی بر بهبود سودآوری این گروه ندارد.

 

نظر بدهید