خلاصه تحلیل بازار بورس | هفته منتهی به ۱۳ خرداد

0
1381

? در پایان معاملات هفته منتهی ۱۳ خرداد ماه ۹۷ ، شاخص کل بورس با ۴۲۱ واحد افزایش نسبت به هفته قبل، به رقم ۹۵۹۹۹ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۴۶۴ واحد افزایش به رقم ۶۹۱۴۵ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۶ واحد افزایش عدد ۱۹۹۳۱۹ واحد را تجربه کرد و به این ترتیب شاخص بازار اول با ۰.۷ درصد و شاخص بازار دوم با ۰.۰۰۳ درصد افزایش نسبت به هفته قبل مواجه شدند. در ۲ روز کاری این هفته، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۴۹۱۵ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۶۶ درصد کاهش یافته است. در ضمن تعداد ۱۸۵۶ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۲۱۱ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۷۲ درصد و ۲۵ درصد کاهش را نسبت به هفته گذشته تجربه کردند. این درحالی است که تعداد ۴۸ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۴۹۱ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب با ۲۸ درصد و ۳۰ درصد کاهش نسبت به هفته گذشته همراه شدند.

? بورس تهران معاملات دو روز کاری هفته گذشته را با رشد ۰.۴ درصدی شاخص کل بورس پشت سر گذاشت. به این ترتیب نماگر بازار با حمایت سهام گروه فلزی و معدنی و حضور پررنگ سهامداران حقیقی در سمت خرید، پس از ۳۵ روز معاملاتی در آستانه کانال ۹۶ هزار واحد قرار گرفت؛ هر چند در معاملات روز یکشنبه معدنی‌ها در کنار پالایشی‌ها اثر کاهنده بر نماگر بازار داشتند. انبوه‌سازی‌ها همگام با سیمانی‌ها معاملات مثبت خود را تداوم بخشیدند؛ همچنین قندی‌ها هفته قبل را با رشد ارزش سهم به پایان رساندند. نماد «سپ» نیز روز یکشنبه هفته قبل به جمع بنگاه‌های بورسی‌ پیوست. اما در ایامی که بورس تهران در تعطیلات به سر می‌برد بازار جهانی پرخبر بود. قیمت فلزات پایه از جمله فلز مس و روی در بورس فلزات لندن رشد قابل‌ملاحظه‌ای را به نمایش گذاشت که می‌تواند قیمت سهام وابسته در بورس را متاثر کند.

شاخص کل بورس

? علاوه بر این در صنایع بورسی نیز شاهد اتفاقات جالب توجهی هستیم که می‌تواند در رویه آتی سهام اثرگذار باشد. برای مثال ایران‌خودرو به‌عنوان بزرگ‌ترین خودروساز کشور پس از پایان معاملات یک‌شنبه گذشته صورت‌های مالی خود را با تعدیل منفی نسبت به انتظارات موجود منتشر کرد. پس از شوکی که سایپا به معاملات خودرویی در پی عملکرد ضعیف سال مالی گذشته وارد کرد، امید به بهبود وضعیت عملیاتی ایران‌خودرو میان اهالی بازار وجود داشت. با این حال انتشار گزارش این شرکت نیز از ضعف وضعیت «خودرو» پرده برداشت. این موضوع می‌تواند در رویه قیمت سهام کل گروه خودرو اثرگذار باشد. در گروه پالایشی شاهد جابه‌جایی سهام این شرکت‌ها از سبد سهام عدالت به شرکت ملی پالایش و پخش بودیم. این موضوع نیز می‌تواند در ماه‌های آتی بسیار مورد توجه قرار گیرد. سایر مواردی از این دست در افق‌های زمانی مختلف می‌توانند در تعیین مسیر قیمتی سهام موثر واقع شوند. اما شدت اثر و همچنین واکنش بازار به عوامل ظاهری و رویه بلندمدت از اهمیت بالایی برخوردار است.

? در شرایط کنونی برخی عوامل غیراقتصادی و سیاسی در نگاه اول به‌عنوان ریسک محسوب می‌شود.در نقطه مقابل عوامل اقتصادی متفاوتی وجود دارند که می‌توانند نقش حامی سهام را داشته باشند. البته برخی دیگر از عوامل بنیادی برای سهام نیز وجود دارند که جز سنگین‌تر کردن بار منفی نتیجه‌ای را به دنبال ندارند.

? یکی از موارد مهمی که در ماه‌های آینده باید مورد توجه قرار گیرد وضعیت سودآوری شرکت‌های بورسی است. در این میان تکلیف صنایع مختلف تا حدود زیادی روشن است. به نظر می‌رسد اثر عوامل بنیادی بر بازار سهام مطابق با سال گذشته است. از طرفی چشم‌انداز رشد نرخ دلار و سطوح کنونی قیمتی کالاها در بازار جهانی برای حمایت از قیمت سهام کافی است. نمونه این موضوع را می‌توان در صورت‌های مالی صنایع مختلف در سال ۹۶ رصد کرد. صورت‌های مالی که تاکنون از صنایع مختلف منتشر شده است کاملا بر درخشش کالایی‌ها در برابر ضعف سایر صنایعی که محصول نهایی را برای مصرف‌کننده داخلی کشور تولید می‌کنند، تاکید دارد.

تحلیل هفتگی بورس جهانی

? به‌رغم ملایم‌تر شدن رشد و تشدید ریسک‌ها، اقتصاد جهانی اما همچنان به روند قدرتمند خود ادامه می‌دهد؛ این مهم‌ترین ارزیابی «بانک‌جهانی» از وضعیت اقتصادی جهان در جدیدترین گزارش این نهاد است. در این رابطه احتمال وقوع بحران‌ بازارهای مالی، افزایش به‌کارگیری سیاست‌های حمایت‌گرایانه و تشدید تنش‌های ژئوپلیتیک بر چشم‌انداز اقتصادی جهان سایه افکنده است. بحران‌های مالی ممکن است به‌دنبال تشدید نگرانی سرمایه‌گذاران از وضعیت اعتباری اقتصادهای نوظهور و در حال توسعه یا عواقب نرمال‌سازی سریع سیاست‌های پولی– نظیر افزایش نرخ بهره به سطوح نرمال و کاهش اوراق بهاداری که توسط بانک مرکزی نگهداری می‌شود – در اقتصادهای توسعه‌یافته اتفاق بیفتد. در این باره کشورهایی که از بدهی بالای شرکت‌ها، کسری مالی و تجاری گسترده و همچنین چشم‌انداز رشد ضعیف رنج می‌برند بیش از همه در معرض افزایش هزینه‌های تامین مالی قرار دارند. «بانک‌جهانی»‌ در جدیدترین گزارش «چشم‌انداز اقتصادی جهان» خود رشد ۳.۱ درصدی را برای اقتصاد ۲۰۱۸ جهان پیش‌بینی کرده است، رشدی که بدون تغییر نسبت به عملکرد سال ۲۰۱۷ خواهد ماند.

? البته رشد اقتصادی جهان در سال‌های آینده تحت‌تاثیر تعدیل سرمایه‌گذاری و تجارت و شرایط تامین مالی سخت‌تر به‌تدریج روند نزولی خواهد یافت و در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ به‌ترتیب به سطح ۳ درصد و ۲.۹ درصد خواهد رسید. رشد اقتصادی در اقتصادهای پیشرفته نیز به‌دنبال نرمال‌سازی سیاست‌های پولی و محو شدن اثرات سیاست‌های مالی تشویقی ایالات‌متحده روندی کاهشی خواهد یافت.در میان اقتصادهای نوظهور و در حال توسعه رشد اقتصادی کشورهای واردکننده کالا قدرتمند باقی خواهد ماند؛ در‌حالی‌که در کشورهای صادرکننده پیش‌بینی می‌شود دوره بهبود طی دو سال آینده به انتهای خود برسد.

به‌ترتیب نمودار شاخص کل بورس و شاخص کل هم‌وزن

شاخص کل بورس

نظر بدهید