وضعیت بورس امروز یک‌شنبه ۶ خرداد | عقبگرد شاخص کل بورس

0
1338

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

شاخص کل بورس

شاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | عقبگرد شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با کاهش ۱۶۸ واحدی به ۹۵.۶۲۶ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۳۱۴ میلیاردریال (۱.۲۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۲.۰۴۲ میلیارد ریال (تقریبا ۱.۰۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۱۵۶ میلیارد ریال بوده است.

امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با ۴۸ واحد، توسعه مغادن و فلزات با ۴۴ واحد و نفت و گاز پتروشیمی تأمین با ۲۷ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پالایش نفت بندر عباس با ۱۰۸، پتروشیمی جم با ۶۱ واحد و معدنی و صنعتی گل گهر با ۵۳ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۳۱ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۱ میلیاردو ۷۳۷ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۶۰ هزار و ۵۰۳ نوبت داد و ستد بود.

امروز ارزش معاملات، ۳۳ درصد پایین تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع نزولی بود و در طی ساعات معاملات ۱۴ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۴ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۹۴ نماد (معادل۸۵ %تعدادی و معادل ۹۲% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرارگرفت و در نهایت تعداد ۱۱۴ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۶۰ نماد باکاهش قیمت و تعداد ۲۰ نماد بدون تغییر به کار خود پایان داد. امروز صنعت محصولات شیمیایی با ۳۷۵، فلزات اساسی با ۲۰۲ فخودرو و ساخت قطعات با ۱۵۱ میلیاردریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).

امروز بورس تهران در حالی معاملات کم حجم و بی‌رونقی را در اغلب نمادهای معاملاتی همزمان با مخابره سیگنال‌های اصلاح قیمتی در نمودارهای تکنیکالی برای گروه‌های پیشرو را به نظاره نشست که شائبه نوکول اوراق تبعی شرکت مخابرات ایران باعث شد تا ترس از عدم پرداخت سود در موعد سررسید اوراق بازار بدهی دو چندان شود. با این همه گروه دارویی‌ها، سیمانی‌ها و تک‌ سهم‌های گروه لاستیک همزمان با شلوغ‌تر شدن فصل مجامع در کانون توجه معامله‌گران سهام قرار گرفته است. گروه دارویی‌ها و سیمانی‌ها با سود تقسیمی جذاب خود در مجامع سالیانه و همچنین افزایش نرخ در گروه لاستیک‌سازان در کنار تعدیل قیمت فروش،‌گروه لبنیات و غذایی‌ها باعث شده تا بورس‌بازها در این گروه‌های کوچک به دنبال کسب بازدهی آنی باشند.