تحلیل روند هفتگی نرخ ارز | ۱۱ تا ۱۶ آذر

0
415

ارز دولتی
روند قیمت دلار مبادلاتی در این هفته صعودی بود. قیمت دلار مبادلاتی در ابتدای هفته با ۱۲ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۳۵۲۷۷ ریال بود. قیمت دلار در روز پنجشنبه با افزایش ۹۷ ریالی نسبت به ابتدای هفته، ۳۵۳۲۷ ریال قیمتگذاری شد. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت دلار مبادلاتی و دلار در بازار آزاد برابر ۶۴۳۶ ریال بود. این اختلاف قیمت نسبت به هفته پیش ۳۲۱ ریال تشدید شده است.
روند قیمتی یوروی مبادلاتی در این هفته نزولی بود. قیمت یوروی مبادلاتی در ابتدای هفته با ۱۱۳ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته گذشته برابر ۴۱۹۵۱ ریال بود. قیمت یورو در روز پنجشنبه با ۲۰۹ ریال کاهش نسبت به ابتدای هفته برابر ۴۱۷۴۲ ریال اعلام شد. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت یوروی مبادلاتی با یورو در بازار آزاد برابر ۸۹۲۸ ریال بود. این اختلاف قیمت نسبت به هفته گذشته ۸۲۶ ریال افزایش داشته است.
نسبت قیمت جهانی دلار به یورو در این هفته برابر ۰.۸۴ بود. این نسبت در قیمتگذاری بانک مرکزی رعایت شده و برابر ۰.۸۴ بود. در بازار آزاد این نسبت در روز های ابتدا و انتهای هفته برابر ۰.۸۲ و بقیه روزهای هفته برابر ۰.۸۱ بود.

ارز در بازار آزاد

روند قیمت دلار در بازار آزاد در این هفته صعودی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته با ۵۰ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۱۴۳۰ ریال تعیین شد. در روز پنجشنبه قیمت دلار با ۳۸۰ ریال افزایش نسبت به ابتدای هفته برابر ۴۱۸۱۰ ریال بود. تفاوت قیمت خرید و فروش دلار در ابتدای هفته برابر ۶۰ ریال و در انتهای هفته ۴۶ ریال بود. قیمت دلار در طول هفته به طور میانگین برابر ۴۱۶۲۰ ریال بود.
گزارش‌های اشتغال آمریکا، مهم‌ترین رویداد اقتصادی این هفته هستند و انتظار می‌رود که تأثیر زیادی بر شکل‌ گیری انتظارات سرمایه‌ گذاران نسبت به نشست روز چهارشنبه فدرال رزرو بگذارند. در حالیکه دیروز دلار آمریکا در برابر اکثر ارزهای اصلی تقویت شد، اما رالی صعودی و محتاطانه دلار در برابر ین ژاپن نشان می‌دهد که بازار نسبت به گزارش‌های امروز آمریکا چندان خوش‌ بین نیست. انتظار می‌رود که فدرال رزرو آمریکا نرخ بهره را در نشست هفته آینده افزایش دهد، به همین دلیل سؤال اصلی که سرمایه ‌گذاران با آن درگیر هستند، وضعیت سیاست‌های آتی پولی فدرال رزرو است.
در پی تضعیف ارزش دلار کانادا، USDCAD تا اوج ۱.۲۸۳۳ صعود کرده و تقریباً ۲۰۰ پیپ سقوط روز جمعه را تا حدودی جبران کرده است. مقاومت اصلی بازار در ۱.۲۹ قرارگرفته، اما اگر گزارش‌های اقتصادی آمریکا خوب باشند، نرخ برابری می‌تواند تا ۱.۳۰ نیز صعود کند. زیرا در این صورت واگرایی میان سیاست‌های پولی آمریکا و کانادا افزایش خواهد یافت.
بعد از پیشرفت‌های اخیر در فرآیند اصلاح مالیات‌ها در کنگره آمریکا، دلار رشد قابل توجهی کرده است و اگر داده‌های اقتصادی آمریکا بهتر از انتظارات بازار باشند، دلار به حرکات صعودی ادامه خواهد داد. هنوز هم امیدواری سرمایه‌ گذاران به اصلاح مالیات‌ها و تأثیر مثبت آن بر اقتصاد آمریکا از بازار حمایت می‌کند.
رشد قوی اشتغال همراه با رشد قوی دستمزدها می‌تواند انتظارات نرخ بهره‌ای سال ۲۰۱۸ بازار را به ‌طور قابل ‌توجهی تقویت کند. در مقابل، رشد ملایم اشتغال و رشد ضعیف دستمزدها می‌تواند سرمایه‌ گذاران را نسبت به اظهارات هفته آینده فدرال رزرو بدبین کند. در هر صورت گزارش اشتغال آمریکا، آخرین گزارش پیش از نشست فدرال رزرو آمریکاست و بدون شک تأثیر زیادی بر دلار خواهد گذاشت.
توجه بیشتر معامله گران به نرخ بیکاری و نرخ رشد دستمزدها خواهد بود. اگر رشد دستمزدها ضعیف باشد و نرخ بیکاری هم افزایش‌ یافته باشد، بازار به گزارش NFP بی‌توجه خواهد بود. در مقابل اگر رشد اشتغال بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار واحد باشد، اما رشد دستمزدها برابر ۰.۳ درصد پیش‌بینی ‌شده باشد و نرخ بیکاری هم بدون تغییر در ۴.۱ درصد باقی بماند، دلار آمریکا به حرکات صعودی ادامه خواهد داد. در حال حاضر ریسک اینکه گزارش‌های اشتغال بخش غیر کشاورزی ضعیف‌تر از انتظارات باشند، جدی است.
از آنجاییکه مرحله بعدی افزایش نرخ بهره فدرال رزرو بر قیمت‌ها تأثیر داده ‌شده، انتظار می‌رود که تمرکز بازار بر چشم‌انداز سیاست‌های پولی فدرال رزرو در سال ۲۰۱۸ باشد. مسلماً تأثیر اصلاح مالیات‌ها بر افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۱۸ بیشتر از گزارش‌های اقتصادی خواهد بود.
روند قیمتی یورو در بازار آزاد در این هفته صعودی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۱۵۰ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۵۰۰۹۰ ریال بود. در انتهای هفته قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته ۵۸۰ ریال افزایش قیمت داشته و برابر ۵۰۶۷۰ ریال بود. تفاوت قیمت خرید یورو در ابتدای هفته ۲۰۹ریال و در انتهای هفته ۱۵۸ ریال بود. قیمت یورو در طول هفته به طور میانگین برابر ۵۰۷۸۳ ریال بود.
داده‌های اقتصادی ناحیه یورو امیدوارکننده هستند، اما جریانات ریسک گریزی، افزایش نرخ بهره فدرال رزرو در هفته آینده و بحران سیاسی دولت آلمان همچنان بر یورو فشار می‌آورند. با این‌حال حمایت‌های زیادی بین ۱.۱۸ و ۱.۱۷۵۰ دلار وجود دارد، که می‌توانند از EURUSD حمایت کنند.
کاهش غیرمنتظره در شاخص تولیدات صنعتی آلمان در حرکات نزولی اخیر EURUSD نقش داشته است. با توجه به اینکه جفت ارز به زیر میانگین‌های متحرک ساده ۲۰ و ۱۰۰ روز سقوط کرده، می‌توان انتظار سقوط نرخ برابری به زیر ۱.۱۷۵۰ دلار را هم داشت. در این میان داده‌های اخیر آلمان هم خیلی از بازار حمایت نکرده‌اند، به ‌طوریکه مازاد تجاری آلمان کاهش‌ یافته است.

به‌ترتیب نمودار قیمت دلار و یورو در بازار آزاد
قیمت دلار

نظر بدهید