تحلیل روند هفتگی نرخ ارز | ۱۹ تا ۲۴ اسفند

0
1653

ارز دولتی

? روند قیمت دلار مبادلاتی در این هفته صعودی بود. قیمت دلار مبادلاتی در ابتدای هفته با ۵۹ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته گذشته برابر ۳۷۴۹۹ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت دلار مبادلاتی نسبت به ابتدای هفته ۱۹۴ ریال افزایش داشته و برابر ۳۷۶۹۳ ریال تعیین شد. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت دلار مبادلاتی و دلار در بازار آزاد برابر ۱۰۳۰۷ ریال بود. این تفاوت قیمت نسبت به هفته گذشته ۲۷۷۷ ریال تشدید شده است.

? روند قیمتی یوروی مبادلاتی در این هفته صعودی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۳۰۰ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۶۱۴۶ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یوروی مبادلاتی نسبت به ابتدای هفته ۵۲۲ ریال افزایش داشته و برابر ۴۶۶۶۸ ریال تعیین شد. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت یوروی مبادلاتی و یورو در بازار آزاد برابر ۱۱۹۳۲ ریال بود. این تفاوت قیمت نسبت به هفته گذشته ۲۲۴۸ ریال تشدید شده است.

? نسبت قیمت جهانی دلار به یورو در این هفته در روز چهارشنبه برابر ۰.۸ و در باقی هفته برابر ۰.۸۱ بود. این نسبت در بانک مرکزی در ابتدای هفته برابر نسبت جهانی اما در روز پنجشنبه برابر ۰.۸ بود. در بازار آزاد این نسبت در ابتدای هفته برابر ۰.۸ بود و در طول هفته تا ۰.۸۳ نیز افزایش داشته و در روز پنجشنبه برابر ۰.۸۱ بود.

ارز در بازار آزاد

? روند قیمت دلار در بازار آزاد در این هفته صعودی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته با ۲۰ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۴۹۹۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت دلار نسبت به ابتدای هفته ۳۰۱۰ ریال افزایش داشته و برابر ۴۸۰۰۰ ریال بود. تفاوت قیمت خرید و فروش دلار در ابتدای هفته برابر ۴۳ ریال و در انتهای هفته برابر ۵۸ ریال بود. قیمت دلار در طی هفته به طور متوسط برابر ۴۶۹۱۶ ریال بود.

? بعد از بازگشت صعودی و جزئی اخیر دلار ایالات متحده آمریکا، باز هم شاهد فشارهای فروش در دلار بودیم. ادامه بحران در دولت آمریکا موجب شده تا نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری دوباره کاهش یابد. در معاملات امروز آسیا خبر جدیدی منتشر شد مبنی بر اینکه ترامپ به دنبال اخراج مشاور ارشد امنیت ملی است و این خبر موجب سقوط شدید USDJPY به زیر ۱۰۶ شد.

? دولت آمریکا سریعاً سعی کرد تا این خبر را تکذیب کند، اما بازار توجهی به این تکذیبیه نکرد و نرخ برابری را به نزدیکی حمایت کلیدی ۱۰۵٫۵۰ رساند. تغییرات گسترده در دولت آمریکا و همچنین رسیدن تحقیقات Muller در رابطه با ارتباط کمپین انتخاباتی ترامپ با روسیه به سازمان ترامپ، می‌تواند در نهایت منجر به ریسک گریزی سرمایه ‌گذاران شود. همه این اتفاقات در حالی می‌افتد که رشد اقتصادی و تورمی آمریکا تضعیف ‌شده و این می‌تواند بر سرعت افزایش نرخ بهره فدرال رزرو تأثیر منفی بگذارد.

? طبق گزارش‌های اقتصادی اخیر به نظر می‌رسد که هنوز سیاست‌های انبساطی مالی دولت بر اقتصاد آمریکا تأثیر مثبتی نگذاشته است و اگر کسری بودجه آمریکا نتواند به رشد اقتصادی این کشور کمک کند، نیاز به سیاست‌های انقباضی پولی به ‌طور قابل ‌توجهی کاهش خواهد یافت و دلار با فشارهای نزولی مواجه خواهد شد. زیرا در چنین شرایطی انتظارات نرخ بهره‌ای تضعیف خواهد شد و به ‌احتمال ‌زیاد به ‌جای چهار مرحله افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۱۸، بازار به دو مرحله افزایش نرخ بهره فکر خواهد کرد.

? نرخ بازدهی اوراق ده ‌ساله آمریکا بهترین شاخص برای ارزیابی شرایط اقتصادی آمریکاست و در حالیکه نرخ پایین بازدهی اوراق خزانه داری به نفع سودآوری بازارهای سهام آمریکاست، اما خبر خوبی برای خریداران دلار آمریکا نیست. خریدارانی که انتظار عملکرد قوی دلار را داشتند، اما هنوز دلار آن عملکرد قابل‌ توجه را نداشته است.

?برای اولین بار از سال ۲۰۰۷ شاهد رشد هماهنگ اقتصاد جهانی هستیم و رشد سودآوری شرکت‌ها و رشد اشتغال هم بسیار قوی بوده است. در حالیکه فدرال رزرو آمریکا به دنبال چندین مرحله افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۱۸ است، اما هنوز قیمتگذاری اوراق خزانه ‌داری ۱۰ ساله آمریکا از شک و تردید سرمایه ‌گذاران نسبت به آینده حکایت دارد. نرخ بهره بالا می‌تواند بر خوش‌بینی‌ها نسبت به چشم‌ انداز اقتصادی تأثیر منفی بگذارد.

?در این میان، احتمال افزایش سریع نرخ بهره تنها یکی از ریسک‌هایی است که بازار را تهدید می‌کند. خطر وقوع جنگ تجاری بعد از معرفی تعرفه‌های وارداتی آمریکا هم تشدید شده است. در ژاپن نخست ‌وزیر و وزیر خزانه‌ داری متهم به فروش غیرقانونی زمین‌های دولتی شده‌اند و محبوبیت دولت آبه به شدت کاهش یافته است. با این ‌حال بازار واکنشی نشان نداده و همچنان آرام است.

? روند قیمتی یورو در بازار آزاد در این هفته صعودی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۵۰ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته گذشته برابر ۵۶۱۹۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یورو با ۲۴۱۰ ریال افزایش نسبت به ابتدای هفته برابر ۵۸۶۰۰ ریال بود. تفاوت قیمت خرید و فروش یورو در ابتدای هفته برابر ۷۸ ریال و در انتهای هفته برابر ۷۴- بود. قیمت یورو در این هفته به طور متوسط برابر ۵۷۴۶۶ ریال بود.

? تنها ارزی که نتوانسته در برابر دلار آمریکا رشد قابل ‌توجهی را ثبت کند، یورو بوده است. یورو در معاملات آسیا توانست از ۱٫۲۳ جهش کند، اما هنوز نتوانسته به بالای ۱٫۲۳۳۰ دلار عبور کند. گزارش‌های تورمی جمعه ناحیه یورو نشانگر ضعف فشارهای تورمی بود. شاخص خالص تورم مصرف‌ کنندگان همچنان ۱٫۱ درصد است و از هدف دو درصدی بانک مرکزی اروپا فاصله زیادی دارد. این گزارش تنها تأییدی بر دیدگاه‌های بدبینانه بانک مرکزی اروپاست و می‌تواند با وجود ضعف دلار آمریکا بر یورو فشار بیاورد.

به ترتیب نمودار قیمت دلار و یورو در بازار آزاد
قیمت دلار

منبع نمودارها: www.eranico.ir

نظر بدهید