تحلیل روند هفتگی نرخ ارز | ۱۱ تا ۱۶ فروردین

0
724

ارز دولتی

? روند قیمت دلار مبادلاتی در این هفته صعودی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته با ۳۳ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته گذشته برابر ۳۷۷۷۶ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت دلار مبادلاتی نسبت به روز سه شنبه ۴۳ ریال افزایش داشته و برابر ۳۷۸۱۹ ریال تعیین شد. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت دلار مبادلاتی و دلار در بازار آزاد برابر ۱۲۸۸۱ ریال بود. این تفاوت قیمت نسبت به هفته گذشته ۲۱۴ ریال تشدید شده است.

? روند قیمت یوروی مبادلاتی در این هفته نزولی بود. قیمت یوروی مبادلاتی در ابتدای هفته با ۳۰ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۶۴۹۲ ریال تعیین شد. در روز پنجشنبه قیمت یوروی مبادلاتی با ۳۴ ریال کاهش نسبت به روز سه‌شنبه برابر ۴۶۴۵۸ ریال اعلام شد. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت یوروی مبادلاتی و یورو در بازار آزاد برابر ۱۵۷۹۲ ریال بود. این تفاوت قیمت نسبت به هفته گذشته ۵۱۴ ریال تشدید شده است.

? نسبت قیمت جهانی دلار به یورو در این هفته برابر ۰.۸۱ بود. این نسبت در قیمتگذاری بانک مرکزی رعایت شده و برابر ۰.۸۱ بود. در بازار آزاد نیز این نسبت برابر ۰.۸۱ بود.

ارز در بازار آزاد

? روند قیمتی دلار در بازار آزاد در این هفته صعودی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته با ۱۱۰ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۵۰۳۰۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت دلار در بازار آزاد نسبت به روز سه شنبه ۴۰۰ ریال افزایش قیمت داشته و برابر ۵۰۷۰۰ ریال بود. تفاوت نرخ خرید و فروش دلار در ابتدای هفته هفت ریال و در انتهای هفته برابر ۶۹ ریال بود. قیمت دلار در این هفته به طور میانگین برابر ۵۰۴۲۳ ریال بود. در بازار داخلی از شروع سال جدید تاکنون قیمت دلار حدود ۲۰۰ تومان و سکه طلا ۱۴۰ هزار تومان افزایش قیمت پیدا کرد تا بالاترین نرخ ها برای دلار و سکه رقم بخورد.

? هر سه شاخص اصلی بازار سهام آمریکا به رالی صعودی شروع شده از روز چهارشنبه ادامه دادند. کاهش نگرانی سرمایه‌گذاران از تشدید جنگ تجاری میان آمریکا و چین دلیل اصلی رشد شاخص‌های سهام بود. گفته می‌شود که هر دو کشور وارد دوره‌ای از مذاکرات تجاری برای برطرف کردن مسائل تجاری خواهند شد، که احتمالاً شش ماه به طول خواهد انجامید.

? با این حال بعد از پایان کار بازار سهام آمریکا، اخباری منتشر شد مبنی بر اینکه ترامپ از خزانه ‌داری آمریکا خواسته است تا تعرفه‌های جدیدی به ارزش ۱۰۰ میلیارد دلار علیه کالاها و خدمات وارداتی از چین اعمال کند. آمریکا، چین را متهم کرده که به‌ طور ناعادلانه‌ای در حال تصاحب دارایی‌های فکری آمریکاست. با این حال ترامپ گفته که هنوز هم به دنبال مذاکره با چین است. همچنین ترامپ به وزارت کشاورزی آمریکا دستور داده تا راه‌کارهایی برای محافظت از محصولات کشاورزی آمریکا بیابد، اخیراً چین علیه واردات کالاهای کشاورزی آمریکا تعرفه اعمال کرده است.

? رشد اقتصادی آمریکا در سه ماه سوم ۲۰۱۷ میلادی نسبت به سال قبل از آن ۳.۲ درصد رشد داشته است. برخی گمانه زنی ها و نشانه ها وجود دارد که رشد اقتصادی آمریکا در سه ماه نخست امسال با کاهش بیشتری روبرو می شود. خرده فروشی در ماه فوریه برای سومین ماه متوالی با کاهش همراه شده است. کسری تجاری همچنان رو به افزایش است و وضعیت بخش مسکن نیز چندان امیدوار کننده نیست.

? فدرال رزرو آتلانتا پیش بینی کرده است که رشد اقتصادی آمریکا در سه ماه نخست امسال به ۱.۸ درصد خواهد رسید. البته برخی تحلیلگران بر این باورند که با اجرای طرح کاهش ۱.۵ تریلیون دلاری مالیات ها از سوی دولت ترامپ و افزایش هزینه های دولت، رشد اقتصادی آمریکا امسال به ۳ درصد خواهد رسید. به نظر می رسد در صورت بهبود رشد اقتصادی آمریکا، فدرال رزرو برای افزایش نرخ بهره طی ماه های آینده مشکلی نخواهد داشت. رشد اقتصادی آمریکا در کل سال ۲۰۱۷ میلادی به ۲.۳ درصد رسیده است.

? روند قیمتی یورو در بازار آزاد در این هفته صعودی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با عدم تغییر نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۶۱۸۰۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یورو در بازار آزاد نسبت به روز سه شنبه ۴۵۰ ریال افزایش قیمت داشته و برابر ۶۲۲۵۰ ریال بود. تفاوت نرخ خرید و فروش یورو در ابتدای هفته ۱۷۸ ریال و در انتهای هفته برابر ۱۰- ریال بود. قیمت یورو در این هفته به طور میانگین برابر ۶۱۸۹۱ ریال بود.

? شاخص PMI بخش خدماتی انگلستان ضعیف‌تر از انتظار بود. بازار منتظر شاخص ۵۴ واحدی بود، اما شاخص ۵۱٫۷ واحد را ثبت کرد. عدد ۵۱٫۷ واحد به عدد ۵۰ واحد (خط حائل میان رشد و رکود) بسیار نزدیک است. این یعنی با وجود اینکه بازار منتظر افزایش نرخ بهره بانک مرکزی انگلستان است، اما فعالیت‌های اقتصادی این کشور کند شده است.

? بر اساس گزارش Markit، فعالیت‌های اقتصادی در بخش خدماتی به ضعیف‌ترین سطح ممکن در ۲۰ ماه گذشته رسیده است. دلیل اصلی ضعف شاخص، وضعیت بد آب‌ و هوایی بوده است. اما از یک‌سو خوش‌بینی نسبت به تقاضای آینده افزایش ‌یافته است. با این ‌حال بازار به خاطر تأثیر آب‌ و هوا بر فعالیت‌های اقتصادی توجهی به آن نکرد و GBPUSD هنوز هم در بالای ۱٫۴۰ دلار معامله می‌شود. باید صبر کرد و دید که آیا ضعف بخش خدماتی انگلستان (بزرگ‌ترین بخش اقتصادی این کشور) موقتی بوده یا در ماه‌های بعد وضعیت بیش از این بحرانی خواهد شد.

نمودار قیمت دلار و یورو در بازار آزاد
قیمت دلار

نظر بدهید