تحلیل روند هفتگی نرخ ارز | ۱۲ تا ۱۷ خرداد

0
1209
بازار ارز ایران

? در این هفته سه روز تعطیلی بازار را داشتیم، به همین دلیل بازار ارز خیلی نوسان نداشت، روند قیمت دلار در این هفته صعودی بود. در ابتدای هفته قیمت دلار با ۱۰ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته گذشته برابر ۴۲۱۶۵ ریال تعیین شد. در انتهای هفته قیمت دلار ۲۵ ریال نسبت به ابتدای هفته افزایش داشته و برابر ۴۲۱۹۰ ریال تعیین شد. میانگین قیمت دلار در این هفته برابر ۴۲۱۶۹ ریال بود.

? نرخ بازدهی اوراق خزانه‌ داری آمریکا با سررسید ۱۰ ‌ساله در زیر ۳ درصد قرار دارد. نرخ بازدهی اوراق خزانه‌ داری آمریکا با سررسید ۱۰ ساله بعد از کاهش شدید ۰٫۰۹ درصدی اخیر به تعادل رسیده است. دلار آمریکا هم واکنش مثبتی نشان داده است. در حال حاضر تمرکز اصلی سرمایه‌ گذاران به نشست گروه هفت در کاناداست. اخیراً روابط تجاری میان آمریکا و سایر اقتصادهای بزرگ دنیا تیره‌ و تار شده است. وزیر اقتصاد آلمان در رابطه با این نشست گفته است که معلوم نیست نتیجه این نشست چه خواهد بود.

? در حال حاضر معامله گران به دور اوراق خزانه ‌داری آمریکا جمع شده‌اند، در بازار فارکس هم دلار آمریکا وضعیت نوسانی دارد و ین ژاپن هم رشدهای اخیر را حفظ کرده است. توجه سرمایه‌ گذاران بیشتر به نشست گروه هفت در روزهای شنبه و یکشنبه خواهد بود. همه می‌خواهند بدانند که آینده روابط تجاری به چه شکلی خواهد بود. انتظار می‌رود که در این نشست دونالد ترامپ منزوی شود. رئیس ‌جمهور فرانسه هم گفته است که اگر پیشرفتی در مذاکرات تجاری حاصل نشود از امضای بیانیه مشترک گروه هفت خودداری خواهد کرد.

? داده‌های اقتصادی چهارشنبه آمریکا نشان می‌دهند که رشد خوب صادرات در آمریکا موجب شده تا کسری تجاری این کشور کاهش یابد. سرمایه ‌گذاران انتظار دارند که وضعیت تراز تجاری آمریکا در سه‌ ماهه دوم سال ۲۰۱۸ بهتر از پیش‌بینی‌های قبلی باشد.

? حرکات قیمتی دلار آمریکا در روزهای آتی بیشتر به این مسئله بستگی خواهد داشت که آیا رفتار ترامپ منجر به آرامش در بازار خواهد شد یا شرایط رو به وخامت خواهد گذاشت؟ اگر شرایط رو به وخامت بگذارد، جریانات ریسک گریزی تشدید خواهند شد و تقاضا برای دارایی حافظ ارزش افزایش خواهد یافت.

? هفته گذشته ین ژاپن تحت تأثیر تشدید جریانات ریسک گریزی با حمایت نسبتی مواجه شد و در برابر اکثر ارزهای اصلی رشد کرد. همزمان با انتشار خبر لغو دیدار رهبران آمریکا و کره شمالی و همچنین تشدید تنش‌های تجاری با آمریکا تقاضا برای دارایی حافظ ارزشی مثل ین تقویت شود. تشدید تنش‌های سیاسی در اروپا هم بر قدرت جریانات ریسک گریزی افزود.

? با توجه به اینکه رشد تورم ژاپن بعد از جهش‌های ابتدای سال تضعیف‌ شده، انتظار می‌رود که محرک اصلی ین تنها جریانات ریسک گریزی باشد. اگر بازارهای مالی جهانی با جریانات ریسک ‌پذیری همراه شوند، فروش ین ژاپن منطقی خواهد بود. زیرا بانک مرکزی ژاپن همچنان به سیاست‌های انبساطی ادامه خواهد داد. اما اگر جریانات ریسک گریزی تشدید شود، خرید ین می‌تواند ایده خوبی باشد، زیرا در چنین شرایطی تقاضا برای دارایی‌های امن بالا خواهد رفت. بر همین اساس از دید بنیادی روند ین ژاپن خنثی است.

? روند قیمتی یورو در این هفته صعودی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۹ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۹۱۷۷ ریال تعیین شد. در انتهای هفته قیمت یورو نسبت به ابتدای آن ۵۶۱ ریال افزایش قیمت داشته و برابر ۴۹۷۳۸ ریال بود. میانگین قیمت یورو در این هفته ۴۹۲۷۰ ریال بود.

? نسبت قیمت جهانی دلار به یورو در روزهای ابتدایی هفته برابر ۰.۸۵ و در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه برابر ۰.۸۴ بود. در ایران این نسبت به جز روز پنجشنبه برابر ۰.۸۵ و در این روز برابر ۰.۸۴ بود.

? گزارش‌های ضعیف اقتصادی آلمان موجب تشدید جریانات ریسک گریزی بازار شده است. در روز جمعه در بازار اوراق قرضه، قیمت اوراق قرضه آلمان بیشترین افزایش را داشتند. این مسئله موجب کاهش نرخ بازدهی اوراق قرضه آلمانی شده و بر ارزش یورو در بازار فارکس هم تأثیر منفی گذاشته است. بانک مرکزی اروپا به فکر پایان دادن به برنامه QE است. این در حالی است که شاخص سفارشات کارخانجات آلمان به طور غیرمنتظره‌ای کاهش یافته است.

? در اروپا بازارهای اوراق قرضه این قاره در واکنش به اخبار مربوط به سیاست‌های پولی بانک مرکزی اروپا تحت‌ فشار قرار گرفته‌اند. بانک مرکزی اروپا از پایان دادن به برنامه تسهیل مقداری پولی (QE) حرف زده است. اقتصاددان ارشد بانک مرکزی اروپا (Peter Praet) روز چهارشنبه تائید کرد که نشست هفته آینده بانک مرکزی اروپا، نقطه عطفی برای پایان دادن به برنامه QE بانک مرکزی اروپا خواهد بود. اوراق قرضه اروپایی در واکنش به این دیدگاه به شدت سقوط کردند. نشست بانک مرکزی اروپا و فدرال رزرو آمریکا در ماه ژوئن هم برای به‌ روزرسانی سیاست‌های پولی بسیار اهمیت دارند.

? به نظر می‌رسد که فشارهای فروش ۴ تا ۶ هفته اخیر پوند در برابر رقبا رو به پایان است. بعد از رشد نا امید کننده اقتصاد انگلستان در سه ‌ماهه اول سال، داده‌های اقتصادی اخیر انگلستان از رشد قوی اقتصادی در سه ‌ماهه دوم سال ۲۰۱۸ خبر می‌دهند.

? هفته گذشته شاخص تمایلات و انتظارات اقتصادی انگلستان از ۱۰۵٫۵ واحد در ماه آوریل به ۱۰۷٫۴ واحد در ماه مه افزایش یافت و شاخص اطمینان مصرف‌کننده هم به بالاترین سطح نه ماه اخیر رسید. علاوه بر این، شاخص PMI بخش تولیدی انگلستان هم برخلاف پیش‌بینی ۵۳٫۵ واحدی، به ۵۴٫۴ واحد افزایش یافته است.

به‌ترتیب نمودار قیمت دلار و یورو در بازار آزاد
قیمت دلار , قیمت یورو

نظر بدهید