تحلیل روند هفتگی نرخ ارز | ۱۸ تا ۲۳ آذر

0
357

ارز دولتی
روند قیمت دلار مبادلاتی در این هفته صعودی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته با ۶۰ ریال افزایش قیمت نسبت به انتهای هفته گذشته برابر ۳۵۴۳۴ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت دلار مبادلاتی با ۱۶۵ ریال افزایش نسبت به ابتدای هفته برابر ۳۵۵۹۹ ریال بود. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت دلار مبادلاتی و دلار در بازار آزاد برابر ۶۴۲۱ ریال بود. این اختلاف قیمت نسبت به هفته پیش ۱۵ ریال بهبود یافته است.
روند قیمتی یوروی مبادلاتی در این هفته صعودی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۲۸ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته گذشته برابر ۴۱۷۱۴ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یوروی مبادلاتی با ۴۰۳ ریال افزایش نسبت به ابتدای هفته برابر ۴۲۱۱۷ ریال بود. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت یوروی مبادلاتی با یورو در بازار آزاد برابر ۸۴۲۳ ریال بود. این اختلاف قیمت نسبت به هفته گذشته ۵۰۵ ریال بهبود یافته است.
نسبت قیمت جهانی دلار به یورو در این هفته در تمام روزهای هفته به غیر از چهارشنبه برابر ۰.۸۴ و در این روز برابر ۰.۸۵ بود. این نسبت در بانک مرکزی رعایت شده و در ابتدا و انتهای هفته ۰.۸۴ بود. در بازار آزاد این نسبت برابر ۰.۸۳ بود.

ارز در بازار آزاد
روند قیمتی دلار در بازار آزاد در این هفته صعودی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته با ۱۰ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۱۸۲۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت دلار در بازار با ۲۰۰ ریال افزایش نسبت به ابتدای هفته برابر ۴۲۰۲۰ریال بود. اختلاف قیمت خرید و فروش دلار در ابتدای هفته ۴۶ ریال و در انتهای هفته ۱۱ ریال بود. قیمت دلار در این هفته به طور میانگین برابر ۴۲۰۱۰ ریال بود.
دلار آمریکا در برابر ین ژاپن، پوند، فرانک سوئیس و دلار استرالیا سقوط کرد، اما در برابر یورو، دلار کانادا و دلار نیوزیلند تقویت شد. نه ‌تنها شاخص خرده ‌فروشی آمریکا دو برابر بیشتر از انتظارات رشد داشت، بلکه رشد مستمر دستمزدها بر تقاضای مصرف‌کنندگان تأثیر مثبتی گذاشته است. رشد شاخص خالص خرده‌ فروشی هم ۰.۸ درصد بود، که سریع‌ترین رشد شاخص در بیش از سه سال گذشته محسوب می‌شود. همچنین شاخص مدعیان بیکاری هم به پایین‌ترین سطح از سال ۱۹۷۳ (دومین کف شاخص) رسید.
با چنین گزارش‌هایی می باید دلار آمریکا تقویت می‌شد، اما دلار در ادامه معاملات تضعیف شد. از آنجایی‌که نشست فدرال رزرو آمریکا را پشت سر گذاشته‌ایم، خریداران دلار خیلی از گزارش‌های دیروز هیجان‌زده نشدند. زیرا نشست مهم بعدی فدرال رزرو در ماه مارس برگزار خواهد شد و تا آن زمان گزارش‌های زیادی منتشر خواهد شد.
شک و تردیدها در رابطه با طرح اصلاح مالیات‌های آمریکا بازارهای سهام و دلار این کشور را تهدید می‌کند. امیدها به کاهش مالیات‌ها دلیل اصلی رالی صعودی شاخص‌های سهام آمریکا در سال ۲۰۱۷ بوده است. در این میان مدیران دارایی دیگر از ریسک کردن در بازار سهام خودداری می‌کنند و به نظر می‌رسد که رالی صعودی هشت‌ساله بازار سهام آمریکا به پایان خود رسیده است. اعتقاد برخی از فعالین بازار بر این است که رشد اقتصاد جهانی در وضعیت خوبی قرار دارد، اما وضعیت اوراق قرضه نشان‌ دهنده احتمال رکود اقتصادی است.
روند قیمتی یورو در بازار آزاد در این هفته صعودی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۶۲۰ ریال کاهش قیمت نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۵۰۰۵۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یورو در بازار با ۴۹۰ ریال نسبت به ابتدای هفته برابر ۵۰۵۴۰ ریال بود. اختلاف قیمت خرید و فروش یورو در ابتدای هفته برابر پنج ریال و در انتهای هفته برابر ۱۰۰ ریال بود. قیمت یورو در این هفته به طور میانگین برابر ۵۰۴۰۰ ریال بود.
در حال حاضر بانک مرکزی منطقه یورو انتظار دارد که رشد اقتصادی سال ۲۰۱۷ ناحیه یورو از ۲.۲ درصد پیش‌بینی‌ شده قبلی به ۲.۴ درصد برسد و رشد اقتصادی سال ۲۰۱۸ نیز از ۱.۸ درصد پیش‌بینی ‌شده قبلی به ۲.۳درصد افزایش یابد.
ارتقا برآوردهای رشد اقتصادی بانک مرکزی اروپا با پیش‌بینی IFO و شاخص‌های PMI ناحیه یورو همخوانی داشت. همچنین بانک مرکزی اروپا برآوردهای تورمی سال آینده را هم افزایش داده است، اما برآورد تورمی سال ۲۰۱۷ تغییری نکرده است.
یورو در واکنش به خوش‌بینی‌های ماریو دراگی تقویت شد، اما بعد از اینکه رئیس بانک مرکزی تائید کرد که تورم شاید در ماه‌های آینده ضعیف باشد، شاهد بازگشت نزولی و شدید یورو بودیم. هر چند که در کل لحن ماریو دراگی مثبت بود، اما خلاصه سخنان او نشان می‌دهد که با وجود رشد قوی اقتصاد ناحیه یورو، بانک مرکزی برنامه‌ای برای افزایش نرخ بهره ندارد.
در حال حاضر معامله گران پوند به نشست رهبران اتحادیه اروپا تمرکز کرده‌اند. انتظار می‌رود که اتحادیه اروپا مجوز شروع فاز دوم مذاکرات BREXIT را صادر کند. هنوز هم احتمال رسیدن پوند به نرخ ۱.۳۵ دلاری وجود دارد.

                                         به‌ترتیب نمودار قیمت دلار و یورو در بازار آزاد
قیمت دلار

نظر بدهید