تحولات طلا | هفته منتهی به جمعه ۱۷ فروردین ۹۷

0
753

بازار جهانی

? روز دوشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۳۳۱ دلار معامله شد. در ۳ ماه نخست سال ۲۰۱۸، طلا با رشد ۷/۱ درصدی، سومین فصل صعودی را ثبت کرد. نگرانی‌ها از جنگ تجاری با اعمال تعرفه‌ وارداتی آمریکا و تهدید چین از اقدام قانونی علیه آمریکا از طریق WTO، با بیشترین افت بازارهای سهام از ژانویه ۲۰۱۶ و افت شاخص دلار، طلا را به سقف ۱۳۵۶ دلاری رسا ند. اما رشد شاخص دلار طلا را به کف ۱۳۲۱ دلاری تنزل داد.

? روز سه شنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۳۳۷ دلار معامله شد. با وجود رشد قیمت طلای جهانی تا سطح ۱۳۴۵ دلار (رشد ۳/۱ درصدی) روز دوشنبه، اما فروکش نسبی ریسک‌گریزی معامله‌گران و شناسایی سود روز سه‌شنبه اونس طلا را نزولی کرد. تشدید نگرانی‌ها از جنگ تجاری، روز دوشنبه ریزش بازارهای سهام را رقم زد. اعمال تعرفه آمریکا علیه کالاهای چینی و پاسخ چین با اعمال تعرفه به ۱۲۸ کالای آمریکایی پیش از انتشار گزارش‌های مالی شرکت‌های تکنولوژی، افت سهام این شرکت‌ها را رقم زد.

? روز چهارشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۳۴۳ دلار معامله شد. افت شاخص دلار و ریزش بازارهای سهام مجددا روز چهارشنبه طلا را بر مدار صعودی و بالاتر از ۱۳۴۰ دلار قرار داد.

? روز جمعه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۳۲۳ دلار معامله شد. سیگنال‌های جنگ تجاری میان آمریکا و چین با بررسی امکان اعمال تعرفه بر حدود ۱۰۰ میلیارد دلار کالای چینی و همزمان اعلام امکان مذاکره میان چین و واشنگتن، با نوسان بازارهای سهام، عامل تشدید نوسانات طلای جهانی شد. بنابراین با وجود رشد طلا در روز پنج‌شنبه تا سقف ۱۳۴۷ دلار، در ادامه رشد شاخص دلار پیش از سخنرانی جرومی پاول، رئیس فدرال رزرو و آمار اشتغال ماهانه آمریکا، طلا را در میانه معاملات جمعه تا کف ۱۳۲۳ دلاری کاهش داد. با وجود افت شاخص دلار در سال ۲۰۱۷ و ادامه روند نزولی آن در سال ۲۰۱۸، مورگان استنلی با چشم‌انداز کاهش کسری تراز تجاری آمریکا به دلیل تعرفه‌ها و اثرات محدود آن بر رشد مناسب اقتصادی آمریکا، رشد شاخص دلار را پیش‌بینی کرد. موضوعی که می‌تواند بر طلا فشار آورد.

بازار ایران

? هر سکه طرح جدید با ثبت رشد ۵/۶ درصدی در هفته اول فروردین به قیمت یک میلیون و ۷۲۵ هزار تومان معامله شد. با وجود نوسان قیمت سکه نزدیک سطح یک میلیون و ۶۲۰ هزار تومان در آخرین روز معاملاتی سال ۹۶ (۲۸ اسفند) روز دوشنبه پس از بازگشایی بازار، با نوسان دلار بالاتر از ۵ هزار تومان روز یکشنبه و همبستگی ۹۶/۰ درصدی قیمت سکه با نرخ دلار، سکه با رشد ۹۱ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۷۱۰ هزار تومان معامله شد.

? روز سه شنبه هر سکه طرح جدید با رشد ۵ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۷۳۰ هزار تومان معامله شد. با وجود نوسان سکه در کانال یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی در هفته‌های پایانی اسفند، از ابتدای سال قیمت سکه با جهش بیش از ۹۰ هزار تومانی به کانال یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومانی وارد شد.

? روز چهارشنبه هر سکه طرح جدید با رشد ۱۰ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۷۴۰ هزار تومان معامله شد. با وجود افت ۴۵ تومانی نرخ دلار در دو روز اخیر، رشد طلای جهانی، سکه را صعودی کرد. با وجود حرکت سکه در سطح یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی در روزهای پایانی اسفند، از ۶ فروردین قیمت سکه با رشد ۱۲۱ هزار تومانی همراه شده است.

? هر سکه طرح جدید با رشد هفتگی ۹/۰ درصدی به قیمت یک میلیون و ۷۴۶ هزار تومان معامله شد. با وجود نوسان سکه در کانال یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی در پایان سال ۹۶، از ابتدای معاملات در سال ۹۷ قیمت سکه وارد کانال یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومانی شد. با وجود رشد طلای جهانی تا نزدیک سقف ۱۳۵۰ دلار، مقاومت جدی سطح مزبور مشاهده می‌شود. در بازار ارز اما ریسک‌گریزی معامله‌گران با نزدیک شدن به تصمیم ترامپ در مورد برجام، دورنمای حمایت ارز از سکه را تقویت کرده است. علاوه بر این سیگنال بازار آتی با قرار گرفتن قیمت سکه در یک میلیون و ۷۶۹ هزار تومان با سررسید اردیبهشت عامل دیگر حمایت از سکه است. قیمت حراج سکه بانک کارگشایی در روز شنبه و نوسانات طلا پس از انتشار آمار اشتغال آمریکا می‌تواند مورد توجه معامله‌گران قرار گیرد.

پیش‌بینی

? روز پنج‌شنبه پس از این که ایالات متحده آمریکا و چین با اشاراتی نشان دادند که تمایل دارند مناقشه تجاری خود را از طریق مذاکره حل‌وفصل کنند، با افت تقاضا برای سرمایه امن، قیمت طلا که دیروز با بالا گرفتن تنش‌ها به اوج رسیده بود، افت کرد. با آرام شدن بازارها سرمایه‌گذاران پول خود را دوباره به سوی سهام سرازیر کردند و باعث شدند بازارهای سهام جهان رشد کنند. درحالی که با تقویت دلار، طلا برای دارندگان ارزهای غیر دلاری گران‌تر تمام شد. قیمت طلا از دو طرف تحت فشار قرار گرفت؛ هم تقویت دلار و هم تثبیت بازارهای سهام که باعث شد تقاضا برای سرمایه‌های امن کاهش پیدا کند.

قیمت طلا در هفته منتهی به جمعه ۱۷ فرودین ۹۷

طلا

قیمت

نوسان(نسبت به هفته قبل)

اونس جهانی

۱.۳۲۳ دلار

۰.۱۵ درصد کاهش (۲ دلار)

هر گرم طلای ۱۸ عیار در بازار داخل

۱.۶۱۱.۴۴۰ ریال

۰.۳ درصد افزایش (۵۰۸۰ ریال)

 

نظر بدهید