تحولات طلا در هفته منتهی به جمعه ۳ آذر ۹۶

0
414

بازار جهانی

• روز دوشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۷۷.۵ دلار معامله شد. با وجود فشار رشد شاخص دلار و رشد بازارهای سهام، اونس طلا نزدیک سقف یک‌ماهه (۱۲۹۳ دلار) نوسان داشت. شکست آنگلامرکل برای ایجاد ائتلاف سه گانه در پایان مذاکرات یک‌ ماهه با تقویت احتمال انتخابات مجدد در این کشور افت یورو را در ابتدای معاملات رقم زد. با این وجود، چشم‌انداز مناسب اقتصادی اروپا مجددا یورو و بازارهای سهام اروپا را در مسیر صعودی قرار داد.
• روز سه شنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۸۰ دلار معامله شد. رشد شاخص دلار با تداوم افت یورو عامل فشار بر اونس طلا شد. پس از شکست آنگلا مرکل برای ایجاد ائتلاف سه‌گانه وی اعلام کرد که به جای دولت حداقلی، برگزاری انتخابات مجدد را ترجیح می‌دهد. این عامل در کنار چشم‌انداز خروج تدریجی از سیاست‌های به شدت انبساطی بانک مرکزی اتحادیه اروپا فشار را بر یورو حفظ کرد.
چهارشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۹۲ دلار معامله شد. جنت یلن، رئیس فدرال رزرو اعلام کرد افزایش سریع نرخ بهره، ریسک پایین ماندن نرخ تورم از هدف (۲ درصدی) فدرال رزرو را تقویت می‌کند و اجازه کاهش نرخ تورم پایین‌تر از سطوح کنونی برای اقتصاد «خطرناک» است. موضوعی که پیش از انتشار صورتجلسه نشست اخیر فدرال رزرو، در کنار بازگشت یورو به مسیر صعودی پس از افت‌های اخیر فشار بر شاخص دلار را تشدید و رشد طلا بالاتر از ۱۲۸۰ دلار را رقم زد.
• روز جمعه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۸۸ دلار معامله شد. افت شاخص دلار عامل حمایت از طلا است. نگرانی برخی اعضای فدرال رزرو از پایین ماندن نرخ تورم از هدف ۲ درصدی فدرال رزرو در صورت‌جلسه نشست اخیر، با تردید نسبت به روند افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۱۸ بر شاخص دلار فشار آورد. یورو نیز با احتمال پایان خرید اوراق قرضه دولتی (پس از سپتامبر ۲۰۱۸) و چشم‌انداز رشد مناسب اقتصادی به سقف ۶‌هفته رسید و فشار بر شاخص دلار را تشدید کرد. اکثر بازارهای سهام نزدیک سقف‌های چندساله نوسان داشتند (به جز بازار سهام چین که پس از ثبت بیشترین افت روزانه در ۱۷ ماه اخیر، روز جمعه نزدیک کف ۳ماهه نوسان داشت). اما هشدار کارشناسان نسبت به بالا بودن ارزش سهام عامل احتیاط است. تعطیلی بازارهای آمریکا کاهش حجم معاملات را به همراه داشت.

بازار ایران

• روز دوشنبه هر سکه طرح جدید با جهش ۳۰ هزار تومانی به قیمت یک‌میلیون و ۴۳۷ هزار تومان معامله شد. در ۱۳ روز معاملاتی اخیر (از ۱۳ آبان) جهش ۱۲۰ هزار تومانی قیمت سکه رقم خورده است.
• روز سه شنبه هر سکه طرح جدید با افت ۱۶ هزار تومانی مواجه شد. به این ترتیب با رشد ماهانه ۶/۹ درصدی، بیشترین رشد ماهانه سکه از بهمن ۹۲ رقم خورد.
• روز چهارشنبه هر سکه طرح جدید با رشد ۹ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۴۳۰ هزار تومان معامله شد. با وجود افت قیمت سکه پس از رسیدن به سقف یک میلیون و ۴۳۷ هزار تومان، روز گذشته رشد نرخ دلار و طلای جهانی از سکه حمایت کرد.
• هر سکه طرح جدید با رشد هفتگی یک درصدی برای پنجمین هفته متوالی صعودی و به قیمت یک میلیون و ۴۰۵ هزار تومان معامله شد. در هفته اخیر شاهد بازگشت طلای جهانی به مسیر صعودی و رشد آن نزدیک ۱۲۹۰ دلار و رشد نرخ دلار تا سقف ۴۱۲۶ تومان بودیم. با وجود این سیگنال بازار آتی سکه، چشم‌انداز رشد تقاضای مناسبتی و افزایش سفته‌بازی با بیش‌واکنشی سکه به رشد بازارهای اثرگذار، رشد قیمت سکه تا سقف یک میلیون و ۴۳۷ هزار تومان (روز دوشنبه) و حباب (بیشتر بودن قیمت بازاری از ارزش ذاتی) سکه را به رکورد ۱۸۸ هزار تومان رساند. با وجود نوسان سکه نزدیک سقف، روز پنج‌شنبه اعلام حراج سکه در بسته‌های ۲۰ تایی روز شنبه، از سوی بانک کارگشایی برای ممانعت از حبابی شدن قیمت، سکه را به کف یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومانی نزدیک کرد.

پیش‌بینی قیمت طلا

• قیمت طلا برای کوتاه‌مدت در مسیر رشدی نسبی قرار گرفته و البته این شرایط در هفته‌های اخیر خودنمایی می‌کند اگرچه روند افزایشی نرخ با برخی شکست‌های مهم قیمتی همراه بوده ولی نوسان نرخ به‌صورت کلی نشان‌دهنده جذابیت بازار برای کوتاه‌مدت است. با توجه به روند افزایشی قیمت‌ها در بازارهای کالایی و سهام و جریان مثبت اقتصادی در روزها و هفته‌های پایانی سال ۲۰۱۷ می‌توان گفت که این روند افزایشی اگرچه در کوتاه مدت قابل رهگیری است ولی به یک فاز تعدیل نرخ نیاز دارد ولی پس از آن باز‌هم جریان افزایشی جدیدی ایجاد خواهد شد که از هم‌اکنون نمی‌توان در مورد شدت و ضعف و توانمندی آن اظهارنظر قاطعی داشت زیرا داده‌های تاثیرگذار متفاوتی بر این بازار اعمال نفوذ می‌کنند. به‌نظر می‌رسد نوسان روند جهانی قیمت طلا به‌صورت کج‌دار و مریز در روزها و حتی هفته‌های آینده خودنمایی خواهد کرد.

                                        قیمت طلا در هفته منتهی به جمعه ۰۳ آذر ۹۶

طلاقیمتنوسان (نسبت به هفته قبل)
اونس جهانی۱۲۸۸ دلار۰.۹ درصد افزایش (۱۱.۵ دلار)
هر گرم طلای ۱۸ عیار در بازار داخل۱.۲۷۱.۳۷۰ ریال۰.۰۵ درصد افزایش (۷۰۰ ریال)

قیمت طلا

نظر بدهید