تحولات طلا در هفته منتهی به جمعه ۱۰ آذر ۹۶

0
358

بازار جهانی
روز دوشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۹۵ دلار معامله شد. رشد یورو به سقف ۲‌ماهه با تشدید فشار بر شاخص دلار اونس طلا را به بالاتر از ۱۲۹۰ دلار بازگرداند. پیش‌تر تشدید ریسک‌های سیاسی آلمان عامل فشار بر یورو شد. اما توافق حزب مرکل برای ایجاد ائتلاف با سوسیال‌دموکرات‌ها در کنار آمار مناسب اقتصادی این کشور رشد یورو را به دنبال داشت.
• روز سه شنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۹۳ دلار معامله شد. پیش‌تر در ساعات پایانی معاملات روز دوشنبه افت شاخص دلار به کف ۲‌ماهه، اونس طلا را تا سقف ۶‌هفته (۱۳/۱۲۹۹ دلار) افزایش داد.
• روز چهارشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۸۳ دلار معامله شد. با وجود افت شاخص دلار و تداوم ریسک‌های ژئوپلیتیک با آزمایش موشکی مجدد کره شمالی، روند کم‌نوسان طلا در کانال ۱۲۹۰ دلاری ادامه یافت. کره شمالی اعلام کرد هم‌اکنون توان نظامی برای حمله موشکی به تمام مناطق آمریکا را دارد.
• روزجمعه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۸۱ دلار معامله شد. طلا رشد ماهانه ۴/۰ درصدی را در نوامبر ثبت کرد. با وجود افت شاخص دلار به کمترین سطح در ۳ و نیم هفته اخیر اما شرایط احتیاطی نسبت به نتیجه بررسی قوانین اصلاح مالیاتی ترامپ و تداوم نوسان بازارهای سهام نزدیک سقف، نوسان طلا نزدیک سطح ۱۲۷۵ دلاری را رقم زد. با وجود خوش‌بینی‌ها به تصویب برنامه کاهش مالیاتی حزب جمهوری‌خواه از سوی سنا روز پنج‌شنبه، اما به تعویق افتادن تصمیم‌گیری به روز جمعه تقویت تردیدها را رقم زد. این عامل در کنار رشد یورو با چشم‌انداز رشد مناسب اقتصادی فشار بر شاخص دلار را تشدید کرد. احتمال افزایش نرخ بهره در نشست دسامبر فدرال رزرو تا حدی در طلا پیش‌خور شده است. اما در صورت تصویب قوانین مالیاتی ترامپ، چشم‌انداز تقویت تورم می‌تواند روند افزایش نرخ بهره را تسریع بخشد.

قیمت طلا بازار ایران

• روز دوشنبه هر سکه طرح جدید با افت ۳۶ هزار تومانی و ثبت بیشترین افت روزانه از ۹ دی ۹۵ به قیمت یک میلیون و ۳۵۴ هزار تومان معامله شد.
• روز سه شنبه هر سکه طرح جدید با رشد ۴ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۳۵۸ هزار تومان معامله شد. رشد طلای جهانی، رشد نرخ دلار و شناسایی کف میان معامله‌گران پس از ریزش روزهای اخیر از قیمت سکه حمایت کرد.
• روز چهارشنبه هر سکه طرح جدید با رشد ۱۱ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۳۶۹ هزار تومان معامله شد و شاهد روند کم‌نوسان اونس طلای جهانی در کانال ۱۲۹۰ دلاری بودیم.
• هر سکه طرح جدید پس از ۵ هفته صعودی با افت ۶/۱ درصدی مواجه شد. با وجود نوسان طلا بالاتر از ۱۲۹۰ دلار در ابتدای هفته، در ادامه شاهد افت حدود ۱۵ دلاری اونس طلا بودیم. روز جمعه با تقویت شرایط احتیاطی روند کم‌نوسان اونس طلا در کانال ۱۲۷۰ دلاری ادامه یافت. در بازار ارز نیز با مقاومت سطح ۴۱۵۰ تومانی، شاهد نوسان دلار زیر سطح ۴۱۴۰ تومان بودیم. در هفته‌های اخیر تشدید نوسانات سکه با سیگنال‌های بازار آتی و چشم‌انداز رشد تقاضای مناسبتی رقم خورد. اما آغاز حراج سکه از سوی بانک کارگشایی (عرضه سکه در بسته‌های ۲۰تایی به قیمت یک میلیون و ۲۸۸ هزار تومان) افت ۷۶ هزار تومانی سکه طی ۳ روز معاملاتی را رقم زد. اما شناسایی کف و تمایل معامله‌گران به رشد قیمت سکه، افزایش ۲۸ هزار تومانی سکه را در ۳ روز پایانی هفته رقم زد.

پیش‌بینی قیمت طلا

•ذهنیت افزایش نرخ بهره در کنار عقب‌نشینی سفته بازها از بازار جهانی طلا موجب شد یکی از بزرگ‌ترین افت‌های قیمت طلا در دو ماه اخیر به ثبت برسد. این در حالی است که زمان مصرف فیزیکی طلا برای تولید جواهرات به منظور فروش در پایان سال میلادی به پایان رسیده و این داده مهم به کاهش قیمت طلا کمک کرده است. البته نرخ‌های فعلی هم قابل دفاع است ولی ذات شکسته شدن رکورد قیمتی ۱۳۰۰ دلار در هر اونس ولی عدم حفظ آن نشان می‌دهد که بازار طلا به یک فاز برای تجدید قوا نیاز داشته اما ذات صحبت‌ها از افزایش تورم در آمریکا و حتی برنامه ریزی برای آن خود محرک جدیدی برای طلا به شمار می‌آید که می‌تواند پس از جذب توانمندی‌های مورد نیاز به یک روند افزایشی جدید منجر شود. این روند کلی یعنی تلاش برای رشد بیشتر قیمت‌ها از هم‌اکنون آغاز شده ولی برای رسیدن به روزهای اوج و ترسیم یک روند جدید از افزایش قیمت‌ها به زمان بیشتری نیاز دارد. این در حالی است که با فرض پذیرش ابهام در بازار دلار در کنار تقویت بازارهای مشابه، طلا هم به این روند کلی دچار خواهد شد ولی خوش‌بینی‌ها به بازار طلا در نهایت به حمایت از این بازار مهم منجر خواهد شد.
• درخصوص کاهش قیمت طلا در روزهای اخیر مهم‌ترین سیگنال را داده‌های مثبت از سوی اقتصاد آمریکا به شمار آورده‌اند که موجب شده مهاجرت به سمت دارایی‌های امن حرکت کند؛ یعنی بازار به سمتی گرایش پیدا کرده است که ثبات بیشتری داشته باشد. این در حالی بود که رشد ممتد و پلکانی بهای طلا به خودی خود زمینه را برای کاهش نرخ ایجاد کرده و همچنین تلاش برای نقد کردن درآمدزایی طلا در چارچوب سفته بازی نیز به این افت قیمت‌ها دامن زد. تقویت نسبی قیمت سهام در آمریکا در کنار تقویت بازارهای کالایی و احتمال رشد بیشتر در اقتصاد آمریکا موجب شد تا جذابیت طلا در بازارهای جهانی کاهش یافته که یکی از خروجی‌های آن کاهش قیمت طلا بود.

قیمت طلا در هفته منتهی به جمعه ۱۰ آذر۹۶

طلاقیمتنوسان(نسبت به هفته قبل)
اونس جهانی۱۲۸۱.۴دلار۰.۴ درصد افزایش(۴.۹دلار)
هر گرم طلای ۱۸ عیار در بازار داخل۱,۳۰۳,۶۹۰ ریال۲.۵ درصد افزایش(۳۲,۳۲۰ریال)

قیمت طلا

نظر بدهید