تحولات طلا | هفته منتهی به جمعه ۲۷ بهمن ۹۶

0
300

بازار جهانی
? روز دوشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۳۱۶ دلار معامله شد. با وجود رشد طلا با افت شاخص دلار، بازگشت نسبی آرامش به بازارهای سهام با تقویت ریسک‌گریزی معامله‌گران و انتظار برای انتشار نرخ تورم آمریکا مانع از رشد قابل توجه طلا شد و نوسان طلا حول سطح ۱۳۲۰ دلاری را رقم زد.

? روز سه شنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۳۲۳ دلار معامله شد. افت شاخص دلار طلا را به کانال ۱۳۳۰ دلاری نزدیک کرد. رشد پوند با رشد نرخ تورم انگلستان (نزدیک ۳ درصد) و افزایش ین و فرانک با رشد تقاضای محافظه‌کارانه عامل فشار بر شاخص دلار شد. اما چشم‌انداز تسریع روند افزایش نرخ بهره آمریکا فشار را بر طلا حفظ کرده است.

? روز چهارشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۳۵۳ دلار معامله شد. در میانه معاملات با افت شاخص دلار، طلا تا سطح ۱۳۳۷ دلار (بالاترین سطح از ۶ فوریه) رشد داشت، اما بازگشت شاخص دلار به مسیر صعودی پیش از انتشار آمار نرخ تورم و خرده‌فروشی آمریکا طلا را به ۱۳۳۰ دلار نزدیک کرد.

? روز جمعه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۳۴۸ دلار معامله شد. رشد نرخ تورم آمریکا بیش از پیش‌بینی‌ها (۸/۱ درصد سالانه) چشم‌انداز افزایش نرخ بهره آمریکا را به ۴ بار در سال جاری افزایش داد و نرخ بازدهی اوراق خزانه ۱۰‌ساله را به سقف ۴ ساله (۹/۲ درصد) بازگرداند. با این وجود، تصویب قانون ۵/۱ هزار میلیارد دلاری کاهش مالیات و تصویب افزایش هزینه‌های مالی دولت در هفته اخیر بیش از ۳۰۰ میلیارد دلار برای ۲ سال آینده، با تقویت نگرانی‌ها نسبت به افزایش بیشتر کسری بودجه عامل فشار بر شاخص دلار است. این عامل و رشد ین به سقف ۱۵‌ماهه در کنار رشد یورو شاخص دلار را به کف ۳ساله رساند. این عامل در کنار افزایش تقاضای طلا برای پوشش ریسک ناشی از افزایش نرخ تورم، طلا را نزدیک سقف ۵/۱ ساله (۷/۱۳۶۱ دلار) رساند.

بازار ایران
? روز دوشنبه هر سکه طرح جدید با رشد ۲۱ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۵۶۱ هزار تومان معامله شد. در بازار طلای جهانی بازگشت نسبی آرامش به بازارهای سهام و کاهش تقاضای محافظه‌کارانه تا حدی عامل فشار بر طلا شد.

? روز سه شنبه هر سکه طرح جدید با رشد ۳۲ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۵۹۳ هزار تومان معامله شد. افزایش ۲۳۰ تومانی نرخ دلار از ابتدای هفته و رشد طلای جهانی افزایش ۷۱ هزار تومانی سکه را رقم زده است.

? روز چهارشنبه هر سکه طرح جدید با افت هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۵۹۲ هزار تومان معامله شد. شاهد نوسان طلای جهانی در کانال ۱۳۳۰ دلاری بودیم. چشم‌انداز تسریع روند افزایش نرخ بهره فشار را بر طلا حفظ کرده است. آمار نرخ تورم و خرده‌فروشی آمریکا تصویر روشن‌تری از این امر ارائه می‌دهد. در بازار ارز نیز روند صعودی نرخ دلار (رشد ۲۳۰ تومانی دلار در هفته جاری) روز گذشته با دستگیری دلالان ارزی و کاهش حجم معاملات افت ۱۰۰ تومانی نرخ دلار رقم خورد.

? هر سکه طرح جدید با رشد هفتگی ۸/۲ درصدی به قیمت یک میلیون و ۵۶۵ هزار تومان معامله شد. با وجود رشد طلای جهانی تا نزدیک سقف ۵/۱ ساله روز پنج‌شنبه با افت شاخص دلار به کف ۳ساله، اما کاهش ۱۸۵ تومانی نرخ دلار از سقف تاریخی ۴ هزار و ۹۱۰ تومان، کاهش ۲۷ هزار تومانی قیمت سکه را روز پنج‌شنبه رقم زد. در بازار طلای جهانی، با وجود چشم‌انداز تسریع روند افزایش نرخ بهره آمریکا (۴ بار در سال جاری) اما نگرانی‌ها نسبت به افزایش کسری بودجه و چشم‌انداز رشد سایر ارزها در مقابل دلار، شاخص دلار را به کف ۳ساله بازگرداند. در بازار ارز نیز در روزهای پایانی هفته افزایش فشارها بر دلالان ارزی و دستگیری‌ها باعث شد نرخ دلار توسط صرافی بانک‌ها تعیین شود. بنابراین پس از رشد ۹۹ هزار تومانی قیمت سکه طی ۹ روز معاملاتی، روند صعودی سکه متوقف شد.

پیش‌بینی
? نگاهی به روند عمومی حجم معاملات هفتگی نشان‌دهنده روند افزایشی ممتد آن است و همین سیگنال به وضوح خوش‌بینی‌های جدیدی را پیش روی این بازار ترسیم‌ می‌کند. افزایش متوسط حجم معاملات آتی در کنار رشد نسبی قیمت‌ها به معنی قدرت‌گرفتن جدید این بازار است که همین سیگنال یعنی رشد حجم معاملات و افزایش قیمت‌ها برای تداوم رشد نرخ و همچنین افزایش بیشتر حجم معاملات شاید کافی باشد. درخصوص برآورد آینده و شرایط فعلی حجم معاملات در نهایت نکته حائز اهمیت را باید نوسان نرخ برشمرد زیرا مهم‌ترین سیگنال این بازار بوده و هست. نوسان قیمت‌ها در بازار آتی سکه طلا در هفته گذشته شرایط پیچیده‌ای را تجربه کرد، زیرا تا روز سه‌شنبه (اواسط هفته – اوج قیمت‌ها) روند افزایشی شدیدی در بازار تجربه شد تا جایی‌که یکی از رکوردهای قیمتی سال جاری برای برخی سررسیدها به ثبت رسید. از آن زمان به بعد شاهد یک روند کاهشی محدود در بازار آتی بودیم تا جایی که هفته‌ای مبهم در تاریخچه این بازار لمس شد. هنوز میل به خرید در این بازار وجود دارد ولی داده‌های محدودکننده بسیاری در این خصوص خودنمایی کرده است.

قیمت طلا در هفته منتهی به جمعه ۲۷بهمن ۹۶

طلاقیمتنوسان(نسبت به هفته قبل)
اونس جهانی۱۳۴۸.۶ دلار۲.۶ درصد افزایش (۳۴.۵ دلار)
هر گرم طلای ۱۸ عیار در بازار داخل۱.۴۸۷.۰۰۰ ریال۱ درصد افزایش (۱۴۳۱۰ریال)

قیمت طلا

نظر بدهید