تحولات طلا در هفته منتهی به جمعه ۲۵ اسفند ۹۶

0
1270

بازار جهانی
? روز دوشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۳۲۳ دلار معامله شد. رشد شاخص دلار و تقویت ریسک‌پذیری معامله‌گران طلا را زیر ۱۳۲۰ دلار بازگرداند.

? روز سه شنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۳۲۶ دلار معامله شد. برکناری رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا از سوی ترامپ با تشدید تنش‌های داخلی واشنگتن در کنار رشد تدریجی نرخ تورم، عامل فشار بر شاخص دلار شد و از اونس طلا حمایت کرد.

? روز چهارشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۳۲۵ دلار معامله شد. در ساعات پایانی معاملات روز سه‌شنبه، برکناری وزیر امور خارجه آمریکا از سوی ترامپ، با تقویت ریسک‌گریزی معامله‌گران و افت شاخص دلار طلا را به سقف ۱۳۳۰ دلاری نزدیک کرد. روز چهارشنبه نیز شاهد تداوم روند طلا نزدیک سطح مزبور بودیم. اما رشد بازارهای سهام با آمار مناسب اقتصادی چین مانع از رشد قابل توجه طلا شد.

? روز جمعه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۳۱۳ دلار معامله شد. در روزهای اخیر شاهد حبس بازه‌ای طلا در سطح ۱۳۱۵ تا ۱۳۳۰ دلاری بودیم. تشدید تنش‌های داخلی واشنگتن که با استعفای کوهن، مشاور اقتصادی ترامپ آغاز و در ادامه با برکناری رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه تشدید شد. همچنین زمزمه‌های برکناری مشاور امنیت ملی ترامپ، مک‌مستر در کنار بررسی پرونده ارتباط ترامپ با روسیه، عامل تشدید فشار بر شاخص دلار شد. با این وجود چشم‌انداز افزایش نرخ بهره آمریکا در نشست دوروزه فدرال رزرو که ۲۰ مارس آغاز می‌شود، فشار را بر طلا حفظ کرده است. آمار مناسب اشتغال و رشد نرخ تورم تولیدکننده چشم‌انداز تسریع روند افزایش نرخ بهره آمریکا (۴ بار در ۲۰۱۸) را تقویت کرده است. همچنان تردیدها نسبت به افت بازارهای سهام و اوراق با ارزش‌گذاری بالای قیمت سهام عامل تقویت ریسک‌گریزی معامله‌گران است.

بازار ایران
? روز دوشنبه هر سکه طرح جدید با رشد ۱۸ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۶۱۰ هزار تومان معامله شد. پس از روند کم‌نوسان سکه در کانال یک میلیون و ۵۸۰ هزار تومانی، دوشنبه سکه به سقف یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان نزدیک‌تر شد. پیش‌تر با افت نرخ دلار، قیمت سکه به کف یک میلیون و ۴۸۸ هزار تومان رسیده بود. اما در ادامه چشم‌انداز صعودی دلار، قیمت سکه را صعودی کرد.

? روز سه شنبه هر سکه طرح جدید با رشد ۲۲ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۶۳۲ هزار تومان معامله شد. با رشد نرخ دلار و افزایش طلای جهانی صعود سکه در کانال یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی را پرشتاب کرد.

? هر سکه طرح جدید با رشد ۲.۶ درصدی و ثبت سومین هفته صعودی به قیمت یک میلیون و ۶۳۰ هزار تومان معامله شد. در ابتدای هفته گذشته سکه زیر سطح یک میلیون و ۵۹۰ هزار تومانی نوسان داشت. اما با افزایش دلار از کانال ۴۴۰۰ به ۴۷۰۰ تومانی قیمت سکه با یک روز تاخیر سقف یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی را شکست. با وجود انتظار برای افزایش نرخ بهره در نشست هفته جاری فدرال رزرو، اما افت شاخص دلار کم‌نوسانی طلای جهانی را در بازه ۱۳۱۵ تا ۱۳۳۰ دلاری رقم زده است. بنابراین در میانه‌ هفته با رشد تقاضای سکه با نزدیک شدن به عید نوروز و رشد نرخ دلار (با توجه به همبستگی ۰.۹۶ درصدی سکه با دلار در مقابل همبستگی ۰.۷ درصدی سکه با طلا) روند صعودی سکه در کانال یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی تشدید شد.

پیش‌بینی
? روزهای پایانی سال تاکنون برای بازار آتی جذابیت‌های بسیاری داشته است تا جایی که می‌توان رشد قیمت‌ها در واپسین روزهای سال را یک سیگنال مثبت و مهم برای این بازار به شمار آورد زیرا آخرین و مهم‌ترین‌ بازاری است که با رشد قیمت‌ها همگام شده است. در هفته گذشته به‌صورت نسبی شاهد رشد قیمت‌ها بوده‌ایم که این رخداد به معنای آن است که بازار آتی سکه شاید یکی از موفق‌ترین بازارها در بین بازارهای کالایی بوده است. این سیگنال مهم به معنی سرایت جذابیت‌های این بازار به آغاز سال آینده خواهد بود، اگرچه این بازار به تعدیل و تثبیت نیاز خواهد داشت. ذات این بازار به گونه‌ای خودنمایی کرده است که باز هم می‌توان تاثیرگذاری داده‌های جهانی بر نرخ‌های داخلی و دورنمای نوسان قیمت‌ها را مورد توجه قرار داد.

قیمت طلا در هفته منتهی به جمعه ۱۸ اسفند ۹۶

طلا

قیمت

نوسان(نسبت به هفته قبل)

اونس جهانی

۱.۳۱۳.۷ دلار

۰.۶ درصد کاهش (۸.۴ دلار)

هر گرم طلای ۱۸ عیار در بازار داخل

۱.۵۱۹.۰۹۰ ریال

۱.۲ درصد افزایش (۱۸۴۷۰ریال)

 

قیمت طلا

نظر بدهید