تحولات قیمت طلا | هفته منتهی به جمعه ۴ خرداد ۹۷

0
1497

بازار جهانی

روز دوشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۹۳ دلار معامله شد. تداوم رشد شاخص دلار به سقف ۵ماهه و کاهش ریسک‌گریزی معامله‌گران طلا را به کف ۱۲۸۱.۷۶ دلار رساند. افت یورو در شرایط انتظاری برای تعیین نخست‌وزیر از سوی دو حزب و رشد شاخص دلار با اعلام وزیر خزانه‌داری این کشور از «معلق شدن» جنگ تجاری میان آمریکا و چین عامل فشار بر طلا شد.

روز سه شنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۹۲ دلار معامله شد. افت شاخص دلار از سقف ۵ماهه رشد طلا از کف ۱۲۸۱ دلاری را رقم زد. اما رشد بازارهای سهام فشار را بر طلا حفظ کرد.

روز چهارشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۳۰۶ دلار معامله شد. افت شاخص خرید مدیران کارخانه‌ای اروپا (PMI) به کمترین سطح در ۱۸ ماه اخیر، با افت یورو به کف ۶ماهه در کنار افت پوند با رشد نرخ تورم انگلیس کمتر از پیش‌بینی‌ها رشد شاخص دلار به سقف ۵ماهه را رقم زد. اما افت بازارهای سهام و اعلام ترامپ از احتمال به نتیجه رسیدن مذکرات با رهبر کره شمالی و بازگشت نگرانی جنگ تجاری آمریکا با چین با تقویت ریسک‌گریزی معامله‌گران طلا را به سقف ۱۳۰۰ دلاری نزدیک کرد.

روز جمعه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۳۰۱.۴ دلار معامله شد. لغو ملاقات با رهبر کره شمالی از سوی ترامپ در روز پنج‌شنبه با بازگشت ریسک ژئوپلیتیک و تهدید دولت آمریکا برای اعمال تعرفه‌ها روی خودرو و کامیون با هدف حمایت از «امنیت ملی» با افت بازارهای سهام، مقاومت سقف ۱۳۰۰ دلاری طلا را شکست. اما واکنش کره شمالی و اقدام به پاسخ حساب‌شده در رابطه با این تصمیم ترامپ، بازگشت نسبی آرامش به بازارها را روز جمعه رقم زد. با وجود چشم‌انداز افزایش نرخ بهره در نشست ژوئن فدرال رزرو، اما تدریجی بودن افزایش نرخ بهره در صورت‌جلسه نشست اخیر فدرال رزرو و رشد یورو و پوند از کف‌های پیشین صعود طلا را رقم زد. همچنان آمار سفارشات کالاهای بادوام آمریکا، سخنان رئیس فدرال رزرو، جروم پاول و رئیس بانک انگلیس مورد توجه معامله‌گران در ساعات پایانی روز جمعه بود.

قیمت طلا و سکه در بازار ایران

روز دوشنبه هر سکه طرح جدید با رشد ۴۷ هزار تومانی به قیمت یک‌میلیون و ۹۹۹ هزار تومان معامله شد. با وجود افت ۵.۲درصدی قیمت طلای جهانی در یک ماه اخیر، همبستگی ۰.۷ درصدی طلا و سکه در مقابل همبستگی ۰.۹۶ درصدی دلار و سکه، سکه را با رشد ماهانه ۹.۵ درصدی همراه کرد.

روز سه شنبه هر سکه طرح جدید با رشد ۲۲ هزار تومانی به قیمت ۲ میلیون و ۲۱ هزار تومان معامله شد. رشد اندک طلای جهانی از کف و تمایل معامله‌گران به رشد سکه، رشد ۶۹ هزار تومانی سکه در ۲ روز را رقم زد.

روز چهارشنبه هر سکه طرح جدید با افت ۱۶ هزار تومانی به قیمت دو میلیون و ۵ هزار تومان معامله شد. پس از رشد ۶۹ هزار تومانی سکه طی ۲ روز، دیروز سکه نزولی شد. در بازار جهانی رشد طلا با تقویت ریسک‌گریزی معامله‌گران زیر سقف ۱۳۰۰ دلاری رقم خورد.

هر سکه طرح جدید با رشد هفتگی ۳ درصدی به قیمت ۲ میلیون و ۱۹ هزار تومان معامله شد. با وجود افت قیمت سکه در ۲۴ اردیبهشت به کف یک میلیون و ۹۰۲ هزار تومانی، اما حمایت سطح یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومانی از سکه در کنار شناسایی کف قیمتی ۶۱۰۰ تومانی دلار در بازار ارز غیررسمی، سکه را از کف مزبور با رشد همراه کرد. بنابراین با وجود افت طلای جهانی در میانه هفته گذشته به کف ۵ ماهه (۱۲۸۱ دلاری) شاهد کم‌واکنشی سکه به طلا بودیم (همبستگی ۰.۷ درصدی طلا و سکه). اما در روزهای پایانی هفته طلای جهانی با افت شاخص دلار و بازگشت ریسک‌های ژئوپلیتیک بین ۱۳۰۰ تا ۱۳۰۶ دلار نوسان داشت. همچنان عرضه سکه‌های پیش‌فروش شده در کنار تردیدها نسبت به روند طلای جهانی می‌تواند مانع از تشدید نوسانات صعودی سکه شود.

پیش‌بینی قیمت طلا

قیمت جهانی طلا روز جمعه با کاهش مواجه بود، اما با توجه به اینکه سرمایه گذاران خبرها در مورد اینکه همچنان احتمال دیدار رهبران آمریکا و کره شمالی وجود دارد را چندان جدی نگرفتند، قیمت ها همچنان در بالای ۱۳۰۰ دلار باقی ماند.

به رغم اظهارات مصالحه جویانه ترامپ در خصوص دیدار با رهبر کره شمالی، طلا توانست بخش عمده ای از رشد قیمت جلسه قبلی را حفظ کند. بلاتکلیفی در مورد نشست رهبران آمریکا و کره شمالی احتمالا تاثیری موقتی بر قیمت طلا خواهد داشت. بر اساس این الگو و رابطه بسیار تنگاتنگ طلا با دلار آمریکا، احتمالا این رشد قیمت طلا موقتی خواهد بود و ما شاهد افت قیمت فلز زرد به زیر ۱۳۰۰ دلار خواهیم بود. زمانی که ارزش دلار کاهش می یابد، قیمت طلا برای خریدارانی که از ارزهای غیردلاری استفاده می کنند ارزان تر می شود و این موجب افزایش تقاضا و رشد قیمت ها می شود. پس از آنکه کره شمالی اعلام کرد که آماده حل مسائل موجود با آمریکاست، ارزش دلار به بالاترین رقم خود در سال ۲۰۱۸ رسید. روز پنجشنبه، پس از آنکه ترامپ گفته بود دیدار با رهبر کره شمالی را لغو کرده، قیمت طلا به بالای ۱۳۰۰ دلار رسیده بود.

قیمت طلا در هفته منتهی به جمعه ۴ خرداد ۹۷

طلا

قیمت

نوسان(نسبت به هفته قبل)

اونس جهانی۱.۳۰۱.۴ دلار۰.۶ درصد افزایش (۸.۱ دلار)
هر گرم طلای ۱۸ عیار در بازار داخل۱۸۹۸.۶۰۰  ریال۲.۴ درصد افزایش (۴۴۰۰۰ ریال)

قیمت طلا

نظر بدهید