تحولات طلا در هفته منتهی به جمعه ۵ آبان ۹۶

0
328
تحلیل بازار طلا

بازار جهانی
• روز دوشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۸۲.۸ دلار معامله شد. تداوم رشد شاخص دلار و رشد بازارهای سهام حمایت سطح ۱۲۸۰ دلاری اونس طلا را شکست. رشد شاخص دلار با احتمال تصویب برنامه‌های اصلاح مالیاتی ترامپ در کنگره رقم خورد. علاوه بر این با آغاز مذاکرات نهایی و تشدید تنش‌ها میان دولت اسپانیا و فرماندار کاتالونیا افت یورو از شاخص دلار حمایت کرد و رشد بازارهای سهام اروپا را رقم زد.
•روز سه شنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۷۷.۴ دلار معامله شد. روند کم‌نوسان شاخص دلار، حرکت آرام طلا در بازه ۱۲۷۵ تا ۱۲۸۲ دلاری را تداوم بخشید.
•روز چهارشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۷۸.۲ دلار معامله شد. رشد سفارش کالاهای بادوام آمریکا بیش از پیش‌بینی‌ها با رشد شاخص دلار، اونس طلا را به کف ۳هفته (۱۲۷۱ دلار) رساند.
•روز جمعه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۷۴.۱ دلار معامله شد. رشد تولید ناخالص داخلی ۳ماهه آمریکا (به ۳ درصد) بیش از پیش‌بینی‌ها رشد شاخص دلار در سقف ۳‌ماهه را رقم زد. تداوم سیاست‌های انبساطی پولی بانک مرکزی اروپا (خرید ۳۰ میلیارد دلار اوراق قرضه دولتی در ماه به جای  ۶۰ میلیارد دلار از پایان ژانویه) و تاکید ماریو دراگی بر پایین نگه داشتن نرخ بهره با وجود سیگنال‌های مثبت اقتصادی فشار بر یورو را تشدید کرد. مشکلات خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا نیز با افت پوند، عامل حمایت از شاخص دلار شدند. نزدیک‌تر شدن به تصویب قوانین کاهش مالیاتی ترامپ نیز در کنار گزارش‌های مناسب شرکت‌ها با رشد بازارهای سهام طلا را به کف ۳‌هفته (۱۲۶۴ دلار) رساند. چشم‌انداز یک بار دیگر افزایش نرخ بهره نیز فشار را بر طلا حفظ کرده است.

بازار ایران
• روز دوشنبه هر سکه طرح جدید با رشد ۲ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۲۹۸ هزار تومان معامله شد. با وجود افت طلای جهانی، رشد اندک نرخ دلار در کنار عدم تمایل معامله‌گران به افت قیمت سکه‌‌ از سکه حمایت کرد.
•روز سه شنبه  هر سکه طرح جدید با رشد ۱۲ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۳۱۰ هزار تومان معامله شد. رشد شاخص دلار و تقویت ریسک‌گریزی در بازارهای جهانی افت حدود ۳۰ دلاری اونس طلا را در یک هفته اخیر رقم زده است.
•روز چهارشنبه هر سکه طرح جدید با افت ۲ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۳۰۸ هزار تومان معامله شد. در بازار طلای جهانی، رشد شاخص دلار با احتمال انتخاب رئیس آینده فدرال رزرو با رویکرد خروج سریع‌تر از سیاست‌های انبساطی (چشم‌انداز رشد شاخص دلار) و آمارهای مناسب اقتصادی در کنار حرکت بازارهای سهام نزدیک سقف افت اونس طلا در کانال ۱۲۷۰ دلاری را تداوم بخشید.
• هر سکه طرح جدید با رشد هفتگی ۱/۰ درصدی همراه شد. روز پنج‌شنبه رشد ۳ تومانی نرخ دلار در کنار رشد اندک اونس طلا در کانال ۱۲۷۰ دلاری، افزایش ۳ هزار تومانی قیمت سکه را رقم زد. با وجود این روز جمعه رشد بازارهای سهام و رشد شاخص دلار به سقف ۳‌ماهه فشار بر طلا و سایه یک بار دیگر افزایش نرخ بهره آمریکا در سال جاری، طلا را در کانال ۱۲۶۰ دلاری قرار داد. امری که می‌تواند روز شنبه بر سکه فشار آورد. در بازار طلای جهانی در ۱۰ روز اخیر افت حدود ۴۰ دلاری اونس طلا رقم خورد. در بازار ارز نیز از ابتدای آبان رشد ۱۷ تومانی نرخ دلار رقم خورد. عدم تمایل معامله‌گران به افت سکه و خوش‌بینی‌ها به دلار حباب (بیشتر بودن قیمت بازاری از ارزش ذاتی) سکه را بالاتر از ۹۰ هزار تومان رسانده است.

پیش‌بینی
•از نقطه نظر تکنیکال، بازار طلا روز جمعه در بالاترین قیمت معاملات روزانه بسته شد. بازار طلا در زمان گشایش معاملات جمعه اندکی کاهش یافت اما در سطح ۱۳۲۰ دلار حمایت کافی یافت تا روند حرکتش را تغییر داده و به افزایش به سطح بالاتر ادامه دهد. گزارش اشتغال ضعیف آمریکا نیز باعث اُفت دلار شد و به تسریع روند رشد قیمت طلا کمک کرد. با توجه به وضعیت دلار آمریکا که در برابر فشارهای منفی دست و پنجه نرم می کند، بازار طلا وضعیت خرید و نگهداری را پیدا کرده است. در حال حاضر سطح ۱۳۰۰ دلار کف بازار را تشکیل می دهد و در نتیجه، خریداران همچنان سود می برند. خریداران طلا همچنان از برتری فنی کوتاه مدت برخوردارند و قیمتها در نمودار روزانه  در یک روند صعودی هشت هفته ای قرار دارند. برای خریداران طلا قیمت کوتاه مدت بعدی که باید شکسته شود، بالای سطح مقاومت فنی قدرتمند ۱۳۵۰ دلار است. برای فروشندگان طلا قیمت کوتاه مدت بعدی که باید شکسته شود، پایین سطح حمایت فنی قوی ۱۳۰۰ دلار است. نخستین مقاومت قیمت طلا در سطح ۱۳۳۴.۵۰ دلار که بالاترین قیمت روز جمعه است و دومین مقاومت این فلز در سطح ۱۳۴۰ دلار دیده می‌شود. نخستین حمایت طلا در سطح ۱۳۲۳ دلار که پایین‌ترین قیمت روز جمعه است و دومین حمایت این فلز در سطح ۱۳۱۰ دلار قرار دارد.

                                            قیمت طلا در هفته منتهی به جمعه ۵ آبان ۹۶
@monitoreconomy_ir-Gold-week-2

نظر بدهید